אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מנכ"ל משרד הבריאות: "פרסום מדדי האיכות - פגיעה באמינות המערכת" פרופ' נחמן אש מנכ"ל משרד הבריאות | צילום: עמית שאבי

מנכ"ל משרד הבריאות: "פרסום מדדי האיכות - פגיעה באמינות המערכת"

נחמן אש נזף בבתי החולים על רקע מה שהוא מכנה שימוש לא ראוי, פוגעני ומעוות במדדי האיכות שפרסם המשרד. אש: "חלק מבתי החולים השתמשו בתוצאות מדדי האיכות ליח"צ באופן שפגע בכולנו"

26.07.2022, 17:40 | אדריאן פילוט

מנכ"ל משרד הבריאות, נחמן אש, שיגר שלשום (א') מכתב זועם למנהלי בתי החולים בעקבות מסע הפרסום האגרסיבי שחלק מהם עשו על בסיס תוצאות מדד איכות בתי החולים שפרסם משרד הבריאות בשבוע שעבר. מטרת המדדים לשפר את השירות לאזרח בדרך מקצועית וסיסטמית יותר.

"שלא בפעם הראשונה, גם השנה השתמשו חלק מבתי החולים בתוצאות מדדי האיכות ליחצנות לבית החולים באופן לא ראוי שפגע בכולנו", כתב אש במכתב חריף שהגיע ל"כלכליסט". אש מאשים חלק ממנהלי בית החולים בכך ש"הדברים נעשו בין אם בפרסומים ישירים או בתדרוכי עיתונאים שפרסמו את התוצאות בצורה מעוותת".

"לכולנו ידוע, ואינני מחדש בכך דבר, שמדדי האיכות לא מקיפים את כלל העשייה ומבטאים נקודתית את העשייה בתחום אותו הם מודדים. 'איכות בית החולים' מורכבת הרבה יותר ממה שהמדדים יכולים למדוד ולבטא", הבהיר אש והוסיף כי "התחרות בין בתי החולים בריאה כל עוד היא מתמקדת בעשייה הרפואית הנכונה".

אש סבור כי בפעם האחרונה נעשה נזק רב למערכת כולה: "הסכנה בשימוש היחצני בתוצאות, שיוביל לכיוונים לא ראויים. מעבר לכך, היו קולות בתקשורת ששמו ללעג את הפרסומים ואת תכנית מדדי האיכות כולה – זוהי פגיעה באמינות של המערכת".

בעקבות אירועי השבוע האחרון בהם חלק מבתי חולים השתמשו כאמור באותם מדדים (שהם טכניים מאוד) לצורך קמפיינים בעלויות גבוהות (כאשר כמעט כל בתי החולים נמצאים בגרעון כבד) אש רמז כי ייתכן שמכאן והלאה הפרסום ישתנה: "משרד הבריאות ייבחן את האופן בו יפורסמו התוצאות בשנה הבאה על מנת למנוע שימוש לא ראוי בהן", אך בד בבד הוא מבקש מנהלי בית החולים "לעשות את חשבון הנפש" ו"להימנע מפרסומים על בסיס תוצאות אלה".

תגיות