אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
דפוס בארי לרשות החברות הממשלתיות: "היעדר מענה גרוע ממענה שלילי"  דפוס בארי ב קיבוץ בארי | צילום: ישראל יוסף

דפוס בארי לרשות החברות הממשלתיות: "היעדר מענה גרוע ממענה שלילי"

לאחר המלצת רשות התחרות שלא לאפשר לדפוס בארי להשתתף בהפרטת הדואר, דורש המנכ"ל בן סוכמן לקבל את עמדתה של רשות החברות הממשלתיות בעניין כדי שמפעל הדפוס יוכל לשקול את המשך צעדיו: "היעדר החלטה בעניין ההשתתפות בהליך ההפרטה, כמוה כמענה שלילי ואף גרוע מכך"

30.01.2024, 17:55 | עדיאל איתן מוסטקי

מנכ"ל דפוס בארי, בן סוכמן, שלח מכתב לממלא מקום מנהל רשות החברות הממשלתיות ינקי קוינט שבו דרש לקבל את עמדת הרשות על השתתפות החברה בהפרטת הדואר. המכתב של סוכמן מגיע לאחר שרשות התחרות המליצה שלא לאפשר לדפוס בארי להשתתף בהפרטת הדואר, מכיוון שהיא מחזיקה במתחרה משמעותית של הדואר: חברת מסר. דפוס בארי לא עבר לשלב הבא לאחר שלא שילם את הערבות הנדרשת לעת עתה של 3 מיליון שקל. עם זאת, עמדת רשות התחרות, בשלב זה, אינה מחייבת ולרשות החברות יש את האפשרות לאפשר לדפוס בארי להשתתף בהליך.

סוכמן כתב כי "בשבוע שעבר כתבתי לך כי לאור החלטתך להתקדם בהליך ההפרטה ועל מנת שדפוס בארי יוכל לשקול את צעדיו, נבקש כי תעדכן אותנו לאלתר, באשר לעמדתך. הוספתי שגרירת הרגליים על ידי רשות החברות הממשלתיות והיעדר החלטה בעניין השתתפותה של דפוס בארי בהליך ההפרטה, כמוה כמענה שלילי. בחלוף הימים, למדנו שהיעדר מענה גרוע ממענה שלילי."

עוד הוסיף סוכמן כי "מסמוס" הודעת הרשות, מאפשר לה להימנע מקבלת אחריות על השלכות החלטותיה ו"חוסמת" את דרכה של בארי לנקוט הליכים משפטיים ככל שתבקש לעשות כן. "הדרך בה בחרה רשות החברות הממשלתיות אכן מתישה ומאכזבת וצודקת הרשות בסברתה שמתכונת פעולה זו מגדילה את האפשרות כי גם הכלב וגם הפריץ ימותו".

כזכור, בימים אלו מתקדמת הפרטת הדואר, שאותה מקווים להשלים בממשלה עד אמצע השנה הנוכחית. הסיבה להפרטה היא הקשיים הכלכליים הרבים אליהם הגיע הדואר כחברה ממשלתית שהפסיד 1.9 מיליארד שקל ב-2020-2022. לאחר מכן החליטו בממשלה על תוכנית הבראה לחברה שבסיומה תופרט החברה. בתוכנית ההבראה שכללה תיקונים והקלות ברישיון הדואר, סגירת סניפים וצמצום של כאלף עובדים (20% מכוח האדם בחברה) הושקעו 1.7 מיליארד שקל.

חברת מסר, חברה בת של דפוס בארי, החזיקה ב-2019 כמעט 40% משוק הדואר הכמותי – כלומר דואר שיוצא מגוף אחד למקומות רבים (כמו למשל חשבון החשמל או מכתבים מגופים גדולים כמו בנקים). בשל כך, הודיעה הממונה על התחרות מיכל כהן כי לעמדת הרשות יש למנוע מדפוס בארי להתממודד בהפרטה. כהן כתבה בחוות הדעת של הרשות: "תפקיד רשות התחרות, גם אחרי האירועים הקשים של 7 באוקטובר, הוא להגן על התחרות. לצערי, בטווח הקצר והארוך, התחרות והציבור עלולים להיפגע אם תתאפשר חבירה כאמור. מתן הכשר לחבירה בין בארי לדואר ישראל אינו הדרך הנכונה לתמוך במאמץ השיקום".

תגיות