אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
נדל"ן במקום לחם: משפחת אנג'ל מוכרת את שטח המאפייה בירושלים ב-400 מיליון שקל צילום:עטא עוויסאת‎

נדל"ן במקום לחם: משפחת אנג'ל מוכרת את שטח המאפייה בירושלים ב-400 מיליון שקל

על רקע ההפסדים בשוק הלחם, מוכרת המשפחה את שטח המאפייה בשכונת גבעת שאול לקבוצת משקיעים; בין חברי הקבוצה - בית ההשקעות מור, שצפוי לקדם על הקרקע תוכנית למגורים, מסחר ותעסוקה. אנג'ל תמסור את המגרש עד 15 בפברואר 2024

26.08.2021, 15:53 | שלומית צור

עסקת ענק למשפחת אנג'ל, שמוכרת את שטח המפעל המיתולוגי בשכונת גבעת שאול בירושלים תמורת 400 מיליון שקל, לשותפות הכוללת את בית ההשקעות מור וקבוצת אנשי עסקי חרדים מהעיר ובראשם מרדכי בריסק, ישראל קליין ויהודה פורת (מייסד רשת שפע שוק, המכהן כמנכ"ל חברה קדישא בפתח תקווה). בעקבות הדברים מזנקת מניית אנג'ל ב-50% בבורסת ת"א.

קראו עוד בכלכליסט:

העסקה כוללת קרקע בת 19 דונם, עליה בנויים מפעל תעשייתי, משרדי החברה, ומאפייה לממכר לחם. בדומה למגרשים היסטוריים במרכזי ערים, המוחזקים לאורך שנים על ידי אותה בעלות, שווי הקרקע זינק, בעוד החוב עליה קטן; על כן דיווחה אנג'ל כי הרווח הצפוי לה מהעסקה עומד על 335 מיליון שקל. אנג'ל תמסור את המגרש עד 15 בפברואר 2024. 

ירון אנג ירון אנג'ל, מנכ"ל ובעלי מאפיות אנג'ל | צילום: תומי הרפז ירון אנג

יעוד הקרקע נכון להיום הוא תעשייה, והקונים יקדמו תוכנית בניין עיר חדשה, הכוללת מגורים, מסחר ותעסוקה. בשל סמיכות המגרש לציר הרכבת הקלה, המדיניות התכנונית של ועדות התכנון בעיריית ירושלים ובוועדה המחוזית היא להעצים זכויות בנייה במגרשים בעלי נגישות, כגון מגרש זה. על פי ההסכם בין הצדדים, במידה ותאושר תוכנית המאפשרת הוצאת היתרי בנייה ללמעלה מ-100 אלף מ"ר למגורים, תקבל אנג'ל תוספת 5% משווי זכויות הבנייה למגורים שמעל 100 אלף מ"ר, על פי קביעת שמאי מקרקעין.  

מכירת הנכס המשמעותי ביותר של משפחת אנג'ל מגיעה על רקע הפסדים נמשכים של החברה בשנים האחרונות, הנגרמים - לדברי בעל החברה ירון אנג'ל - באשמת המדינה שמסרבת לעדכן את מחירי הלחם המפוקח. בשנת 2020 דיווחה החברה כי מכירותיה ירדו ב-11% בהשוואה ל-2019 והסתכמו ב-415 מיליון שקל, ומניית החברה ירדה ב-4% ב-2020 בעוד מדד תל אביב תעשייה עלה בכמעט 16%. מגמת הירידה נמשכה גם בשנת 2021. כמו כן, בשנת 2018 ריצה אנג'ל תקופה של חודשיים מאסר, לאחר שהואשם יחד עם בכירים במאפיות ברמן ודוידוביץ' בתיאום מחירי לחמים וחלות שבפיקוח, בפרשת "קרטל הלחם". בראיון ל"ידיעות אחרונות" בחודש מרץ האחרון אמר אנג'ל (61) כי הוא מודע לשוויו הגבוה של המגרש בגבעת שאול בו "כל מספר זוכה", אך הבהיר כי מעדיף להמשיך לעסוק בתחום האפייה מאשר ליהנות מרווחי הנדל"ן. 

מאפיית אנג מאפיית אנג'ל בגבעת שאול, ירושלים | צילום:עטא עוויסאת‎ מאפיית אנג

בית השקעות מור, בהנהלת יוסי ואלי לוי, הרחיב בשנים האחרונות את השקעותיו בתחום הנדל"ן, ונכנס כשותף פיננסי בפרויקטים למגורים באזורי ביקוש שמובילות חברות נדל"ן. בין היתר נכנס בית ההשקעות כשותף עם חברת קנדה ישראל במתחם שערי צדק בירושלים, במתחם בנק לאומי ברחוב יהודה הלוי בתל אביב ובבית יורוקום בגבול תל אביב רמת גן, וגם עם קבוצת חג'ג' במתחם סומייל ובשכונת בבלי בתל אביב. 

את מאפיות אנג'ל ייצג עו"ד אביב פריאנטי ממשרד הרצוג פוקס נאמן, ואת קבוצת הרוכשים ייצגו דורון טאובמן ממשרד כספי ושות', ועוה"ד רועי גרוס ואדווה בן אור ממשרד ארדינסט.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות