אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הממשלה אישרה: ישראל כץ ימונה לשר החוץ, אלי כהן לשר האנרגיה אלי כהן וישראל כץ | צילום: רויטרס אבי מועלם

הממשלה אישרה: ישראל כץ ימונה לשר החוץ, אלי כהן לשר האנרגיה

השניים מתחלפים אחרי שנה בתפקיד בהתאם להסכם הרוטציה שנקבע עם הקמת הממשלה. המינויים כפופים לאישור הכנסת. אלי כהן ימשיך לכהן כחבר בקבינט המדיני-ביטחוני

31.12.2023, 11:17 | עדיאל איתן מוסטקי

כמעט שלושה חודשים מפרוץ המלחמה - שר חדש במשרד החוץ: הממשלה אישרה הבוקר (א') פה אחד את הרוטציה במשרד החוץ שבמסגרתה השר ישראל כץ יחליף את השר אלי כהן. בהתאם להסכם, השניים מתחלפים במלאת שנה להשבעת הממשלה, וצפויים להתחלף שוב בתום השנה השלישית לכהונתה. כץ כבר כיהן בתפקיד שר החוץ בשנים 2020-2019.

לפיכך, כץ יכהן כשר החוץ עד דצמבר 2025, וכהן ישמש עד למועד זה כשר האנרגיה והתשתיות. מינויי השניים בתפקידיהם החדשים יובאו לאישור פורמלי של הכנסת. בהחלטת הממשלה נקבע כי השר כהן ימשיך לכהן כחבר בקבינט המדיני-ביטחוני שלא מכוח תפקידו.

כהן הפעיל לחצים מאחורי הקלעים כדי לדחות את ביצוע הרוטציה, בנימוק שלא נכון להחליף שר חוץ במהלך מלחמה, אך כץ לא היה מוכן לשמוע על כך. ראש הממשלה בנימין נתניהו לא רצה להתערב, ומאפשר לרוטציה להתבצע כמתוכנן.

גם בפני כהן וגם בפני כץ עומדים אתגרים לא פשוטים במשרדיהם החדשים: על כץ לשקם את ההסברה הישראלית לאחר שנים בהן הוזנחה, משימה קשה במיוחד בזמן המלחמה. לפני כחודש וחצי דיווח משרד החוץ על השבתת מערך ההסברה בשל מחסור בתקציב, אך לאחר מכן המשרד קיבל תקציב נוסף. בפני כהן עומדים אתגרים רבים גם כן, ובראשם שיקום תשתיות החשמל והמים באזור הנגב, מינוי יו"ר לחברת החשמל וקביעת מדיניות יצוא הגז של ישראל ממאגר לווייתן ומתגליות חדשות.


תגיות