אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ועדת הכספים אישרה מחדש את המס על סיגריות אלקטרוניות משתמש בסיגריה אלקטרונית | צילום: טי.אן.אס

ועדת הכספים אישרה מחדש את המס על סיגריות אלקטרוניות

ברקע המוות והאשפוז של צעיר לאחר עישון סיגריות אלקטרוניות אושר המס שיעמוד על 145%. בנוסף, יוקם צוות בינמשרדי שייבחן את השלכות המיסוי בנושא. ד"ר שרון אלרואי פרייס, שהשתתפה בדיון: 37 מדינות כבר אסרו את השימוש בסיגריות אלקטרוניות

04.05.2023, 12:39 | אורנה יפת

ברקע המוות והאשפוז של צעיר לאחר עישון סיגריות אלקטרוניות, ועדת הכספים אישרה היום (ה') מחדש את צו תעריף המכס והפטורים ומס קנייה על טובין (הוראת שעה) - מס על סיגריות אלקטרוניות. שיעור המס יעמוד על 145% בתוספת 4.64 שקלים למ"ל, אך לא פחות מ- 8.90 שקלים למ"ל.

בתקופת שר האוצר הקודם, אביגדור ליברמן, הועלה המס על סיגריות אלקטרוניות ל-270% לאחר שמשרד האוצר התכוון להעלות את המס ל-370%. כעת, עומד המס על 145%. בפברואר האחרון פרסם שר האוצר כהוראת שעה לשנתיים, צו המטיל מס קנייה על נוזל לסיגריות אלקטרוניות ועל סיגריות אלקטרוניות חד פעמיות.

בנוסף, יוקם צוות במשרד האוצר ובמשרד הבריאות שייבחן את השלכות המיסוי בנושא וצעדים נוספים בתחום. בדיון שקיימה היום ועדת הכספים בראשות ח"כ משה גפני אמרה ד"ר שרון אלרואי פרייס ממשרד הבריאות, כי בצהריים תתקיים ישיבה ראשונה של צוות לאומי לנושא ביחד עם שר האוצר, ובתוך חודש יגבש הצוות תוכנית פעולה שכוללת רגולציה, הסברה ואכיפה בנושא שימוש ומכירת סיגריות אלקטרוניות. "אנחנו בכוונה לא קוראים לזה ועדה כדי שזה לא יהיה ממושך אלא צוות פעולה שיגיש תוך חודש את התוכנית. אנחנו מקימים צוות לאומי לנושא הזה, כי זה צו השעה. מדובר בבעיה מורכבת שנוגעת לתחומים רבים בהם בריאות, חינוך, אוצר, רשויות מקומיות ואכיפה. אלה הילדים של כולנו ולכולנו יש מחויבות לבריאות שלהם. אם לא נעבוד ביחד לא נצליח לפטור את זה". לדבריה, 37 מדינות כבר אסרו את השימוש בסיגריות אלקטרוניות.

בראשית הדיון אמר יו"ר הוועדה ח"כ משה גפני: "לא הייתי מביא את זה היום כי אנחנו בליבת דיוני התקציב, אבל אם לא נאשר היום את הצו, הוא יבוטל ולא יהיה מס בכלל. שר האוצר אמר שיקים צוות שיבחן את הנושא ובמידת הצורך יביא תיקון ונדון בו כאן. אני מציע שנאשר היום את הצו, נעקוב ונדאג שהנושא יגיע לכאן שוב בתוך חודשים ספורים".

יוע"משית הוועדה, עו"ד שלומית ארליך, הסבירה כי הצו הנידון כבר בתוקף, שכן הוא נכנס לתוקף לאחר חתימתו על ידי שר האוצר, אולם במידה ולא יאושר היום על ידי הוועדה, המשמעות היא שיבוטל ולא יהיה מס כלל.

"שר האוצר לא אוהב הבניית התנהגות באמצעות מיסים אך בוודאי שאת האמירה הזאת צריך לאזן ולבחון את הדברים באופן פרטני", אמר בדיון עומר רחמים, יועץ לשר האוצר. "מדובר במוצר יחסית חדש, אנחנו עדיין לא לגמרי מבינים מה הוא עושה ואנחנו אחרי מקרה קשה שאירע לאחרונה, ועוד מקרה השבוע. אם הצוות יכריע שצריך להעלות את המס - נחזור לכאן ונעשה זאת. אף אחד לא רוצה להיות במצב שהמס לא קיים בכלל, אז זה מה שנכון לעשות כרגע".


תגיות