אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בנק ישראל לבנקים: "בידקו מחדש את מדיניות חלוקת הדיבידנדים" המפקח על הבנקים דני חחיאשוילי | צילום: דנה קופל, דוברות בנק ישראל

בנק ישראל לבנקים: "בידקו מחדש את מדיניות חלוקת הדיבידנדים"

המפקח על הבנקים, דני חחיאשוילי, כתב להם: "עליכם לוודא כי הנכם מחזיקים כריות הוניות מספקות להתמודדות עם הסיכונים" - זאת בעקבות השתנות התנאים בשל המלחמה; הבנקים יצטרכו להעביר לו עד ליום רביעי את החלטתם בנושא

12.11.2023, 18:53 | עירית אבישר

המפקח על הבנקים דני חחיאשוילי שלח הערב (א') מכתב אל הבנקים, ובו קרא להם לבחון מחדש את מדיניות הדיבידנדים בעקבות המלחמה.

חחיאשוילי אינו אוסר על הבנקים לחלק דיבידנדים, אך שלח מסר כי הוא מצפה שהם יבחנו מחדש את המדיניות, כך שבין השורות ניתן להבין שהוא מצפה שינקטו בשינוי מסוים משיעור הדיבידנד שעומד ברוב הבנקים על 40% מהרווח הנקי. הבנקים יצטרכו להעביר למפקח עד ליום רביעי הקרוב את החלטתם בנושא.

חחיאשוילי כתב כי "מאז שאושרה מדיניות חלוקת הדיבידנדים והרכישה העצמית על ידי הדירקטוריונים השתנו התנאים הכלכליים באופן מהותי – תחזיות הצמיחה המקרו כלכליות עודכנו כלפי מטה, וייתכן שאלו עדיין אינן משקפות את כל הירידה הצפויה; קיימת תנודתיות גבוהה בשערי החליפין ובשווקים הפיננסיים המקומיים; נרשמה עלייה בסיכוני האשראי והפסדי האשראי צפויים לגדול משמעותית בתקופה הקרובה וככלל, אי הוודאות גדלה מאוד".

הוא ממשיך וכותב כי "על רקע שינויים אלה, בעת בחינת תכנוני ההון וההחלטה על חלוקת דיבידנדים, עליכם להביא בחשבון את התנאים החדשים וההשפעות הנלוות לכך ולוודא כי הנכם מחזיקים כריות הוניות מספקות להתמודדות עם הסיכונים השונים".

לפני שבועיים פורסם ב"כלכליסט" כי הדיבידנדים בבנקים עשויים להצטמצם בעקבות המלחמה. הבנקים נמצאים כיום אמנם ברווחיות שיא, כשרק ברבעון האחרון הם הרוויחו 7.5 מיליארד שקל, וחילקו דיבידנד של כמעט 2.6 מיליארד שקל. על אף שהבנקים הודיעו על הקלות ללקוחותיהם בשווי של מעל למיליארד שקל מאז נפתחה המלחמה, ועל אף שהם יבצעו הפרשות להפסדי אשראי משמעותיות בעקבות המלחמה, הם עדיין צפויים להציג רווחים נאים בדוחות שיפורסמו החודש, שאמורים לאפשר להם לחלק דיבידנד. אולם עדיין חוסר הוודאות בשל המלחמה הוא גבוה, לא ברור כמה זמן היא תימשך, האם היא תחריף לזירות נוספות, וגם מה תהיה עומק הפגיעה הכלכלית. בנוסף חשוב שלבנקים יהיו עודפי הון משמעותיים שיתמכו במשק ביציאה מהמלחמה, כדי שחלילה לא יווצר מחנק אשראי.

בהקשר זה כותב היום המפקח לבנקים: "חשוב כי תוכלו להמשיך לסייע ללקוחות, בין היתר על ידי מתן אשראי וגם כחלק ממאמצי השיקום והפיתוח שיגיעו לאחר תקופת המלחמה. גישה מוגבלת של לווים לאשראי עלולה להחמיר את המשבר במשק, להקשות על היציאה ממנו ובהמשך להגדיל את הפסדי האשראי".

מצד שני כאמור לבנקים יש עודפי הון, כך שהחלטה של בנק ישראל על עצירת הדיבידנדים, היתה אולי מתפרשת כצעד קיצוני מדי - בעיקר מצד משקיעים זרים. לכן נראה שבפיקוח החליטו להעביר את הכדור אל הבנקים, תוך דרישה לתשובה בעניין בתוך שלושה ימים, כך שקשה לראות בסיטואציה הזו מצב שבנקים יודיעו לפיקוח שהם נשארים עם אותה רמה של חלוקת דיבידנד.תגיות