אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אנשי אקדמיה מתריעים על חרם סמוי נגדם במערב: "מבטלים השתתפות בכנסים, קידומים מתעכבים" הפגנות פרו פלסטיניות בהרווארד | צילום: Joseph Prezioso / AFP

אנשי אקדמיה מתריעים על חרם סמוי נגדם במערב: "מבטלים השתתפות בכנסים, קידומים מתעכבים"

סגנית נשיא אוניברסיטת תל אביב, פרופ' מלאת שמיר, אמרה בישיבה של ועדת המדע בכנסת: "חוקרים לא מצליחים למצוא מקום לשנת שבתון. האגודה שלי בארצות הברית מחרימה אותי". פרופ' דוד הראל, נשיא האקדמיה הישראלית למדעים: "הדוקטורט שלי מ-MIT הפך לבושה גדולה"

18.12.2023, 21:31 | שחר אילן

"הגאווה שלי בדוקטורט שעשיתי ב-MIT לפני 45 שנה מתחלפת בבושה גדולה", כך אומר נשיא האקדמיה הישראלית למדעים פרופ' דוד הראל. הראל, פרופסור למדעי המחשב ממכון וייצמן, קרא לנשיאת MIT (המכון הטכנולוגי של מס'צוסטס) סאלי קונבלות' ולנשיאת אוניברסיטת הרווארד להתפטר בשל התבטאויותיהן בשימוע בקונגרס האמריקאי ובין היתר סרובן לגנות חד משמעית קריאות לרצח עם של יהודים.

הראל אמר את הדברים בישיבה של ועדת המדע של הכנסת בראשות ח"כ איימן עודה מחדש-תעל בנושא אתגרי המלחמה לאקדמיה. לקראת הישיבה פרסמה המועצה הלאומית למחקר ופיתוח (המולמו"פ) נייר עמדה בו התריעה שבמוסדות אקדמיים במערב מתנהל חרם סמוי על ישראל, באמצעות סירוב לשתף פעולה עם חוקרים ישראלים, דחיית מענקים ופרסומים שלהם ועוד.

ד"ר גורי זילכה, יועץ כלכלי למולמו"פ אמר ש"יש סיכון בינוני-גבוה לקשרי המדע הבינלאומיים של ישראל. יש חרם סמוי ולא מוצהר. חוקרים ישראלים מגישים מאמרים ולא קוראים אותם. בקשות לגרנטים נדחות". הוא הזהיר שהדבר יכול הלביא לירידה בהשקעות המחקר והפיתוח של חברות בינלאומיות ושעל הממשלה להיערך להגדיל את ההשקעות שלה.

סגנית הנשיא של אוניברסיטת תל אביב לקשרים בינלאומיים פרופ' מלאת שמיר אמרה שמדי יום שומעים עוד ביטויים של החרם האקדמי הסמוי. "זה בייחוד במדעי הרוח והחברה ומשפטים אבל לא רק וזה חובק את כל המוסדות בישראל. שומעים על חוקרים שביטלו את ההשתתפות שלהם בכנסים, שמאמר שלהם לא נשלח לשיפוט, שקידום שלהם מתעכב כי לא הצליחו למצוא להם הערכת עמיתים, שלא מצליחים למצוא מקום לשנת שבתון. הדברים האלה מצטברים לתמונה מאוד מדאיגה. אני חוקרת בתחום הלימודים האמריקאים. האגודה האמריקאית של תחום המחקר שלי מחרימה אותי ואני לא יכולה לנסוע לכנסים של האגודה או לפרסם בכתב העת שלה".

יו"ר ועד ראשי המכללות הציבוריות ונשיאת מכללת אחוה פרופ' יפעת ביטון אמרת אמרה שבמכללות הבעיה קשה במיוחד. "הסגל מצביע על מאמרים שכבר היו בתהליך פרסום ונדחו, דברים חריגים. זה מאוד מלחיץ חברי סגל במכללות יותר מאשר באוניברסיטאות". זאת, לדבריה כיוון שהם באים ממוסדות עם מעמד בינלאומי חלש יותר.

הראל ואחריו שורה של דוברים מהאקדמיה הזהירו מכוונה של שר האוצר בצלאל סמוטריץ' לקצץ בתקציבי האקדמיה, כפי שאמר שיעשה לאחרונה בראיונות. לדברי הראל, "אין צורך לפרט את הסכנות למדע ותרבות בארץ. בלי שמירה קפדנית על אקדמיה ותרבות נדרדר לסטטוס של מדינה נחשלת". ראש מנהלת ועד ראשי האוניברסיטאות דבורה מרגוליס אמרה ש"יש לנו מידע בדוק שהולך להיות קיצוץ חמור ודרקוני בתקציבי האוניברסיטאות".

עוד הזהיר הראל ש"תוכניות ההפיכה המשטרית לא נגנזו כלל וכלל ולכן חייבים להמשיך לעמוד על המשמר". לדבריו, "עלינו לזכור ולא לשכוח את הניסיונות של שר החינוך יואב קיש להשתלט על המל"ג ועל הספרייה הלאומית".


תגיות