אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
התגובות בעולם הערבי: בסעודיה מתעלמים, קריאה בירדן לחקירה בינ"ל יורש העצר של סעודיה מוחמד בן סלמאן על רקע ריאד | צילום: איי פי, בלומברג

תחקיר NSO והמשטרה

התגובות בעולם הערבי: בסעודיה מתעלמים, קריאה בירדן לחקירה בינ"ל

התקשורת הערבית מדווחת על חשיפת כלכליסט בנוגע להדבקה המונית בתוכנת פגסוס של אישים בישראל. "אלג'זירה" מצטטת את בנט כי הנושא ייבדק לעומק. "אלחדת'" הפלסטיני הביא את דבריה של שקד לפרסום אותו הגדירה "רעידת אדמה". סעודיה, האמירויות ומרוקו, שבהן על פי הדיווחים נעשה שימוש בתוכנת הריגול של NSO, בוחרות להתעלם

07.02.2022, 16:59 | דורון פסקין

התקשורת הערבית לא מתעלמת מהחשיפה הבוקר של כלכליסט בנוגע להדבקה ההמונית בפגסוס של אישים בישראל. ישראל מאז ומתמיד עוררה עניין בתקשורת הערבית בוודאי כשמדובר בפרשייה שמוגדרת "פדיחה". עם זאת, בשלב זה מסתפקים בתקשורת הערבית בציטוטים מהתקשורת הישראלית. 

קראו עוד בכלכליסט:


אין לשלול כי בעקבות התחקיר של היום העניין בנושא יגבר בימים הקרובים שכן ברקע יש לזכור דיווחים מוקדמים שהסעירו את העולם הערבי בהקשר זה. לפי אותם דיווחים, נעשה שימוש בתוכנת הריגול הישראלית על ידי לא מעט משטרים בעולם הערבי ובכלל זה סעודיה, האמירויות ומרוקו. זו הסיבה שערוצי החדשות בשלוש המדינות האמורות (מרוקו, האמירויות וסעודיה), בוחרות להתעלם כמעט לחלוטין מהנושא, למעט ידיעות לקוניות שמקורן בסוכנויות הידיעות. 


יורש העצר מוחמד בן סלמאן על רקע המגדלים בריאד בירת סעודיה, צילום: איי פי, בלומברג יורש העצר מוחמד בן סלמאן על רקע המגדלים בריאד בירת סעודיה | צילום: איי פי, בלומברג יורש העצר מוחמד בן סלמאן על רקע המגדלים בריאד בירת סעודיה, צילום: איי פי, בלומברג


ערוצי התקשורת במדינות אחרות מביאים דיווחים נרחבים יותר אם כי גם הם נשענים על הדיווחים בישראל, ללא פרשנות בשלב זה. רשת "אלג'זירה" הקטרית מצטטת באתר החדשות שלה את תגובתו של ראש הממשלה נפתלי בנט ולפיה הנושא ייבדק לעומק. האתר מצטט גם מתגובתו של מפכ"ל המשטרה קובי שבתאי שהצהיר כי השימוש בתוכנה אירע לפני כניסתו לתפקיד ודרש לבצע בדיקה מעמיקה "כדי להשיב את אמון הציבור". 

אלג'זירה ציינה כי התגובות הללו הגיעו לאחר החשיפה הבוקר של "כלכליסט" ולפיה הוחדרה הרוגלה לטלפונים הניידים של ישראלים רבים.


צילומי מסך מתוך התקשורת הערבית לחשיפת כלכליסט על תוכנת פגסוס של NSO,  צילומי מסך מתוך התקשורת הערבית לחשיפת כלכליסט על תוכנת פגסוס של NSO צילומי מסך מתוך התקשורת הערבית לחשיפת כלכליסט על תוכנת פגסוס של NSO,


העיתון הלונדוני "הערבי החדש" שממומן על ידי קטר הזכיר בכותרת שעסקה בפרשייה את הקריאות בישראל להקמת ועדת חקירה. העיתון כתב כי לפי תחקיר כלכליסט מהבוקר יחידת הסיגינט של המשטרה השתמשה ברוגלה כנגד ישראלים במשך שנים. 

העיתון "אלאח'באר" הלבנוני המקורב לחיזבאללה עסק אף הוא בפרשייה וכתב, "השר הישראלי הממונה על המשטרה הודיע היום כי יקים ועדת חקירה רשמית לאחר שעיתון דיווח כי משטרת האויב השתמשה בתוכנת ריגול באופן בלתי חוקי נגד מקורבים לראש הממשלה לשעבר בנימין נתניהו ואישי ציבור נוספים".

העיתון הפלסטיני הוותיק "אלקודס" תימצת את התחקיר של כלכליסט והזכיר את האישים שהטלפון שלהם הודבק. העיתון מסר כי חשיפות כלכליסט בפרשייה החלו כבר לפני כשלושה שבועות. 


צילומי מסך מתוך התקשורת הערבית לחשיפת כלכליסט על תוכנת פגסוס של NSO,  צילומי מסך מתוך התקשורת הערבית לחשיפת כלכליסט על תוכנת פגסוס של NSO צילומי מסך מתוך התקשורת הערבית לחשיפת כלכליסט על תוכנת פגסוס של NSO,


האתר הפלסטיני "אלחדת'" הביא תרגום מדבריה של שרת הפנים איילת שקד לפרסום בכלכליסט אותו הגדירה "רעידת אדמה". 

בהקשר זה יצוין כי בתקשורת הערבית מדווח כי "המרכז הלאומי הירדני לזכויות אדם" קרא לפתיחת חקירה בינלאומית בחשד שרוגלת פגסוס וכן אחרות הוחדרו לטלפונים הניידים של פעילי אופוזיציה בבחריין ובירדן. 


תגיות