אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מייסד מובילאיי פרופ' אמנון שעשוע יקבל פרס ישראל על מפעל חיים פרופ' אמנון שעשוע בעת הנפקת מובילאיי | צילום: AFP

מייסד מובילאיי פרופ' אמנון שעשוע יקבל פרס ישראל על מפעל חיים

ועדת הפרס נימקה את החלטתה בכך שלשעשוע יש "תפקיד מכריע בהפיכתה של ישראל למעצמה עולמית בתחום הבינה המלאכותית והתחבורה החכמה" וכי הוא "יזם ומדען פורץ דרך שתרם ותורם באופן משמעותי לכלכלה הישראלית, ומוביל חברתי בפיתוח וביצירת מקומות עבודה". עוד יקבלו את הפרס: יו"ר בית יד לבנים הדרוזים אמל נאסראלדין ומנהלת עמותת מתנת חיים, הרבנית רחל הבר

22.03.2023, 19:23 | שירות כלכליסט

מייסד מובילאיי פרופ' אמנון שעשוע יקבל פרס ישראל בתחום מפעל חיים - כך הודיע הערב (ד') שר החינוך יואב קיש. עוד יקבלו את הפרס יו"ר יד לבנים הדרוזים אמל נאסראלדין ומנהלת עמותת "מתנת חיים" להשתלות איברים, הרבנית רחל הבר.

בהתייחס לפרופ' אמנון שעשוע, ציינה ועדת הפרס כי שעשוע הוא "סיפור הצלחה ישראלי – הוא השגריר של המצוינות, ההעזה והיצירתיות הישראלית בעולם". עוד ציינה הוועדה כי לפרופ' שעשוע "תפקיד מכריע בהפיכתה של ישראל למעצמה עולמית בתחום הבינה המלאכותית והתחבורה החכמה מצילת החיים".

בוועדה הדגישו כי שעשוע הוא "יזם ומדען פורץ דרך שתרם ותורם באופן משמעותי לכלכלה הישראלית, הוא מוביל חברתי בפיתוח וביצירת מקומות עבודה ופועל ללא לאות להגשמת חזונו, מתוך תחושת שליחות, ציונות, ודבקות במטרה. לצד כל זאת, הוא עוסק בפעילות פילנתרופית נרחבת למען החברה הישראלית על כל גווניה".

מנכ"ל מובילאיי אמנון שעשוע על היציאה מאינטל וההנפקה המחודשת: "כישלון? זה לא במילון" בראיון לכלכליסט בתערוכת CES בלאס וגאס טען מנכ"ל מובילאיי שחמש השנים של החברה באינטל היו מהתקופות הטובות ביותר של החברה. לדבריו, האיחור בתאריך היעד שסיפקה מובילאיי לרכב האוטונומי סביר: "אם אתה מקבל דירה מקבלן שנה אחרי, אתה אומר מזל"; והבנק הדיגיטלי שלו OneZero עולה על הציפיות: "להגיע למצב של 30% מעבירי משכורות תוך חצי שנה זה טוב מאוד, תכננו על פחות" עומר כביר, לאס וגאסלכתבה המלאה

בהתייחס לרבנית רחל הבר, ועדת הפרס ציינה בנימוקיה כי היא "מפיחה בחולי הכליה רוח חיים ותקווה לחיים: היא מלווה את התורמים, המושתלים ובני משפחותיהם לאורך כל הדרך, ועד להחלמתם". הרבנית הבר, ממשיכה את דרכו של בעלה, הרב ישעיהו הבר ז"ל, שהקים לצידה את עמותת "מתנת חיים". "מפעל זה מקדש את החיים, מעניק חיים חדשים, מקרב בין כלל חלקי החברה הישראלית וניתן לחולים, ללא הבדל דת, גזע ומגדר", נכתב.

בנוגע לאמל נאסראלדין, ציינה ועדת הפרס ציינה בנימוקיה כי "סיפורו של אמל נסראלדין הוא סיפור הברית של העם היהודי והעדה הדרוזית בארץ ישראל - סמל לאומץ ומופת כמו שהיה יתרו חותן משה".

עוד ציינה הוועדה כי "הוא מוביל בפעילותו הציבורית ובמנהיגותו החברתית את העדה הדרוזית, השפעתה ושילובה במדינת ישראל. פועלו כולל, בין היתר, גיוס דרוזים לשירות צבאי, הקמת מכינה קדם צבאית, הקמת יד לבנים לעדה הדרוזית, שילוב נשים דרוזיות בעבודה ובתעשייה ומתן זכויות שוות לעובדים דרוזים ויהודים".

פרס ישראל נחשב הפרס החשוב והיוקרתי ביותר שניתן במדינת ישראל בתחומים שונים ומגוונים בהוויית העשייה והיצירה בישראל. הפרסים יוענקו במוצאי יום העצמאות ה-75 למדינה, ל-11 חתני וכלות הפרס.

חתני וכלות הפרס שכבר הוכרזו הם פרופ' זמירה מברך (כלת פרס ישראל בתחום חקר החינוך); פרופ' מיכל שוורץ (כלת פרס ישראל בתחום חקר מדעי החיים); האמנת מיכל רובנר (כלת הפרס בתחום אמנות פלסטית); פרופ' עמנואל פלד (חתן פרס ישראל בתחום חקר הכימיה והנדסה כימית); פרופ' יורם דינשטיין (חתן פרס ישראל בתחום חקר המשפטים); פרופ' יהואש הירשברג (חתן פרס ישראל בתחום המוסיקה והמוסיקולוגיה); פרופ' דב שוורץ (חתן פרס ישראל בתחום חקר מחשבת ישראל, פילוסופיה וקבלה); ופרופ' אביטל גזית (חתן פרס ישראל בתחום חקר מדעי הסביבה והקיימות).

תגיות