אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
השוק השחור של ענף הבנייה רוני מזרחי נשיא לשכת הקבלנים | צילום: מנחם עוז

השוק השחור של ענף הבנייה

10.03.2024, 09:47 | רוני מזרחי, בשיתוף duns 100

למבוגרים שבינינו המושג "שוק שחור" אסוציאציה מיידית לימים שבהם להחזיק דולרים או כל מטבע זר אחר הייתה עברה פלילית, מה שפיתח שוק שחור של חלפנים שהמוקד שלו היה ברחוב לילנבלום שבדרום תל אביב.

ואילו כיום, בחסות הממשלה ומשרד השיכון, הולך ומתפתח שוק שחור של עובדים בענף הבנייה, תוצאה ישירה של הגמגום המתמשך בהבאת 80 אלף עובדים זרים, במקום העובדים הפלסטינים, הצעה שזה מכבר הגשתי לממשלה בשם לשכת הקבלנים.

מחסר קריטי במיוחד יש במה שמכונה בעגה שלנו "עבודות רטובות" דוגמת טייחים וצבעים כמו גם רצפים, שמורגש במיוחד באותם אתרי בנייה שהחלו בהדרגה לפעול. מחסור זה גרם לכך שקבלנים נאלצים לשלם עבור אותם עובדי שוק שחור פי שלושה וחצי יותר(!)" בממוצע 2000 שקלים במקום כ-700 שקלים ליום עבודה.

מצב בלתי נסבל זה, כמובן, עלול להעמיד בסכנה ממשית את יציבות אותן חברות בנייה שעדיין לא נקלעו לקשיים ופשיטות רגל, דוגמת מאות רבות של חברות שכבר בטרם אירועי ה-7 באוקטובר מצבן היה בכי רע. שהרי, אם נעשה חישוב פשוט, העלויות הללו ישחקו לחלוטין את הרווח היזמי שגם כך אינו מי יודע מה.

יתרה מכך: כלהב החרב המתהפכת, ובנוסף לעובדה שעד כה לא אושרה הבאתם של 80 אלף עובדים זרים, שורה ארוכה של עיריות מערימות אינספור קשיים על פתיחת אתרי בנייה שחלקם הגדול נותרו משמימים כעבור חודשיים כמעט מאז פרוץ הקרבות. במקרים רבים אתרים אינם נפתחים למרות שלא נמצא בהם עובד פלסטיני אחד לרפואה.

רוני מזרחי נשיא לשכת הקבלנים , צילום: מנחם עוז רוני מזרחי נשיא לשכת הקבלנים | צילום: מנחם עוז רוני מזרחי נשיא לשכת הקבלנים , צילום: מנחם עוז


אודה אתוודה: כנשיא לשכת הקבלנים לשעבר וכמי שעבר במהלך חמשת העשורים שבהם אני פעיל בענף לא מעט עליות וירידות, לא מעט משברים קשים ואפילו מיתון עמוק, איני זוכר מעולם מצב שכזה שעלול מיידית להחריף את המשבר שממילא קיים ולהביא אץ הענף כולו אל סף התמוטטות.

אזכיר רק, לפרוטוקול, כי ענף הבנייה מפרנס, במישרין ובעקיפין, מאות אלפי משפחות ישראליות ומהווה לית מאן דפליג, אבן ראשה חשבוה מאין כמותה לכלכלת מדינת ישראל. משבר בענף, מעבר למשמעות מרחיקת הלכת שלו לאלפי קבלנים ולשוק הדיור, עלול להביא את המשק הישראלי לידי אבטלה רחבת ממדים שתוצאותיה עלולות להיות הרות אסון.

אז אנא, אני פונה למקבלי ההחלטות לעצור לאלתר את תופעת השוק השחור שמתפשטת בימים אלה במאות רבות של אתרי בנייה בכל רחבי הארץ, לייבא באופן דחוף ומידי את 80 אלף העובדים כנדרש ומה שלא פחות חשוב, לאכוף את פתיחת האתרים ללא התניות והוצאות מרובות על אותן עיריות ורשויות מקומיות סרבניות ויפה שעה אחת קודם!

*כותב המאמר רוני מזרחי הוא יו"ר ובעלי קבוצת "מזרחי ובניו"


תגיות