אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הפחתת הקצבאות לעמיתים בקרנות הפנסיה הוותיקות - נדחתה לינואר 2022 צילום: דור מנואל

הפחתת הקצבאות לעמיתים בקרנות הפנסיה הוותיקות - נדחתה לינואר 2022

קרנות הפנסיה הוותיקות נערכות להפחתה בקצבאות מאז 2018, בעקבות אי-העלאת גיל הפרישה לנשים ל-64. אך בשל שלוש מערכות בחירות האוצר לא הגיש את הצעת החוק לאישור הכנסת. שיעור ההפחתה שנקבע עומד על 1.26% מהקצבה, או ממשיכה חד-פעמית של ההון

23.05.2021, 14:57 | אלמוג עזר

הממונה על רשות שוק ההון, ביטוח וחיסכון משה ברקת דוחה את הפחתת הקצבאות לעמיתים בקרנות הפנסיה הוותיקות. ברקת קבע כי הקיצוץ בקצבאות שמשלמות הקרנות לפורשיהן ייעשה מהקצבאות המשולמות מינואר 2022 ואילך. 

קראו עוד בכלכליסט:

החלטת הממונה נעשית על רקע דיון שהיה אמור להיערך מחר (ב') בבג"ץ בעתירת הארגון הארצי של עובדי התעשייה האווירית. 

8 קרנות הפנסיה הוותיקות שבהסדר מאוגדות בגוף שנקרא עמיתים. מדובר במבטחים, קרן הגמלאות המרכזית, מקפת, קופת הפנסיה לעובדי הדסה, קרן פועלי בניין, קרן פועלים חקלאיים, קרן הגמלאות של חברי אגד וקרן נתיב. 

משה ברקת, הממונה על רשות שוק ההון ביטוח וחיסכון, צילום: דוברות האוצר משה ברקת, הממונה על רשות שוק ההון ביטוח וחיסכון | צילום: דוברות האוצר משה ברקת, הממונה על רשות שוק ההון ביטוח וחיסכון, צילום: דוברות האוצר

קרנות הפנסיה הוותיקות נערכות להפחתה בקצבאות מאז 2018, בעקבות אי-העלאת גיל הפרישה לנשים ל-64. מנהלת רשות שוק ההון דאז, דורית סלינגר, החליטה לדחות את הקיצוץ עד ל-1 באפריל 2020, לאחר שמשרד האוצר הציע להעלות גיל הפרישה לנשים, אך בשל שלוש מערכות בחירות בשנה האחרונה לא הגיש המשרד את הצעת החוק לאישור הכנסת.

העלאת גיל הפרישה לגברים ולנשים היא חלק מרכזי בהסכם קרנות הפנסיה הוותיקות וסייעה להתמודד עם הגירעון האקטוארי שלהן. על פי חוק גיל פרישה משנת 2004, גיל הפרישה לנשים עלה בהדרגה מ-60 ל-62 בין השנים 2004 ו-2009, ולאחר השהיה של שנתיים היה אמור להמשיך ולעלות לגיל 64. שינוי החקיקה בכנסת התעכב, כאמור, למרות התמיכה של ועדת הכספים ומשרד האוצר. 

כתוצאה מאי-העלאת גיל הפרישה לנשים גדל הגירעון האקטוארי של קרנות הפנסיה הוותיקות. כלומר במאזן של אותן קופות, כספים רבים יותר מחולקים לפורשים משוק העבודה לעומת ההפקדות החדשות של העמיתים שעדיין מפקידים לקרן. היקף מקבלי הקצבה עומד על 13 אלף עמיתים מול 250 אלף חברים. שווי הקרנות הוותיקות מגיע ל-214 מיליארד שקל. 

שיעור ההפחתה שנקבע עומד על 1.26% מהקצבה, או ממשיכה חד-פעמית של ההון. ההפחתה שנקבעה ביוני 2018 היתה אמורה להתחיל שנה לאחר מכן ביולי 2019. מאז נדחתה כבר ארבע פעמים. 


שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות