אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ג'נט ילן: "השפעה מוגבלת למלחמה על כלכלת העולם" שרת האוצר של ארה"ב ג'נט ילן | צילום: AP/Ajit Solanki

ג'נט ילן: "השפעה מוגבלת למלחמה על כלכלת העולם"

בכינוס קרן המטבע והבנק העולמי התייחסה שרת האוצר האמריקאית גם להידוק אפשרי של הסנקציות על איראן: "כל האופציות על השולחן"

12.10.2023, 06:02 | חדשוץ חוץ

למלחמה בין ישראל לחמאס לא צפויה להיות השפעה משמעותית על הכלכלה הגלובלית — כך אמרה אתמול שרת האוצר של ארצות הברית ג'נט ילן. "אנחנו עוקבים אחר ההשפעות הכלכליות הפוטנציאליות כתוצאה מהמשבר, אבל אני לא באמת מתייחסת לכך כאל גורם משמעותי בתחזית הכלכלית הגלובלית", ציינה ילן בפני משתתפי הכינוס השנתי של קרן המטבע הבינלאומית והבנק העולמי, המתקיים השבוע במרוקו. "בשלב זה, אינני סבורה שאפשר להסיק שתהיה לכך השפעה משמעותית", סיכמה.

אחד הסיכונים בהסלמה הנוכחית הוא הפוטנציאל לאכיפה מוגברת של סנקציות על איראן, אשר תמכה בחמאס בעבר אך מכחישה כל מעורבות במערכה הנוכחית. ההכחשה מגיעה לאחר שיצוא הנפט האיראני זינק השנה, באופן מיוחד לסין, התפתחות שאנליסטים מייחסים במידה מסוימת לעמדה הרופפת יותר של וושינגטון כלפי איראן.

בעניין זה אמרה אתמול ילן, כי ארצות הברית לא הקלה בשום דרך את הסנקציות על יצוא נפט מאיראן וכי כל האפשרויות עדיין על השולחן. "זה משהו שאנחנו בוחנים כל העת, תוך הסתמכות על מידע שנחשף על מנת להדק את הסנקציות. אין לי משהו חדש להודיע". עוד התייחסה לכספי נפט איראניים בהיקף של 6 מיליארד דולר שהפשיר בחודש שעבר ממשל ביידן במסגרת עסקה לשחרור חמישה אסירים אמריקאים. לדבריה, קיימת האפשרות כי הכספים הללו יוקפאו מחדש.

במקביל הביעה ילן את התמיכה של ארצות הברית בישראל ובאוקראינה וציינה כי הן נמצאות "בראש סדר העדיפויות" וכי היא מצפה לתמיכה חוצת מפלגות, חרף הקיפאון הזמני בבית הנבחרים ברקע הדחת היו"ר.

ברקע ההסלמה במזרח התיכון, מחירי הנפט טיפסו מוקדם יותר השבוע, אך אתמול החלו להתמתן שוב לכ־85 דולר לחבית. לפי הכלכלן הראשי של קרן המטבע, פייר־אוליביה גורנשה, מחירי הסחורות מהווים "איום חמור" לתחזית האינפלציונית ועשויים להפוך תנודתיים יותר ברקע האקלים הכלכלי והמשברים הגיאופוליטיים.


שרת האוצר ג'נט ילן. "לא גורם משמעותי"


תגיות