אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
סולגרין משנה כיוון: מוותרת על זכייה במכרז רמ"י וממנה מנכ"ל חדש תום שפרן מנכ"ל סולגרין היוצא | צילום: אייל טואג

סולגרין משנה כיוון: מוותרת על זכייה במכרז רמ"י וממנה מנכ"ל חדש

לפני שבועיים זכתה החברה בשני מכרזים להקמת חוות סולאריות בדרום; הזכייה חייבה את סולגרין לתשלום מקדמה של פי 3 מהמזומנים שברשותה, והמניה נפלה ב-19%; גם רכישת חברת קיוביקס גרמה להפסד כביר; עתה היא נאלצת לוותר על זכייה באחד המכרזים כדי לממן את השני

25.01.2023, 11:11 | עדיאל איתן מוסטקי

חברת האנרגיה הירוקה סולגרין הסתבכה בארה"ב עם רכישת חברת קיוביקס, שהובילה את החברה להפסד של 129 מיליון שקל בתשעת החודשים הראשונים של 2022, לעומת 27 מיליון שקל בלבד בתקופה המקבילה ב-2021. ההסתבכות בארה"ב הובילה לעזיבת המנכ"ל תום שפרן וסמנכ"ל הכספים, ולנפילה של 19% ביום אחד.

עם זאת, הצרות בחברה לא פסקו, שכן לפני כשבועיים זכתה החברה בשני מכרזים של רשות מקרקעי ישראל להקמת שתי חוות סולאריות בדרום הארץ, בעלות של מיליארד שקל. ההצעות של סולגרין היו גבוהות מהצעות המתחרים באופן משמעותי, כאשר בעבור אחד המכרזים הצעתה הייתה גבוהה ב 16%.

במכרז השני הפער בין ההצעה של סולגרין, שעמדה על 717 מיליון שקלים, הייתה גבוהה ב-68% מההצעה הבאה במכרז. הזכייה במכרזים חייבה את החברה גם להתחייב לתשלום מקדמה בגובה של 210 מיליון שקל, פי שלושה מכמות המזומנים שהיו ברשותה על פי הדוחות הכספיים האחרונים.

הזכייה הובילה לקריסת המניה של החברה ב19% ביום אחד, וכעת נראה שבעלת השליטה בחברה, קרן ג'נריישן קפיטל (56%), החליטה לבצע שינויים מהותיים בפעילות החברה. ראשית, החברה הודיעה על ויתור הזכייה במכרז ברמת חובב. בשל כך החברה תחויב בקנס של 5 מיליון שקלים, אך תהיה פטורה מיתר התשלומים.

שנית, מנכ"ל החברה תום שפרן, שכבר הודיע על סיום תפקידו, יסיים אותו בימים הקרובים ובמקומו ייכנס דרור שרון, החל מחודש אפריל. עד אז, מי שיחזיק בתפקיד מנכ"ל החברה הוא ארז בלשה – מנכ"ל ג'נריישן קפיטל.

על מנת לממן את הפרויקט במכרז השני בו זכתה סולגרין, ברמת בקע, תממן ג'נריישן קפיטל לסולגרין הלוואה בגובה 100 מיליון שקל.


תגיות