אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
גיזה זינגר אבן מקימה קרן חדשה של מיליארד שקל להשקעה בתשתיות צחי כהן. מיועד לעמוד בראש הקרן החדשה של גיזה זינגר אבן | צילום: אוראל כהן

בלעדי

גיזה זינגר אבן מקימה קרן חדשה של מיליארד שקל להשקעה בתשתיות

הקרן, שתנוהל ע"י צחי כהן וטרם קמה רשמית, כבר ביצעה השבוע עסקה ראשונה. משקיעים בראשות גיזה רכשו מאלקטרה שבשליטת האחים זלקינד את פרויקט מעונות הסטודנטים באוניברסיטת בר־אילן

18.10.2023, 06:02 | גולן חזני

עת מלחמה היא זמן שבו יש ירידה תלולה בגזרת העסקאות שמבוצעות, הן בשל רמת חוסר ודאות גבוהה וחשש גדול, והן בשל ירידה בתיאבון העסקי, נוכח מיקוד הקשב הציבורי והאישי במתחולל במלחמה. אולם ל"כלכליסט" נודע כי בימים אלו נערכת פירמת הייעוץ גיזה זינגר אבן, שמנוהלת על ידי אודי רוזנברג ויריב פילוסוף, להקמת קרן פרייבט אקוויטי חדשה שתתמקד בתחום התשתיות, ולגיוס של כמיליארד שקל לקרן החדשה. עוד נודע כי מי שעתיד לנהל את הקרן הוא צחי כהן, לשעבר ראש החטיבה העסקית בבנק הפועלים, שכיהן בתפקיד 4.5 שנים.

למעשה, הקרן החדשה, שעוד לא קמה רשמית, כבר ביצעה עסקה ראשונה. השבוע רכשה קבוצת משקיעים בראשות גיזה מאלקטרה שבשליטת האחים זלקינד, באמצעות אלקו, את פרויקט מעונות הסטודנטים באוניברסיטת בר־אילן. הקבוצה בראשות גיזה תשלם לאלקטרה, שמנוהלת על ידי איתמר דויטשר, 20 מיליון שקל, ותיטול על עצמה את יתרת החוב של הפרויקט, שנאמד ב־410 מיליון שקל. לפי הדיווח של אלקטרה לבורסה, היא תרשום רווח של 20 מיליון שקל ותזרים מזומנים של 12.5 מיליון שקל כתוצאה ממכירת הפרויקט לקבוצה בראשות גיזה.

קרן התשתיות החדשה שמקימה גיזה תהיה הקרן השלישית שמקימה הפירמה. לגיזה יש כבר שתי קרנות שפועלות בתחום האשראי, תחת חטיבה שכיו"ר שלה משמש יעקב אורבך, קודמו של כהן כראש החטיבה העסקית בבנק הפועלים. האחת היא קרן שמתמחה בתחום המזנין (הלוואות ביניים) בהיקף של 900 מיליון שקל, וקרן שמתמקדת באשראי להלוואות לעסקים קטנים ובינוניים בהיקף של 600 מיליון שקל.

קרן המזנין גייסה 300 מיליון שקל מהפניקס ו־300 מיליון שקל מהראל. כלל ביטוח השקיעה 150 מיליון שקל בקרן האשראי לעסקים קטנים ובינוניים. קרן המזנין העמידה הלוואות בהיקף ממוצע של 10 מיליון שקל להלוואה, והקרן להלוואות לעסקים קטנים העמידה הלוואות של חצי מיליון שקל עד 5 מיליון שקל למאות עסקים. בנוסף לכך, גיזה מחזיקה ב־12.5% ממניות קרן הריט להשקעה בנדל"ן סלע נדל"ן שנסחרת בבורסה. לקרן יש נדל"ן בשווי הוגן של 5 מיליארד שקל.

כראש החטיבה העסקית בבנק הפועלים, כהן הוביל מימון של שורת פרויקטים בתחום התשתיות בהיקף של מיליארדי שקלים, כולל המימון לאלקטרה לבניית פרויקט מעונות הסטודנטים שאותו גיזה רוכשת כעת. לפירמת גיזה יש חיבה ניכרת לבכירים בחטיבות העסקיות של הבנקים. כך, מוקדם יותר השנה, גייסה הפירמה את מנהל האגף העסקי בבנק דיסקונט טל כרמי, שעזב את הבנק לאחר 30 שנה .

כרמי צפוי לנהל קרן נוספת שתקום בקרוב, שתתמקד באשראי לחברות בינוניות בשווי של 200-100 מיליון שקל - שוק שהיקפו בבנקים נאמד בכ־200 מיליארד שקל, ושבו גיזה רוצה לנגוס. כמו כן, ב־2014 גייסה גיזה את אילן אמיר, שהיה בכיר בחטיבה העסקית בבנק הפועלים גם כן, כשותף בכיר בפירמה.

תגיות