אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
רשות שוק ההון רוצה שהמוסדיים יגדילו את הפעילות בהשאלות ני"ע משה ברקת, הממונה על רשות שוק ההון 2 | צילום: דוברות האוצר

בלעדי

רשות שוק ההון רוצה שהמוסדיים יגדילו את הפעילות בהשאלות ני"ע

תאפשר למוסדיים לבצע השאלות דרך המאגר החדש של הבורסה, ותאסור על ביצוע השאלות באופן פרטי לגופים ברמת סיכון גבוהה; היקף ההשאלות בני"ע מוערך בכ-20 מיליארד שקל בשנה

30.05.2021, 16:23 | עירית אבישר

עכשיו זה רשמי: רשות שוק ההון מאפשרת למוסדיים להשתמש במאגר ההשאלות החדש של הבורסה. כך עולה מחוזר שהפיצה הרשות למוסדיים, ושהגיע לידי "כלכליסט". 

בנוסף לכך מקשיחה הרשות את התנאים בביצוע השאלות ישירות, וקובעת כי ניתן להשאיל ני"ע רק אם הצד השואל הוא בדירוג של BBB ומעלה, זאת בעוד עד היום ניתן היה לבצע את ההשאלה גם לגוף בדירוג נמוך יותר.

קראו עוד בכלכליסט:


ביצוע ההשאלות היא דרך מתקדמת למסחר: הצד המשאיל מקבל עמלה בעבור השאלת ני"ע, ובכך מגדיל את תשואתו מההשקעה, ואילו הצד השואל מבצע את ההשאלה לפרק זמן קצר לצורך ביצוע פוזיציה מסוימת כגון לונג או שורט. 

שוק ההשאלות מוערך בכ-20 מיליארד שקל בשנה

כיום עיקר ההשאלות מתבצעות דרך הבנקים, שהם גם הערבים לצד המשאיל כי ני"ע יחזרו בהיקפם המלא ובמועד שנקבע. הבורסה החליטה לפתח את הפעילות בתחום ההשאלות, שהיקפה מוערך ב-20 מיליארד שקל בשנה. אשתקד היא הודיעה כי תשיק מערכת מאגר השאלות, שתאפשר השאלה ישירה בין שואלים למשאילים, כאשר המסלקה של הבורסה ערבה להחזרת ני"ע למשאיל בתום התקופה. המערכת הזו אמורה לשכלל את הפעילות בתחום ההשאלות, שכן כך יוכלו המשאילים לראות בצורה שקופה את הביקושים להשאלות בני"ע השונים. 

כמו כן, המערכת תתחרה בשירות שמציעים הבנקים, מה שעשוי לתרום להורדת המחירים בתחום ההשאלות. ברשות שוק ההון רואים בחיוב את פעילות ההשאלות, שכן היא מייצרת למוסדיים פוטנציאל לתשואה נוספת לעמיתים, באמצעות העמלה שיקבלו בגין ההשאלות, ומקווים שהמאגר הזה של הבורסה יגדיל את פעילות המוסדיים בתחום. 


משה ברקת, הממונה על רשות שוק ההון 2, צילום: דוברות האוצר משה ברקת, הממונה על רשות שוק ההון 2 | צילום: דוברות האוצר משה ברקת, הממונה על רשות שוק ההון 2, צילום: דוברות האוצר


יחד עם זאת, ברשות רוצים לגדר את הסיכון בפעילות הזו, ולכן במסגרת החוזר שהופץ הוחלט לאסור לבצע השאלות באופן פרטי לגוף שדירוג ההשקעה שלו הוא BBB מינוס ומטה, שכן אז קיים סיכון שאם אותו גוף משאיל לא יצליח לעמוד בהחזר ני"ע, עלול להיגרם לגוף המשאיל הפסד (זאת בניגוד להשאלה שמתבצעת דרך הבנק או המאגר של הבורסה, ואז אותם גופים ערבים לגוף המשאיל). 


תגיות