אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
רשות האוכלוסין מגייסת עשרת אלפים עובדים מסרי לנקה לענף החקלאות גידול עגבניות | צילום: שאטרסטוק

רשות האוכלוסין מגייסת עשרת אלפים עובדים מסרי לנקה לענף החקלאות

על רקע הקשיים שמעוררת המלחמה לענף החקלאות פועל שר החקלאות אבי דיכטר להשאיר בארץ את העובדים הזרים שנטשו את הדרום באמצעות מענק הישארות של 2,000 שקל בחודש והארכת הוויזה. במקביל פועלים במשרד וברשות האוכלוסין להביא לישראל עובדים זרים נוספים

24.10.2023, 16:44 | נורית קדוש

רשות האוכלוסין פועלת לגייס במהירות כעשרת אלפים עובדים מסרי לנקה לענף החקלאות. מנכ"ל הרשות אייל סיסו נפגש עם שגריר סרי לנקה בישראל לצורך המהלך שאמור להיות מושלם בתוך חודש.

ברקע: הקשיים שגורמת המלחמה לענף החקלאות בדרום, וחשש ששטף הייבוא לישראל, שפרץ בעקבות הלחימה, ייעצר עקב שינוי מדיניות של טורקיה ומדינות נוספות במקרה של הסלמת הלחימה.

בדיון שערכה היום ועדת הכלכלה בנושא הקשיים בענף החקלאות הציג שר החקלאות אבי דיכטר את האיומים על המשך פעילויות הייבוא לישראל: "אי אפשר לבנות על יבוא כי הצינור הזה יכול להסגר בגלל מדיניות לאומית של טורקיה או ירדן, אין לדעת איך הן יתנהלו במקרה של מהלך עוצמתי יותר בדרום או בצפון או בשתי החזיתות".

דיכטר הוסיף ואמר: "נמל ימי יכול להיסגר באבחה אחת, ואז כל התוצרת הטרייה שיובאה תזרק לפח, ונמל אשדוד כבר בבעיה בגלל הרקטות". דיכטר ציין כי הנחה לבדוק גם את השימוש בנמל אילת לצורך היבוא.

הלחימה בדרום הובילה עובדים זרים רבים לנטוש את ישראל, וגרמה למשרד החקלאות לקדם מהלכים לגייס עובדים זרים ממדינות אחרות, ובכלל זה כאמור מסרי לנקה.

לדברי דיכטר, גיוס מהיר של עובדים זרים מורכב יותר, ולכן המשרד פועל להשארת העובדים הזרים שאמנם נטשו את הדרום, אך עדיין לא עזבו את הארץ. זאת, באמצעות מענק הישארות בגובה 2,000 שקל לחודש והארכת הוויזה בשנה נוספת. במקביל, פועל המשרד לחידוש ויזה לעובדים תאילנדים שעבדו בישראל וסיימו את מכסת הזמן, כך שיוכלו לחזור למשקים בהם עבדו.

דיכטר התייחס לכך שהמשרד מקדם מהלכים שיאפשרו לחקלאים לייצר יותר מהתצרוכת הנדרשת ולשם כך, בין היתר בוטלה מגבלת מכסות החלב. "אנחנו רוצים לבנות מודל פיצוי, שגם אם יהיה גידול ביתר, אפשר יהיה לפצות החקלאים. מועצת החלב נתנה היתר לתת לייצר חלב ללא מכסות ויהיה יתר חלב ויהיה פיצוי. כי אנחנו לא יכולים להרשות לעצמנו מדפים ריקים. זה עניין מוראלי, כי כשרואים מדפים מלאים, הצריכה נורמלית וכשהמדפים ריקים, הצריכה לא נורמלית מחשש שהולכים לכאוס".


תגיות