אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אמזון משתרכת מאחורי מאסק: בלית ברירה חוברת לספייס איקס כדי לשגר לוויינים שיגור חללית Axiom-2 על גבי רקטה פלקון 9 SpaceX | צילום: Joe Skipper/Reuters

אמזון משתרכת מאחורי מאסק: בלית ברירה חוברת לספייס איקס כדי לשגר לוויינים

לפי העסקה, שנחשפה ביום שישי, שלוש רקטות מסוג פלקון 9 של ספייס איקס ישגרו את הלוויינים, זאת על אף שלמייסד ג'ף בזוס יש חברת חלל משל עצמו. שיגור הלוויינים הוא במסגרת פרויקט קויפר של אמזון שמטרתו לבנות מערכת של אינטרנט לווייני

03.12.2023, 11:01 | חדשות חוץ

אמזון חתמה על חוזה עם ספייס איקס של אלון מאסק לשיגור הלוויינים שלה, זאת על אף היריבות בין מאסק למייסד ג'ף בזוס, שלו חברת חלל משל עצמו, כך לפי דיווח ב-CNN.

מאסק ובזוס אמנם ידועים כאויבים מרים, ויש להם אפילו היסטוריה של החלפת עקיצות במדיה החברתית, כולל אינספור בדיחות מצידו של מאסק על בזוס ובלו אוריג'ן, אך זו התנהלות שכיחה למדי בתעשיית שיגורי הרקטות שיריבים עסקיים חוברים יחד.

אמזון הודיעה על העסקה ביום שישי, ומסרה כי חתמה על חוזה לשיגור הלוויינים על שלוש רקטות מסוג פלקון 9 של ספייס איקס. השיגורים מתוכננים להתחיל באמצע 2025. החוזה הוא חלק מהתוכנית של אמזון בשם פרויקט קויפר (Project Kuiper) לבנות רשת מסועפת של אינטרנט לווייני. אמזון הודיעה ב-2019 כי תשקיע 10 מיליארד דולר בפרויקט. הפרויקט הזה מתחרה ישירות בשירות סטארלינק של ספייס איקס, שכבר שיגר לחלל מעל 5,000 לוויינים.

עם זאת, אמזון משתרכת מאחורי ספייס איקס. היא שיגרה עד כה 83 לוויינים על רקטות שנבנו על ידי ULA – מיזם משותף של בואינג ולוקהיד מרטין. באוקטובר היא שיגרה שני אבות טיפוס של לווייני אינטרנט.

אמזון חתמה באפריל שנה שעברה על חוזים בשווי מיליארדי דולרים לשגר את הלוויינים העתידיים שלה על 77 רקטות של בלו אוריג'ן, וכן של ULA ואריאנספייס. אך החוזים הללו הובילו לתביעה שהגישו באוגוסט שתי קבוצות של בעלי מניות. הטענה הייתה כי הדירקטורים באמזון הפרו את המחויבויות שלהם כשוויתרו לחלוטין על האפשרות לשגר לוויינים על רקטות של ספייס איקס. דובר של אמזון אמנם דחה את ההאשמות, אך בהצהרה שפורסמה ביום שישי הסבירו כי העסקה המקורית "מעניקה מספיק יכולת לשגר את מרבית מערכת הלוויינים שלה, והשיגורים הנוספים עם ספייס איקס מציעים עוד יכולת לתמוך בלוח הזמנים".
תגיות