אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ניו זילנד מבטלת את החוק האוסר על מכירת סיגריות לצעירים - כדי לממן הורדות מסים שרת האוצר של ניו זילנד, ניקולה וויליס | צילום: EPA/MARK COOTE

ניו זילנד מבטלת את החוק האוסר על מכירת סיגריות לצעירים - כדי לממן הורדות מסים

הממשלה החדשה בראשות כריסטופר לוקסון, מבטלת את החוק במסגרת ההסכמים הקואליציוניים; ארגוני הבריאות מזהירים: המהלך יעלה בחייהם של אלפי אנשים בכל שנה

27.11.2023, 12:13 | חדשות חוץ

ממשלת ניו זילנד מתכוונת לבטל את החוק התקדימי שאסר על מכירת סיגריות למי שנולד אחרי 2008, וזאת על מנת לממן הורדות מסים, כך לפי דיווח בגרדיאן. עם זאת, גורמי בריאות מזהירים כי המהלך יעלה בחייהם של אלפי אנשים בכל שנה ויהיו לו הלשכות "הרות אסון" במיוחד על קהילות בני המאורי, שם שיעור המעשנים עומד על 31%.

החוק, הראשון מסוגו בעולם, אושר ב-2022 ואסר על כל מי שנולד החל מינואר 2009 לרכוש סיגריות למשך כל חייו. החוק נועד למנוע אלפי מקרי מוות הקשורים לנזקי העישון ולחסוך למערכת הבריאות מיליונים. כמו כן, החוק הגביל את כמות הניקוטין המורשית בסיגריות, חייב את מכירתן רק בחנויות מתמחות וצמצם את מספר החנויות המורשות ל-600 בלבד מ-6,000.

השינויים היו אמורים להיכנס לתוקף בהדרגה החל מיולי 2024. אך באוקטובר הפסידה מפלגת הלייבור את השלטון לאחר שש שנים למפלגת נשיונל, ובמסגרת ההסכמים הקואליציוניים להקמת ממשלה חדשה הוסכם על ביטול החוק פורץ הדרך.

ביום שבת הודיעה שרת האוצר החדשה ניקולה וויליס כי החוק יבוטל לפני מרץ 2024, וההכנסות ממכירת סיגריות יוקצו לכיסוי הורדות המסים עליהן הסכימו בקואליציה. "בחיפוש אחר מקורות ההכנסה הנוספים אזורים לחסכון שיעזרו לנו לממן את הורדות המסים, עלינו לזכור שלשינויים לחקיקה נגד עישון הייתה השפעה משמעותית על המאזן הממשלתי של כמיליארד דולר". לדבריה, השותפות הקואליציוניות אקט וניו זילנד פירסט הן שהתעקשו על ביטול החוק, זאת לאחר שלא הסכימו לפתוח מחדש את שוק הנדל"ן למשקיעים זרים. ראש הממשלה כריסטופר לוקסון הוסיף כי ביטול החוק ימנע הקמת שוק שחור לסיגריות ואת הפיכתן של החנויות המורשות ליעד למעשים פליליים. הוא ציין כי הממשלה תפעל להפחתת שיעור המעשנים באמצעות חינוך ומדיניות נוספת.

מנגד, בארגון הבריאות הניו זילנדי Health Coalition Aotearoa טענו כי ביטול החוק יוביל לעוד 5,000 מקרי מוות בשנה, זאת בעוד החוק היה חוסך 1.3 מיליארד דולר בעלויות למערכת הבריאות ב-20 השנים הבאות, ומוריד את שיעורי התמותה ב-22% לנשים וב-9% לגברים.
תגיות