אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"פגיעה במאות אלפי פנסיונרים": הממשלה דחתה את הבקשה לקיים דיון על ביטול הגדלת הפטור ממס בפנסיה כסף מטבעות פנסיה חיסכון | שאטרסטוק

"פגיעה במאות אלפי פנסיונרים": הממשלה דחתה את הבקשה לקיים דיון על ביטול הגדלת הפטור ממס בפנסיה

הממשלה רוצה לבטל במסגרת חוק ההסדרים את הגדלת הפטור ממס על קצבאות פנסיה שאמור להיכנס לתוקף ב-2025; ח"כ מירב כהן שהגישה את הבקשה לקיים דיון מיוחד בנושא בוועדת הכספים: "זו פגיעה רטרואקטיבית במאות אלפי פנסיונרים. לא ייתכן שהיא תקודם במחטף שלא מאפשר דיון עמוק על השלכות המהלך"

14.03.2023, 08:55 | עירית אבישר

עיקר תשומת הלב בכנסת ניתנת לתהליך החקיקה של ההפיכה המשפטית, אך ישנם עוד סעיפים נוספים שנויים במחלוקת שהממשלה רוצה לקדם, ונראה כי האופוזיציה מתקשה אפילו לערוך בהם דיון.

ח"כ מירב כהן (יש עתיד) הגישה השבוע בקשה לקיים דיון מהיר בוועדת הכספים על קיצוץ הטבת המס בפנסיה, שמתכננת הממשלה להעביר במסגרת התקציב הקרוב, אולם בקשתה נדחתה אתמול. כהן הגישה את הבקשה ליו"ר הכנסת ח"כ אמיר אוחנה, והסבירה שהבקשה לקיים דיון מהיר נובעת מכך שמדובר בפגיעה רטרואקטיבית בזכויותיהם של פנסיונרים רבים, ולכן נדרש דיון בנושא.

בשנת 2025 אמור לגדול הסכום החודשי של קצבת הפנסיה הפטורה ממס מ-4,742 שקל ל-6,110 שקל. באוצר רוצים במסגרת התקציב הנוכחי לעצור את הגידול הזה ולהותיר את חישוב הקצבה הפטורה ממס כפי שהוא היום. המשמעות בפועל היא שפנסיונרים עם קצבה של מעל לעשרת אלפים שקל בשנה צפויים לשלם יותר מס החל משנת 2025 לעומת מה שהיו אמורים לשלם לפי התכנון המקורי.

הגידול בתשלום המס יכול להגיע למעל 1,400 שקל בשנה. בנוסף, פורשים שתכננו למשוך חלק מהפנסיה כסכום חד פעמי, עלולים למצוא עצמם משלמים מס גבוה יותר שיכול להגיע אפילו ל-80 אלף שקל בגין המשיכה, כל זאת אם אכן קיצוץ הטבת המס יעבור. באוצר מעריכים שבלימת הגידול בהטבה הזו תגדיל את הכנסות המדינה ממסים ב-700 מיליון שקל בשנה החל משנת 2025 על חשבון הפנסיונרים כמובן.

בעקבות סירוב הכנסת לקיים דיון מיוחד בסוגיה, שלחה כהן מכתב לשר האוצר בצלאל סמוטריץ' וכתבה: "לא ייתכן שמהלך כזה, שמהותו היא פגיעה רטרואקטיבית במאות אלפי פנסיונרים, יקודם במחטף במסגרת חוק ההסדרים בסד זמנים שלא מאפשר דיון עמוק על השלכות המהלך. אני קוראת לכם להסיר את התיקון מחוק ההסדרים, ולדון בכובד ראש ובשיתוף נציגי גמלאים לפני קידום כל שינוי בעניין".

במקביל מתקיים דיון על ביטול הטבת מס לפנסיות גם בוועדת השרים לענייני חקיקה. היום יו"ר הוועדה השר יואב קיש דחה את הדיון בנושא ליום ראשון הבא, בכדי לאפשר לאוצר ולהסתדרות להגיע להבנות בנושא.

תגיות