אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
2,100 שקל תוספת למורים מתחילים? לא כל כך מהר תלמידים בכיתה | צילום: אלעד גרשגורן

שאלות ותשובות

2,100 שקל תוספת למורים מתחילים? לא כל כך מהר

מהיכן יגויסו 4.5 מיליארד שקל כדי לממן את ההסכם, אילו הישגים רשם כל צד במו"מ, האם מנהלי בתי הספר קיבלו כלים ומתי יחל המשא ומתן על ההסכם של ארגון המורים העל־יסודיים? מורה נבוכים: שאלות ותשובות על הסכם המורים

31.08.2022, 20:08 | שחר אילן

בכמה יעלה שכר המורה?

שכר משרה מלאה של מורה יעלה ב־30% מ־6,900 שקל ל־9,000 שקל, כלומר ב־30%. שכר מורה בשיא הוותק יעלה לפחות ב־1,100 שקל למשרה מלאה, שזו תוספת של 8%-6%. כמובן המורים עם ותק שבין שני הקצוות יקבלו העלאות שנעות בין הסכומים האלה. זה יצמצם את הפער בין מורים ותיקים וחדשים אבל הרבה פחות ממה שהאוצר התכוון.

אז כל מורה מתחיל יקבל מעכשיו 9,000 שקל?

ממש לא. 3 מכל 4 מורים מתחילים עובדים במשרה חלקית והשכר שלהם ייגזר מהיקף המשרה. בהסכם יש סעיף על צמצום ההעסקה במשרות החלקיות.

במה עוד ההסכם משפר את שכר המורה המתחיל?

אחד המרכיבים החשובים בשכר המורים הם גמולי תפקיד. הבעיה היא שהם ניתנים היום באחוזים ולכן הגמולים של המורים הוותיקים גדולים בהרבה מאלה של החדשים. נקבע שסכום המינימום של גמול מורה מחנכת יעלה מ־600 שקל ל־1,000 שקל. גם לגמולים אחרים נקבע סכום מינימום.

מה עוד חשוב למורה המתחיל לדעת?

שמעכשיו הוא יקבל קביעות לאחר שלוש שנים ולא אחרי שנתיים. זאת כדי להרחיב את הזמן שבו מנהלים יכולים לגלות שמורה הוא אסון למערכת ולפלוט אותו. האוצר אמנם ביקש חמש שנים, אבל גם שלוש שנים היא תקופת ניסיון משמעותית שאומרת שבעצם הקליטה אינה לגמרי אוטומטית.

דובר על מענק של 24 אלף שקל למורה מתחיל שיתמיד 3 שנים.

אכן דובר. האוצר מאוד רצה את זה אבל היה צריך לממן את התוספות למורים הוותיקים, אז המענק ירד ל־10,000 שקל בלבד.

ומה עם שכר המנהלים?

שכר מנהלים מתחילים יועלו ב־4,500 שקל, מ־14,500 שקל ל־19 אלף שקל. למרות שזו עלייה מרשימה, ספק אם זה יוצר פער מספיק בין שכר מורה ותיק לשכר מנהל שיצדיק את המעבר. סביר שזה לא ימנע את המאבק המשפטי שבו רוצים המנהלים לפתוח על תשלום שכרם עבור העבודה בימי החופש הגדול.

התנהל מאבק מתוקשר בימים האחרונים על שכר היועצות. איך הוא נגמר?

הגמול ליועצות יועלה מ־12% משכרן ל־18%. זאת בנוסף לתוספות האחרות שהן מקבלות ככל מורה.

שר האוצר ליברמן מתגאה שהעניק למנהלים כלים לתגמל מצוינות. במה מדובר?

כל מנהל בית ספר יקבל סל גמיש של 3,000 שקל לחודש שהוא יוכל להשתמש בו לבניית תפקידים שעליהם יעניק גמול של 400 עד 1,000 שקל לחודש. זה אומר שהמנהל יוכל ליצור תפקידי ריכוז שחשובים בעיניו ולתגמל עליהם. אבל 3,000 שקל לחודש ללא ספק אינם מצדיקים את היומרה כאילו מעכשיו המערכת תתגמל מצוינות.

מתי כל זה קורה?

לא ברור. ראשית, ההסכם עוד לא חתום. שנית, תוספות שכר נהוג לחלק למספר פעימות שנמשכות מספר שנים. הדבר היחיד שברור הוא שהאוצר ינסה שהתוספות הגדולות למורים הצעירים יגיעו קודם. בכל מקרה, מומלץ למורים לא לקחת התחייבויות כספיות על סמך ההסכם הזה לפני שהם רואים את התשלום הראשון במשכורת.

למי ההסכם הזה מתייחס?

לעובדי ההוראה בגני הילדים, בתי הספר היסודיים וחטיבות הביניים. לעומת זאת המשא ומתן על ההסכם הקיבוצי של ארגון המורים העל־יסודיים טרם החל ואיומי השביתה שלו מתייחסים לנושאים אחרים.

ומה עם חוזים אישיים?

זה הישג משמעותי של האוצר גם אם דל בהיקפו. 6% מהמורים יועסקו בחוזים אישיים. ראשית, זה יאפשר למנהלים לגייס מורים בתחומים שיש בהם מחסור כמו אנגלית ומדעים. שנית, באוצר רואים בכך רגל בדלת להרחבת שיעור החוזים האישיים בעתיד. נקבע שחוזים אישיים יינתנו רק למורים מבחוץ, אבל ההנחה היא שאם מורה מאוד ירצה, הוא פשוט יתפטר ויקבל חוזה אישי.

האם מנהלים יוכלו מעכשיו לפטר מורים בקלות?

ממש לא. נקבעו הקלות קלות בהליך הפיטורים המסובך הנהוג היום. זה לא שינוי שישכנע מנהל לצאת להליך המייסר אלא במקרים קיצוניים ביותר. כלומר, קביעות המורים לגמרי בטוחה גם אחרי ההסכם.

מערכת החופשות תותאם לחופשות של ההורים?

רחוק מזה. נכון, יבוטלו חמישה ימי חופש לא הגיוניים במיוחד: איסרו חג סוכות, פסח ושבועות, תענית אסתר ול"ג בעומר. אבל שלושה ימים יוחזרו בין יום הכיפורים לסוכות. עוד שני ימי חופש יוחזרו למורים כימי בחירה. זו תהיה בעיה למנהל למצוא כל כך הרבה מורים ממלאי מקום, אבל פחות להורים.

מה עם הרצון של האוצר לעבור לשבוע עבודה של 5 ימים במטרה לחסוך מורים?

זה הנושא שבו יפה בן דויד היתה הקשוחה ביותר. האוצר לא הצליח להוציא ממנה אפילו הצהרת כוונות, אפילו לא הסכמה לפיילוט בכמה יישובים.

כמה כל זה עולה?

4.5 מיליארד שקל. זה הסכם מאוד יקר. עוד לא ברורים מקורות המימון אבל נראה ברור שזה יחייב קיצוץ רוחבי במשרדי הממשלה.

האוצר מרוויח מההסכם?

המורים הסכימו להתחייב לשקט תעסוקתי עד סוף 2026, כלומר עוד 4 שנים ו־4 חודשים. כמובן גם אז אפשריים איומים בשביתה בטענות להפרת הסכם או נושאים חדשים. אבל אז זה הרבה יותר מסובך.

תגיות