אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
למרות הקיץ, שוק המשכנתאות לא מתחמם: היקפן ביולי עמד על 6.4 מיליארד שקל בנייה באשקלון | צילום: Edi israel

למרות הקיץ, שוק המשכנתאות לא מתחמם: היקפן ביולי עמד על 6.4 מיליארד שקל

בניגוד לתחזית המערכת הבנקאית לעלייה, מנתוני בנק ישראל מדובר בהיקף משכנתאות דומה לחודשי מאי ויוני, בהם הנתון עמד על מעט יותר מ-6.5 מיליארד שקל. מזה מספר חודשים מגמת הירידה בהיקף המשכנתאות נבלמה - הממוצע מתחילת השנה עומד על כ-6 מיליארד שקל לחודש

10.08.2023, 15:59 | שקד גרין

היקף המשכנתאות החדשות שנלקחו בחודש יולי עומד על 6.4 מיליארד שקל, כך עולה מנתוני בנק ישראל שפורסמו היום (ה'). מדובר בהיקף משכנתאות דומה לביצועי השוק בחודשי מאי ויוני, בהם הנתון עמד על מעט יותר מ-6.5 מיליארד שקל. מזה מספר חודשים מגמת הירידה בהיקף המשכנתאות נבלמה, והשוק מתייצב סביב היקפים דומים, כשהממוצע מתחילת השנה עומד על כ-6 מיליארד שקל לחודש.

במערכת הבנקאית ציפו שחודשי הקיץ, בהם ביצועי שוק המשכנתאות נוטים להיות חזקים, יביא להיקפי עסקאות של בין 7-7.5 מיליארד שקל, כך שביחס לציפיות מדובר בנתונים חלשים. בהשוואה ליולי אשתקד, אז היקף המשכנתאות עמד על 10.1 מיליארד ותהליך העלאת הריבית עוד היה בתחילתו, מדובר בירידה של 37%.

אורי יוניסי, ראש חטיבת משכנתאות בבנק לאומי, התייחס לנתונים והביע אופטימיות להמשך: "ביצועי חודש יולי נראים זהים לחודשים מאי ויוני ומעידים על המשך מגמת ההמתנה בשוק הדיור הן מצד המוכרים והן מצד הקונים. הצפי הוא שהמצב המתואר ישתנה ונתחיל לראות גידול (אפילו משמעותי) בהיקף העסקאות ובעקבות כך בהיקף המשכנתאות. השליש הראשון של חודש אוגוסט כבר מעיד על כך".

עוד עולה מנתוני בנק ישראל שהריבית הממוצעת (במסלול ריבית לא צמודה וקבועה) עלתה מעט ועומדת על 5.1%, זאת לאחר שבין אפריל ליוני עמדה על 5%, ובהשוואה ל-4.5% ביולי 2022. הפעם האחרונה שהריבית במסלול זה עמדה על 5.1% הייתה במאי 2012, לפני יותר מעשור.

בתחילת יולי החליט בנק ישראל להותיר את הריבית על רמתה הנוכחית - 4.75%. מהלך זה עשוי היה לעודד נטילת משכנתאות, אך מנגד ייתכן שבשוק מצפים להעלאות נוספות, ציפייה שמעודדת את המשך הישיבה על הגדר. החלטת הריבית הבאה תתרחש ב-4.9.

תגיות