אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הקיצוץ במערכת הבריאות גדל ב-50 מיליון שקל; "המשמעות היא שיתוק המשרד" מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב | צילום: אלכס קולומויסקי

תקציב 2024

הקיצוץ במערכת הבריאות גדל ב-50 מיליון שקל; "המשמעות היא שיתוק המשרד"

לפי טיוטת התקציב המעודכנת ששלח האוצר הערב שתובא לאישור הממשלה, הקיצוץ במערכת הבריאות בתקציב 2024 יגדל ל-350 מיליון שקל; במשרד הבריאות טוענים כי ישנו עוד קיצוץ של 67 מיליון שקל בתקציבי הפיתוח של המערכת. ל"כלכליסט" נודע כי מחר צפויה ישיבה בין מנכ"ל משרד הבריאות לאנשי אגף התקציבים באוצר

13.01.2024, 23:27 | אדריאן פילוט

טיוטת התקציב החדשה שפרסם הערב (שבת) משרד האוצר מגלה כי הקיצוץ המויעד למערכת הבריאות גדל ב-50 מיליון שקל - לכ-350 מיליון שקל לעומת ההצעה הקודמת שקבעה קיצוץ של 300 מיליון שקל "בלבד".

לפי ההצעה החדשה, האוצר דורש קיצוץ של כ-260 מיליון שקל במטה משרד הבריאות. קיצוץ זה מגיע בתקנה נפרדת. בנוסף, במסגרת הקיצוצים הרוחביים (פלאטים), האוצר מבקש לבצע קיצוץ של כ-18.5 מיליון שקל לבסיס התקציב ועוד קיצוץ חד פעמי של כ-73.5 מיליון שקל בתקציב הסל.

אנשי הכספים במשרד הבריאות מצאו עוד סכום של 67 מיליון שקל שיקוצץ במסגרת תקציב הפיתוח של משרד הבריאות המיועד לבנייה, שיפוץ ומיגון של מערכות הבריאות לרבות בתי חולים ומרפאות. לפיכך, הקיצוץ מגיע ליותר מ-400 מיליון שקל לשנת 2024.

ל"כלכליסט" נודע כי מחר צפויה ישיבה בין פקידי משרד הבריאות, בראשות המנכ"ל משה בר סימן טוב לבין נציגי אגף התקציבים באוצר. "אנו מופתעים מאוד ורואים את הצעת התקציב של משרד האוצר למערכת הבריאות בצורה מאוד קשה. יש פה אופק של רעיונות הזויים. השיח עם האוצר היה מאוד שונה בשבועות האחרונים. אנו מבינים את הצורך להתייעל, ושאנו בשנה מורכבת אבל המשמעות של הצעת האוצר היא שיתוק המשרד.

"אנו מאוד מאוכזבים מקובץ ההחלטות שהגיעו גם מנוסחים בצורה גרועה שלא ברור האם באמת מתכוונים לבצע אותם. ברור שלא יכולים להוציא לפועל את הגזירות האלו שפוגעת דווקא באנשים החלשים ביותר בחברה", אמר בר סימן טוב בשבוע שעבר כאשר הבין כי המשרד בדרך לקיצוץ של 300 מיליון שקל (כאמור, הקיצוץ עודכן כלפי מעלה). בטיוטת התקציב ישנה תקנה נוספת שמבקשת להעביר את ניהול 'טיפות החלב' ממשרד הבריאות לקופות החולים עצמן.

"אני בונה על ההגיון הבריא של פקידי האוצר ויש לי הערכה כלפיהם. אני מניח שיש פה התנהגות מוכרת של הכנסת דברים כדי להוציא אותם אחר כך. אנו לא ניתן יד לפגיעה במערכת: כשמדברים על התייעלות, מה אני אמור לעשות? לסגור את חטיבת הרפואה? לסגור את חטיבת הטכנולוגיות שמארגנת את ועדת סל התרופות? להפסיק להשקיע בסייבר?" הסביר בר סימן טוב.

ביום רביעי האחרון שלח בר סימן טוב למנכ"ל אוצר ולממונה על התקציבים מכתב עם טענות דומות. "לא יעלה על הדעת שבשעה שבה מערכת הבריאות עובדת סביב השעון כדי להציל חיים מאז השבת השחורה של ה-7 באוקטובר, ממשלת ישראל מניחה על השולחן תקציב שמבקש לקצץ מאות מיליוני שקלים ולפגוע בפצועות ובפצועים, בחולות ובחולים, בשיקום, בחוסן הלאומי, בבריאות הנפש ועוד. מדובר בחרפה וניאבק בה בכל הכוח", הבטיח יו"ר ההסתדרות הרפואית, פרופ' ציון חגי.

תגיות