אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
IDE צפויה לסגת - והקרב על מתקן ההתפלה באשדוד יסתיים מתקן ההתפלה באשדוד | צילום: אלבטרוס צילומי אוויר

IDE צפויה לסגת - והקרב על מתקן ההתפלה באשדוד יסתיים

חברת ההתפלה שעתרה נגד הזכייה של שפיר וג'נריישן במכרז של מקורות צפויה למשוך היום את העתירה. הזוכות יחלו בעבודות השיפוץ וההרחבה

19.09.2022, 06:30 | גולן חזני

הקרב על מתקן ההתפלה באשדוד מגיע לסיומו. חברת IDE הנדסת התפלה צפויה למשוך את העתירה המינהלית שהגישה בתחילת השנה נגד חברת שפיר הנדסה וקרן ההשקעה בתשתיות ג'נריישן קפיטל, שזכו באוגוסט 2021 במכרז לרכישת המתקן. זאת משום שביום חמישי האחרון, בתום דיון שנערך בנושא, הודיע שופט בית המשפט המחוזי בתל אביב שהוא עומד להודיע על דחיית העתירה, ולכן הציע ל־IDE למשוך אותה. עו"ד עופר צור ממשרד גורניצקי שמייצג את IDE ביקש מהשופט לקבל דחייה עד היום, יום שני, כדי להודיע אם בכוונת החברה למשוך את העתירה או לבקש שבית המשפט יחליט בנושא.

בעתירה המינהלית ביקשה IDE לפסול את ההצעה שזכתה במכרז של המדינה לרכישת מתקן ההתפלה באשדוד. מדובר בהצעה של חברת GES שבשליטת ג'נריישן קפיטל, שמנוהלת על ידי יוסי זינגר וארז בלשה, ושל חברת שפיר לרכישת המתקן ב־909 מיליון שקל. עוד ביקשה העתירה מבית המשפט להורות על ביטול המכרז, פרסום מכרז חדש וכן על ביטול הסכמי הסגירה הפיננסית של הזוכות שנועדו לממן את רכישת המתקן וכן את הקמת תחנת הכוח שבשטחה. לחילופין ביקשה IDE להורות שהחלטת מקורות לאשר שינויים בתנאי הרכישה בטלה בהיותה חסרת תוקף, בלתי סבירה ומנוגדת לעקרון השוויון. לטענת IDE, השינויים בהסכמים שנערכו בין מקורות לקבוצה הזוכה נערכו מול מינהלת ההתפלה במטרה לעקוף את חוק חובת המכרזים וכדי לחמוק מביקורת שיפוטית. בעתירה אחרת שהגישה IDE החליט בית המשפט שכל שינוי בהסכם יובא לוועדת המכרזים. IDE טענה כי ועדת המכרזים של מקורות ניסתה להביא להשלמת העסקה מול ג'נריישן ושפיר משום שההצעה של הקבוצה היתה גבוהה בחצי מיליארד שקל מזו של IDE, שנפסלה משום שהוגשה באיחור קל בהגשה.

בסופו של דבר הקבוצה הזוכה קיבלה הנחה ושילמה 870 מיליון שקל עבור מתקן ההתפלה. לטענת הזוכות, ההנחה התקבלה בשל עיכובים בסגירת העסקה. IDE טענה כי ועדת המכרזים ומקורות העניקו בכך הטבה לקבוצה הזוכה רק על מנת להשלים את העסקה.

בקבוצה הזוכה טענו שהעתירה של IDE מגוחכת, ושהיא הוגשה אחרי שהעסקה הושלמה ואחרי שהכסף עבר למדינה. מקורות עצמה טענה כי המכרז נוהל בהתאם לדין, בליווי משפטי חיצוני ובתמיכת החשב הכללי באוצר, ושהתמורה צפויה לשרת את משק המים וצרכניו.

ככל ש־IDE אכן תמשוך את העתירה, הסאגה תגיע לסיומה. פירוש הדבר הוא שג'נריישן ושפיר יוכלו להתחיל לבצע את העבודות הנדרשות במתקן ההתפלה באשדוד על מנת להביא אותו לתפוקה מקסימלית. זאת לאחר שהעסקה הושלמה כבר לפני שבועיים.

תגיות