אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ביה"ח יחכה: העליון החליט לצמצם את התוכנית לרובע חדש ליד קרית אתא הדמיית בית החולים בקרית אתא | הדמיה: באדיבות עיריית קרית אתא

ביה"ח יחכה: העליון החליט לצמצם את התוכנית לרובע חדש ליד קרית אתא

בית המשפט העליון קיבל ערר של מרכז השלטון האזורי והתנועה הקיבוצית נגד תוכנית הוותמ"ל. בין ההחלטות: בית החולים החדש שיועד להיבנות בקרית אתא לא ייכלל במסגרת התוכנית ולא יילקחו שטחי חקלאות מכפר ביאליק

09.08.2023, 08:42 | גיא נרדי

בכלכליסט נחשף השבוע כי הצוות הבינמישרדי שהקים משרד הבריאות המליץ על סגירת בתי החולים בני ציון וכרמל בחיפה לטובת העתקת בית חולים כרמל והפיכתו לבית חולים מטרופוליני חדש בקרית אתא. אולם בעקבות פסק דין שניתן אתמול בבית המשפט העליון מסתמן כי התוכנית תתרחק ממימוש.

בפסק הדין קיבל בית המשפט העליון כתבי ערר של מרכז השלטון האזורי, התנועה הקיבוצית והיישובים כפר ביאליק, רמת יוחנן ושער העמקים, על פסק דינו של בית המשפט המחוזי בחיפה, שדחה לפני כשנתיים את העתירות שהוגשו נגד תוכנית קריית אתא צפון (תמ"ל 1025).

בין היתר, בית המשפט העליון הורה להוציא מהתוכנית את שטח בית החולים, לאחר שקבע שאין היתכנות לקידומו בעתיד הנראה לעין, ולכן לא היה מקום להכניסו לתוכנית במסגרת ההליך המזורז של חוק הוותמ"ל.

התוכנית שאליה התייחס בית המשפט העליון קודמה על ידי רשות מקרקעי ישראל (רמ"י) בשיתוף עיריית קריית אתא, ושטחה הוא כ-6,400 דונם. תכנון הרובע החדש של קריית אתא כולל 11 אלף יחידות דיור, פארק עירוני ומתחם מסחר, תעשייה, תעסוקה ואחסנה. כמו כן, התוכנית מקצה שטחים להקמת מוסד להשכלה גבוהה ובית חולים אזורי, שיכלול כ-2,200 מיטות אשפוז, מתוכן יוקצו מיטות לבית חולים גריאטרי ומיטות לבית חולים פסיכיאטרי. מתוך כלל יחידות הדיור, כ-1,300 יוקצו עבור דירות קטנות שיוקמו במבני מגורים בני 6 עד 18 קומות; ו-1,400 יחידות דיור שיוקצו עבור דיור מוגן.

התוכנית ממוקמת בין קריית אתא לכפר ביאליק, רובה בשטחים חקלאיים המעובדים על ידי הישובים כפר ביאליק, אושה וכפר המכבי. התוכנית אושרה על-ידי הוותמ"ל (הוועדה הארצית לתכנון ולבנייה של מתחמים מועדפים לדיור) בחודש אוקטובר 2019. באפריל 2021 החליט שופט בית המשפט המחוזי בחיפה, אברהם אליקים, לדחות את העתירות שהוגשו נגד התוכנית. השופט הבהיר לעותרים כי הוא מקבל את תשובת הוותמ"ל ביחס לכך שמימוש התוכנית, שמתוכננת על אדמות רמ"י, הוא ריאלי, בהתחשב בכך שרוב יחידות הדיור המאושרות בתוכניות אחרות נמצאות על קרקע פרטית.

בית המשפט העליון החליט שלא לבטל את התוכנית כולה, אך הורה להוציא מהתוכנית את שטח בית החולים. עוד קבע בית המשפט העליון, כי יש להוציא מהתוכנית את השטח שיועד לתכנון בעתיד משום שחוק הוותמ"ל לא נותן לוותמ"ל סמכות לאשר ייעוד שכזה מבלי לתת הוראות לגביו. בנוסף לכך, בית המשפט הורה להחזיר את התכנון לדיון חוזר בוותמ"ל, כדי שתבחן את מידתיות הפגיעה בכפר ביאליק, אשר כתוצאה מהתוכנית יצטרך להשיב כ-71% משטחו.

מעוה"ד אלי וילצ'יק ואריאל פל, ממשרד כהן וילצ'יק ושות', אשר ייצגו את מרכז השלטון האזורי, נמסר: "בית המשפט העליון הציב תמרור 'עצור' לוותמ״ל, שסברה כי די לנופף בטיעון של מצוקת הדיור כדי לקדם תוכניות גרנדיוזיות שאין בינה לבין מצוקת הדיור דבר. הסיבה לקידומה של התוכנית היתה לעקוף את הליכי התכנון הרגילים. בית המשפט העליון, לראשונה, קבע כי יש לשקול מחדש בכובד ראש את הפגיעה בחקלאים".


תגיות