אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מודי'ס מפחיתה גם הדירוג של הבנקים הישראליים - עם תחזית שלילית בנק הפועלים ובנק לאומי | צילום: אביב גוטליב

מודי'ס מפחיתה גם הדירוג של הבנקים הישראליים - עם תחזית שלילית

דירוג הפועלים, לאומי, מזרחי טפחות, דיסקונט והבינלאומי יירד בדרגה אחת מ-A2 ל-A3; הצעד מגיע בעקבות הפחתת דירוג האשראי של ישראל בסוף השבוע; לדברי כלכלני מודי'ס, "במקרה של הסלמה במלחמה, הפגיעה בבנקים תהיה חמורה יותר מכפי שנראה כיום"

13.02.2024, 18:28 | עירית אבישר

בעקבות הפחתת הדירוג למדינת ישראל בסוף השבוע האחרון, הודיעה היום מוד'יס כי תפחית את הדירוג של חמשת הבנקים הישראליים הגדולים - הפועלים, לאומי, מזרחי טפחות, דיסקונט והבינלאומי. דירוג הפקדונות ארוכי הטווח של הבנקים יירד בדרגה אחת מ-A2 ל-A3, עם תחזית שלילית (בדומה לתחזית שניתנה לדירוג כלכלת ישראל).

הפחתת הדירוג אינה מפתיעה, מאחר שדירוג הבנקים מושפע מרמת הדירוג של המדינה. הסיבה לכך היא שהבנקים נחשבים למגזר שיקבל סיוע כלכלי מהמדינה אם ייקלע לקשיים. דירוג האשראי של המדינה משקף את יכולתה להעניק סיוע שכזה, ולכן ירידה שלו משליכה גם על דירוג החברות (בנקים) שאמורים לקבל ממנה סיוע במידה שייקלעו לקשיים. לכן, בהתאם להחלטה לקבוע תחזית שלילית לדירוג האשראי של ישראל, הוחלט לקבוע תחזית שלילית גם לדירוג הבנקים.

על אף הורדת הדירוג, במודי'ס מציינים שעדיין ישנה סבירות גבוהה שהממשלה תחלץ את הבנקים בישראל במידה שאלו ייקלעו לקשיים, בשל המשקל המהותי שלהם לכלכלה הישראלית.

בנוסף לסוגיית התמיכה מהמדינה, במודי'ס מציינים כי הורדת הדירוג נובעת גם מההרעה במצב הכלכלי של ישראל. "במקרה של הסלמה במלחמה, הפגיעה בבנקים תהיה חמורה יותר מכפי שנראה כיום. בנוסף לכך, העלייה בסיכונים החברתיים והסביבה הביטחונית המוחלשת משפיעים גם הם על הבנקים", מציינים במוד'יס.

מודי'ס צופה כי איכות תיק האשראי של הבנקים של הבנקים תורע גם כאן כתוצאה מהשפעות המלחמה: "לחמשת הבנקים חשיפה גבוהה יחסית למגזרי הבנייה והנדל"ן שצמחו ברבעונים הקודמים ואשר תושפע במיוחד במקרה של פגיעה מתמשכת בפעילות ובביקוש לנדל"ן. בנוסף, ענף הבנייה, בפרט, מתמודד עם מחסור בעובדים".

עוד מעריכים במוד'יס כי רווחי הבנקים צפויים להיפגע, אך לבנקים יכולת להתמודד עם זה לאור איתנות יחסי ההון שלהם והרווחים הגבוהים שצברו בשנים האחרונות. לדברי הכלכלנים, "הרווחיות הגבוהה בבנקים שנבעה מהריבית העולה, תרד מרמות גבוהות יוצאות דופן בגלל העלייה בסיכון, צמיחת אשראי נמוכה יותר, תמיכת הבנקים בלקוחות במלחמה, והעלאה מתוכננת במסים על הבנקים. עם זאת, הבנקים השיגו בשנים האחרונות רווחים גבוהים המשפרים את יכולתם לעמוד ולהתאושש מזעזועים".

תגיות