אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הקבלנים – שק החבטות של המדינה רוני מזרחי נשיא לשכת הקבלנים ובעלי קבוצת מזרחי ובניו זירת הנדלן | צילום: עזרא לוי

הקבלנים – שק החבטות של המדינה

כרישים, חזירים כמטאפורה לקבלנים

05.09.2022, 10:57 | רוני מזרחי, בשיתוף dun's 100

כמי שעוסק עשרות רבות של שנים בבניית אלפי יחידות דיור בכל רחבי הארץ, ובשנים האחרונות גם כנשיא לשכת הקבלנים, אני בקי ורגיל בהשמצות של הציבור עלינו, הקבלנים, כ"כרישי נדל"ן", "חזירים" וכיו"ב.

אולם, וזה אולם גדול, הדהימו אותי במיוחד התגובות שהיו במהלך הימים האחרונים הן לעליית מדד הדיור בשיעור חסר תקדים של 17.8 אחוזים במהלך השנה האחרונה והן להעלאת הריבית הרביעית ברציפות של נגיד בנק ישראל.

תגובות אלה, רובן ככולן, במקום להיות מכוונות לכישלון חסר התקדים של הממשלה הנוכחית, דוגמת כישלון קודמותיה, להגדיל את ההיצע ולרסן את עליות המחירים, ובמקום להיות מכוונות לאינספור הטעויות שביצע נגיד בנק ישראל, המשיכו להיות מכוונות כלפינו, הקבלנים ושוב "כרישי נדל"ן" ו"חזירים".

ובכן, אחת ולתמיד: אנחנו, הקבלנים, נאבקים מידי יום ביומו על הישרדות. על פי הסטטיסטיקה היבשה לפחות 500 קבלנים פשטו את הרגל רק במהלך השנה האחרונה ועוד מאות רבות מצויים בקשיים גדולים, אף הם על סף התמוטטות. יתרה מכך: המציאות בה שוק הדיור מתאפיין באי יציבות ועליות מחירים, רק פוגעת בנו ובכם והאינטרס המובהק שלנו הינו דווקא שוק דיור יציב עם היצע הרבה יותר גדול.

יתרה מכך: עליות המחירים, הנובעות הן מהמחסור בהיצע והן בעלייה המסחררת בתשומות הבנייה עקב מלחמת רוסיה אוקראינה, מושתות עלינו(!) ופוגעות באופן חסר תקדים בכדאיות הכלכלית שלנו בכל פרויקט ופרויקט. אין זה סוד, לדוגמא, שמחירי הברזל, המלט, העץ

וכיו"ב עלו בעשרות אחוזים במהלך השנתיים האחרונות, עקב מגיפת הקורונה, מלחמת רוסיה-אוקראינה ועלויות ההובלה הבלתי נתפסות שהתייקרו ב- 1,000 אחוזים מ- 2,000 דולר ל- 20,000 דולר למכולה.

יתרה מכך: גם אם מתעלם מהבעיות הגלובליות, הן הקורונה והן המלחמה, ונתייחס רק שלמה שקורה אצלנו, נמצא כי נאלצנו לשלם בממוצע עוד 40-50 אחוזים(!) עבור רכישת קרקע לבנייה, זאת בראש וראשונה בשל מדיניות רמ"י ההופכת את שיטות התמחור במכרזי הקרקע לספסרות נפשעת, שהופכת את רוב רובם של הפרויקטים ללא כדאיים כלכלית.

רוני מזרחי , צילום: עזרא לוי רוני מזרחי | צילום: עזרא לוי רוני מזרחי , צילום: עזרא לוי


ובמילים אחרות, גורמים אלה לא רק שמגלמים בתוכם את עליית המחירים של השנה האחרונה, הם אף גבוהים ממנה פי כמה וכמה(!) ובפועל מוחקים בפרויקטים רבים את כל הרווח היזמי וגורמים באופן ישיר למשבר חסר התקדים בו מצויות כיום מאות רבות של חברות בנייה, מה שמשפיע על הענף כולו.

וזה עוד לא הכול: אחרי שכבר רכשנו קרקע ויצאנו לדרך, אנחנו חייבים להתמודד גם עם ביורוקרטיה סיזיפית ושוחקת עד עפר וגם עם מדיניות מיסוי נשכנית ודרקונית שחותכת לא פחות מ-44 אחוזים(!) ממחיר הדירה הסופי, כולל היטלים, מע"מ ושאר מיני ירקות. כסף שאתם מעבירים דרכנו למדינת ישראל אנחנו רק הצינור ובעינכם אנחנו האשמים!!! נכון, קשה לכם להבין !!!

את כל זאת (וזה רק בראשי פרקים..) דואגים מקבלי ההחלטות שהציבור הרחב לא יידע ויסמן דווקא אותנו, מי שמפשילים שרוולים מידי בוקר ונאבקים 24/7 על קיומנו. מן הסתם זה הרבה יותר נוח להציג אותנו כאחראים לכישלון האסטרטגי שלהם לנווט את שוק הדיור ולא את המדינה שרק השנה גבתה מענף הנדל"ן 65 מיליארד שקלים.

על כן אני מתחייב בזאת, כמי שמייצג את ציבור הקבלנים: לא נסבול עוד יותר את כל אותן הכפשות ודימויים, שכל קשר בינם לבין המציאות הינו מקרי בלבד. נמאס לנו, לפרוטוקול, להיות הפראיירים התורנים המושמצים על ידי הציבור הרחב ! כאשר בפועל חזירת הנדל"ן היא המדינה בכבודה ובעצמה ורמ"י מטעמה!

כותב המאמר רוני מזרחי הוא נשיא לשכת הקבלנים ובעלי קבוצת "מזרחי ובניו"

d&b – לדעת להחליטתגיות