אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

מכת מחנק האשראי: "עשרות חברות נדל"ן פנו אלינו לאחר שזכו בקרקע ולא הצליחו לממן את רכישתה"

עד לאחרונה עוד חוזרו יזמי הנדל"ן על ידי הבנקים וגורמים נוספים שביקשו לספק להם מימון, אך הנחיות בנק ישראל שינוי את המצב מקצה לקצה. מנכ"ל חברת צמח המרמן חיים פייגלין מספר על עשרות יזמים שפונים אליו לסיוע במימון, לירן עובדיה סמנכ"ל בנק ירושלים מסביר איך מומלץ ליזם להתנהל בימים אלו: "כדאי מאד לתאם ציפיות עם המערכת הבנקאית לפני שחותמים על עסקה לרכישת קרקע"

24.07.2022, 09:16 | בשיתוף מרכז הנדל"ן

ענף הבנייה מתמודד בחודשים האחרונים עם אתגר חדש - מחנק אשראי. על רקע המגבלות של בנק ישראל, מדיניות האשראי של הבנקים השתנה מקצב לקצה. כתוצאה מכך, החברות מתקשות להשיג מימון לפרויקט הבא שלהן. הזמנו את חיים פייגלין, בעלים, מייסד ומנכ"ל צמח המרמן, ולירן עובדיה, סמנכ"ל ומנהל חטיבת הנדל"ן של בנק ירושלים, לשיחה על הנושא.

לדברי עובדיה, ההאטה נרשמת בעיקר בעסקאות של מימון קרקעות, הדורשות אשראי בנקאי מסיבי בהרבה מפרויקטים של התחדשות עירונית, למשל. לדבריו, הבנקים עושים הרבה מהלכים כדי לפנות את ההון המשויך לנדל"ן, על מנת לשפר את יחס ההון ולהעניק יותר אשראי בנקאי לענף הנדל"ן.

פייגלין אומר כי ביציאה מהקורונה היה הרבה כסף על מעט מאוד קרקע, מה שהוביל בין יתר לשיא של שנים מבחינת התחלות בנייה ברבעון. לדעתו מחנק האשראי הוא זמני, והדבר החשוב בהיבט של קרקעות הוא שחרור קרקעות לבנייה מצד רמ"י ומשרד הבינוי והשיכון.

בכל הנוגע לפתרונות אפשריים למגבלות האשראי, עובדיה אומר כי ההתנהלות של היזמים צריכה להשתנות, עם זהירות רבה ושיקול דעת בהליכה למכרז ורכישת קרקע. לדבריו, מומלץ ליזם להתייעץ עם המערכת הבנקאית עוד לפני ההשתתפות במכרז כדי להיערך מימונית למשימה. בנוסף, עובדיה מספר כי שיתופי פעולה בין גופים נותני אשראי יכולים להיות חלופה נכונה למצב הנוכחי. לדברי פייגלין, חשוב לשקול גם שיתופי פעולה בין היזמים עצמם, כדי להעמיד את ההון העצמי הנדרש על ידי הבנקים ובנק ישראל, ולעמוד במחירי האשראי הצומחים. לדבריו, שיתופי פעולה מקטינים סיכון ומבורכים. הצטרפו אלינו לדיון.

לעוד כתבות בנושא >>

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות