אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ילן: על ארה"ב וסין להתחרות זו בזו "בצורה הוגנת" שרת האוצר האמריקאית ג'נט ילן במהלך ביקור בסין | צילום: רויטרס

ילן: על ארה"ב וסין להתחרות זו בזו "בצורה הוגנת"

שרת האוצר האמריקאית מבקרת בבייג'ינג בשעה שהמתח בין המדינות גובר; היא קראה לתקשורת רציפה ביניהן כדי למנוע אי הבנות

08.07.2023, 13:58 | חדשות חוץ

על ארה"ב וסין, שתי הכלכלות הגדולות בעולם, להתחרות "בצורה הוגנת" ולהימצא בתקשורת רציפה כדי להימנע מאי הבנות, כך אמרה היום (שבת) שרת האוצר האמריקאית ג'נט ילן במהלך ביקורה בבייג'ינג. זאת על רקע התגברות המתח בין המדינות, בין היתר במישור הכלכלי.

ילן, שממשיכה את פגישותיה עם בכירים סינים, אמרה לסגן הנשיא הא ליפנג ששיא הסחר הדו-צדדי בין המדינות נרשם ב-2022 למרות המתחים בין המדינות, מה שמראה שיש "מספיק מקום לחברות שלנו לסחור ולהשקיע". היא אמרה עוד שחשוב להמשיך לדבר על תחומי עניין משותפים, כמו גם על מחלוקות. סגן הנשיא אמר שהוא מוכן ומזומן לעבוד עם ילן.

"על רקע תחזית כלכלית עולמית מורכבת, יש צורך דחוף ששתי הכלכלות הגדולות בעולם יתקשרו ויחליפו דעות לגבי תגובתנו לאתגרים השונים", היא אמרה וציינה כי הדבר "יעזור לשני הצדדים להבין באופן מלא את התחזית ולקבל החלטות טובות יותר כדי לחזק את הכלכלות שלנו".

למרות אווירה של התבדלות כלכלית בין ארה"ב לסין, מידע עדכני מראה יחסי הסחר יציבים בעיקרם, עם מסחר דו-צדדי שהגיע להיקף של 690 מיליארד דולר בשנה שעברה. ילן חזרה על כך שוושינגטון אינה מחפשת גישה של "המנצח לוקח הכל" או יתרון כלכלי ביחסיה עם סין, אלא רוצה להבטיח תחרות בריאה עם "מערך חוקים הוגן" שייטיב עם שתי המדינות לאורך זמן.

ארה"ב תמשיך לבטא ישירות את חששותיה לגבי שיטות כלכליות מסוימות, ותנקוט צעדים ממוקדים כדי להגן על ביטחונה הלאומי, אמרה ילן. היא הפצירה בסין לא לאפשר למחלוקות "להוביל לאי הבנות, במיוחד כאלו הנובעות מחוסר תקשורת, מה שיכול לדרדר שלא לצורך את יחסינו הכלכליים ההדדיים".

הביקור מתנהל על רקע החרפה ביחסים בין ארה"ב לסין, כאשר הראשונה מגבילה העברה של טכנולוגיות מתקדמות, לרבות אלו הנוגעות לתחום השבבים, ליריבתה. סין הגיבה על כך השבוע עם הגבלות שהטילה על יצוא מתכות המשמשות לייצור שבבים וציוד תקשורת.


תגיות