אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"עלות יישום מתווה הקפאת ההלוואות עבור הבנקים - 3-2 מיליארד שקל" דני חחיאשוילי המפקח על הבנקים | צילום: דוברות בנק ישראל

"עלות יישום מתווה הקפאת ההלוואות עבור הבנקים - 3-2 מיליארד שקל"

כך לדברי המפקח על הבנקים, דני חחיאשוילי, בעקבות המתווה להקפאת הלוואות ומתן פטור מעמלות לאוכלוסיות שנפגעו מהמלחמה. המפקח רמז כי עשויים להיות צעדים נוספים בהמשך. על הביקורת שהמתווה אינו מספיק עמוק: "אנחנו לא במצב שמצדיק לחייב מתן פטור מתשלומים"

16.10.2023, 16:20 | עירית אבישר

"היינו היום בים המלח עם המפונים מהדרום, האנשים כאן משוועים שיגיעו לפה גורמים רשמיים ויגידו להם מה אפשר לעשות עבורם. לכן היה קריטי שנצא עם מתווה בהקדם", כך אמר היום (ב') המפקח על הבנקים דני חחיאשוילי במסיבת עיתונאים שקיים בעקבות פרסום מתווה בנק ישראל שאימצו כל הבנקים להקפאת הלוואות וביטול עמלות לאוכלוסיות שנפגעו מהמלחמה. חחיאשוילי ציין כי מהערכות ראשונות שנעשו, עלות יישומו תעמוד על 2-3 מיליארד שקל. "המערכת הבנקאית הרוויחה יפה בשנתיים האחרונות. המתווה שלנו נותן מענה לאוכלוסייה שנקלעה לקשיים, והעלויות שלו סבירות עבור המערכת הבנקאית", הוא אמר

לפי מתווה זה אוכלוסיות שנפגעו מהמלחמה (יישובים הנמצאים 30 ק"מ מהגבול, משפחות הנרצחים והנעדרים ואנשי המילואים) יהיו זכאים להקפאת הלוואות למשך שלושה חודשים ללא צבירת ריבית על תקופת ההלוואה וכן פטור ממרבית העמלות בבנק. שאר הציבור יוכל גם כן להקפיא הלוואות לשלושה חודשים, אך יצבור ריבית על תקופת ההקפאה בדומה למתווה הקפאת ההלוואות בקורונה.

היום נשמעה ביקורת בוועדת הכספים על כך שהמתווה אינו רחב מספיק. יו"ר הוועדה ח"כ משה גפני אמר: "נגיד בנק ישראל הכין תוכנית שאני לא מרוצה ממנה. אני מבקש שהבנקים יוותרו על הריבית".

בבנק ישראל הדגישו שהמתווה שנקבע הוא מתווה "נושם", קרי הוא יורחב במידת הצורך בהתאם להתפחויות או לקולות שיגיעו מהשטח. "אנחנו מסתכלים לא רק על הטווח הקצר, אלא גם קדימה. לא נכון שעכשיו נשלוף את כל התותחים הכבדים", אמר חחיאושילי, ורמז בכך שהפיקוח עשוי להורות על הקלות וצעדים נוספים בהתאם להתפתחויות. יחד עם זאת הוא הסתייג מיוזמות שקורות לחייב מתן פטור מתשלומי חוב: "אנחנו לא במצב שמצדיק לחייב מלווים לתת פטור מתשלומים".

היום פרסם שר המשפטים יריב לוין תזכיר חוק, ולפיו אוכלוסיות שנפגעו מהמלחמה יוכלו לדחות באופן גורף את כל התשלומים שלהן עד לסוף השנה. הצעת חוק שאם תהפוך לחוק, תחול גם על הבנקים. חחיאושילי הסתייג היום מהיוזמה הזו ואמר: "ראינו את התזכיר, ואנחנו בשיח עם משרד המשפטים. חשוב להבין עד הסוף את ההשפעות המאקרו כלכליות של חוק כזה - הוא מאד רחב, הוא כולל המון תשלומים שהציבור צריך לשלם ועל דחייה גורפת של כל התשלומים, עלולות להיות השלכות וצריך לחשוב טוב לפני שעושים כזה צעד. המתווה שהקמנו נותן מענה לאוכלוסיות הללו לפחות בכל מה שקשור אל מול המערכת הבנקאית", הוא אמר.


תגיות