אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
סוף למחסור? הביקוש לשבבים צונח בעקבות האינפלציה הגואה  שבבים | אפלייד מטיריאלס

סוף למחסור? הביקוש לשבבים צונח בעקבות האינפלציה הגואה

הביקוש האדיר למחשבים ניידים ולסמארטפונים בתחילת מגפת הקורונה פסק נוכח עליות המחירים החדות ברחבי העולם המערבי - מה שמביא לירידה משמעותית בביקוש לשבבים עבור מכשירים אלה. "השוק נחלש מאוד בתוך פרק זמן קצר"

05.07.2022, 13:18 | חדשות חוץ


נראה שחל שיפור מסוים במחסור העולמי בשבבים למחשבים. לפי האתר Autoblog הביקוש לשבבים יורד באותה מהירות שבה זינק לפני שנתיים, נוכח התפרצות הקורונה שגרמה לרבים לעבור לעבוד וללמוד מהבית. בעקבות זאת, הביקוש למחשבים ניידים ומכשירי סמארטפון זלל את כל מלאי השבבים, כך שחברות רבות, כולל יצרניות מכוניות, נאלצו לקצץ בייצור, לדחות משלוחים ולשלם מחירים גבוהים עבור שבבים מרכזיים.

בסוכנות הידיעות רויטרס דיווחו כי לפי יצרניות השבבים מיקרון ו-AMD האינפלציה העולה מאטה את הכלכלות ברחבי העולם - מה שגורם לירידה בביקוש למחשבים ולסמארטפונים. בהתאם, ההערכה היא שהירידה במכירות המחשבים האישיים והסמארטפונים תקל על המחסור בשבבים עוד השנה.

מוקדם יותר השבוע עדכנה חברת המכוניות וולוו על הקלה במחסור בשבבים ועל תחילת הסוף של השיבושים בשרשראות האספקה. רק במרץ האחרון הזהירה החברה שהשיבושים יפגעו השנה בצמיחה - זאת, לאחר שמכרה בשנה שעברה 2 מיליון מכוניות פחות מכפי שתכננה בשל המחסור בשבבים.

מניות יצרניות השבבים - ביניהן TSMC מטייוואן, ASML ההולנדית ואינפינאון הגרמנית - נפלו ביום שישי. במקביל, בשעה שמכירות הסמארטפונים בסין נפלו מאז תחילת השנה ב-30%.

במיקרון טכנולוג'י - יצרנית של שבבי זיכרון - פרסמו בשבוע שעבר תחזית נמוכה מהצפוי להכנסות ברבעון הנוכחי וציינה כי השוק "נחלש משמעותית בתוך פרק זמן קצר".

גם TSMC - יצרנית השבבים הגדולה בעולם - דיווחה על ירידה בהזמנות של לקוחות עבור המשך השנה. בדומה, סמסונג אלקטרוניקס, המובילה העולמית בשבבי זיכרון, עצרה באופן זמני הזמנות חדשות וביקשה מחלק מהספקים לדחות או לקצץ במשלוחים של רכיבים למשך מספר שבועות, כך לפי דיווח בעיתון הכלכלי היפני ניקיי.

"לדעתי מידת השינוי הייתה בהחלט גדולה מכפי שציפו", הגיב מנהל הפיתוח העסקי במיקרון, סאמיט סאדנה. בנוסף, שיעור האינפלציה הוא הגבוה ביותר מזה עשורים במדינות רבות, ביניהן ארה"ב - מה שמגביר את הסיכון למיתון ועלול לגרום לפיטורים ותקציבים מוקטנים.


תגיות