אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
באפט: "תהיה לי צוואה פשוטה" שתקל על הורשת כספי לצדקה וורן באפט. הקפיטליזם הוא טוב | צילום: רויטרס

באפט: "תהיה לי צוואה פשוטה" שתקל על הורשת כספי לצדקה

במכתב לבעלי המניות של ברקשייר האת'וויי הרגיע המשקיע בן ה-93 כי שלומו טוב, אך הודה: "אני על תוספת זמן". שלושת ילדיו ינהלו את קרן הצדקה שלה יוריש את הונו המוערך כיום בקרוב ל-121 מיליארד דולר

23.11.2023, 10:32 | חדשות חוץ

וורן באפט הודיע כי הצוואה שלו תהיה חשופה לביקורת הציבור, שכן את מרבית הונו הוא מתכוון להוריש לארגוני צדקה. עם זאת, באפט (93) הרגיע כי מצבו הבריאותו טוב. "אני מרגיש טוב אבל מודע לכך שאני כבר בתוספת זמן", אמר מנכ"ל חברת ההשקעות ברקשייר האת'וויי במכתב לבעלי המניות לקראת חג ההודיה. "לאחר מותי חלוקת הנכסים שלי תהיה ספר פתוח, לא יהיו קרנות 'מדומיינות' או ישויות זרות על מנת להימנע מביקורת ציבורית, אלא תהיה לי צוואה פשוטה שזמינה לביקורת", הדגיש.

באפט התחייב כבר ב-2010 לתרום 99% מהונו לצדקה, זאת כחלק מיוזמת הנתינה (Giving Pledge) שיזם ביחד עם ביל גייטס ומלינדה פרמץ' גייטס. הוא האדם התשיעי העשיר בעולם עם הון מוערך של 120.8 מיליארד דולר, כך לפי דירוג המיליארדרים של בלומברג. בשנה האחרונה נוספו להונו 13.3 מיליארד דולר. לפי ההערכות הוא תרם 52 מיליארד דולר מאז 2006, רובם לעמותת הצדקה של גייטס.

לבאפט שלושה ילדים בגילאים 65 עד 70. הם מוגדרים כמוציאים לפועל של הצוואה וכן כנאמנים של קרן הצדקה שתקבל את ההון. "הם לא היו לגמרי מוכנים לאחריות הנהדרת הזו ב-2006, אך הם כן מוכנם כעת", כתב באפט במכתב. "על שלושתם לפעול בהסכמה בניהול הקרן. בגלל האופי הרנדומלי של המוות, יש תמיד למנות יורשים", הוסיף.

אך גם לפני שהצוואה שלו תהפוך לרלוונטית, באפט שיתף שתרם השבוע לארגוני צדקה מניות של ברקשייר האת'וויי בשווי של יותר מ-868 מיליון דולר, כולל לארגון הקרוי על שם אשתו המנוחה.

לסיכום הודה באפט שהוא וילדיו מסכימים שעושר שעובר בירושה הוא אינו בהכרח דבר רצוי. "היו לנו הזדמנויות רבות להבין שהיותך עשיר לא הופך אותך לחכם או למרושע", כתב. "הסכמנו גם שקפיטליזם, על אף החולשות שלו הכוללות פערים חדים בעושר ובהשפעה הפוליטית שהוא מספק לאזרחים בצורה קפריזית למדי, עבד היטב וממשיך לעבוד היטב".


תגיות