אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ג'נט ילן: תשואות האג"ח של ארה"ב לא יחזרו לרמות הנמוכות שלפני הקורונה שרת האוצר האמריקאית, ג'נט ילן | צילום: AP/Ajit Solanki

ג'נט ילן: תשואות האג"ח של ארה"ב לא יחזרו לרמות הנמוכות שלפני הקורונה

שרת האוצר ציינה כי הריבית על האג"ח האמריקאיות "קרוב לוודאי" שלא תחזור לרמות הנמוכות שאפיינו את השוק בעשור שלפני המגיפה. ילן אמרה את הדברים לאחר שבבית הלבן עדכנו כלפי מעלה את תחזית התשואות לאג"ח הממשלתיות של ארה"ב

14.03.2024, 10:05 | חדשות חוץ

שרת האוצר האמריקאית ג'נט ילן מעריכה שתשואות האג"ח האמריקאיות "קרוב לוודאי" שלא יחזרו לרמות הנמוכות שהיו נהוגות לפני פרוץ הקורונה והאינפלציה, כך לפי דיווח בסוכנות בלומברג.

ילן התייחסה לנושא הריבית לאחר שנשאלה על התחזית המעודכנת שפרסם הבית הלבן, שבה הריבית לשנים הבאות גבוהה יותר לעומת תחזית שפורסמה לפני שנה. לדבריה, הנתונים המעודכנים תואמים לתחזיות בסקטור הפרטי. "אני חושבת שהתחזית משקפת את המציאות הנוכחית בשוק וכן היא תואמת לתחזית בסקטור הפרטי. לא נראה שיש סבירות גבוהה שהריבית או התשואות יחזרו להיות נמוכות כפי שהיו לפני המגפה", ענתה.

התשואה על אג"ח אמריקאיות לעשר שנים עמדה בעשר השנים עד סוף 2019 על שיעור ממוצע של 2.39%, הנחשב נמוך ברמה היסטורית. התשואה זינקה מעל ל-5% באוקטובר לאחר שבבנק הפדרלי המרכזי העלו באגרסיביות את הריבית כדי להילחם באינפלציה. התשואה עומדת כעת סביב 4.20%.

דבריה של ילן מצביעים על שינוי בהשקפתה, זאת לאחר שבינואר השנה שעברה טענה כי יש סבירות גבוהה שהריבית הנמוכה תחזור, ואילו בינואר האחרון אמרה ש"עוד לא ברור" אם זה אכן יקרה.

התחזיות שפרסם הבית הלבן היו חלק מהצעת התקציב בגובה 7.3 טריליון דולר ל-2025 שחשף הנשיא ג'ו ביידן. לפי התחזיות הללו, הריבית הממוצעת על אג"ח אמריקאיות לשלושה חודשים ולעשר שנים, תהיה גבוהה משמעותית בשלוש השנים הבאות מכפי שהעריכו לפני שנה. כך למשל, התחזית הקודמת הניחה שהריבית הממוצעת לאג"ח לשלושה חודשים תעמוד השנה על 3.8%, ואילו בתחזית הנוכחית ההערכה עלתה ל-5.1%. בדומה, התחזית לאג"ח לעשר שנים עלתה ל-4.4% מ-3.6%.

הריבית הגבוהה יותר על החוב האמריקאית מובילה להרחבת הגירעון הכללי. בבית הלבן מעריכים, בהתבסס על התחזית הנוכחית, כי ארה"ב תוציא בסביבות 890 מיליארד דולר, שהם 3.1% מהתמ"ג על תשלומי ריבית השנה. השבוע דווח כי האינפלציה בארה"ב עלתה בפברואר-3.2% - התחזיות היו לקצב אינפלציה שנתי של 3.1%.תגיות