אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
רוסיה עוצרת את אספקת החשמל לפינלנד, שלא מוטרדת צילום: רויטרס

רוסיה עוצרת את אספקת החשמל לפינלנד, שלא מוטרדת

אחרי הודעת פינלנד על כוונתה להצטרף לנאט"ו והאיום הרוסי בענישה - מגיעה התגובה. חברת RAO Nordic הרוסית עוצרת את האספקה לשכנתה הנורדית בשל עיכוב בתשלומים. פינלנד לא חוששת משיבושים והפסקות חשמל בטענה שרק 10% מהחשמל במדינה מגיעים מרוסיה

14.05.2022, 10:17 | חדשות חוץ

חברת החשמל הרוסית RAO Nordic הודיעה שתעצור את אספקת החשמל לפינלנד החל מהיום בעקבות "בעיות בתשלומים", לאחר שלא קיבלה תשלום על משלוחים קודמים, לדבריה. חברת החשמל הפינית, פינגריד, אמרה שרוסיה מספקת רק אחוז קטן מהחשמל של המדינה, וביכולתה למצוא חלופות.

קראו עוד בכלכליסט:


ביום חמישי איימה רוסיה לנקוט "צעדים ענישתיים" לאחר שפינלנד הודיעה שבכוונתה להצטרף לברית נאט"ו. לפינלנד גבול משותף באורך 1,300 ק"מ עם רוסיה, והיא נותרה בעבר מחוץ לנאט"ו כדי להימנע מלהכעיס את שכנתה ממזרח.

אך מאז פלישתה של רוסיה לאוקראינה נרשמה עלייה בתמיכה הציבורית בפינלנד להצטרפות לנאט"ו. מחר צפויה פינלנד להודיע רשמית על החלטתה להצטרף לברית. החלטת RAO לא נקשרה לכך במפורש. מהחברה הרוסית שבבעלות המדינה נמסר: "מדובר במצב יוצא דופן שקורה לראשונה ב-20 שנה שבהן אנו מספקים חשמל".


הלסינקי, צילום: שאטרסטוק הלסינקי | צילום: שאטרסטוק הלסינקי, צילום: שאטרסטוק


בחודש שעבר הפסיקה רוסיה את אספקת הגז לבולגריה ולפולין לאחר שהשתיים סירבו לעמוד בדרישתה לשלם ברובל, דרישה שבאה בעקבות הסנקציות המערביות. השבוע הודיעה חברת גזפרום הרוסית שתפסיק לספק גז דרך החלק הפולני של צינור יאמל-אירופה.

פינגריד אמרה שאינה מצפה להפסקות חשמל בעקבות הפסקת האספקה, מכיוון שרק כ-10% מהחשמל של פינלנד מקורם ברוסיה. "עצירת יבוא החשמל מרוסיה תפוצה על ידי יבוא יותר חשמל משוודיה והפקת יותר חשמל בפינלנד", אמר ריימה פייבינן, סגן נשיא בכיר לתפעול מערכות אנרגיה בפינגריד.

הביקוש לחשמל נמצא בירידה בעוד מזג האוויר במדינה הולך ומתחמם, ובנוסף לכך כמות משמעותית של אנרגיה שמופקת באמצעות רוח צפויה להיכנס גם היא למערכת. תחנת כוח גרעינית חדשה, שצפויה להיפתח בקיץ, תפצה גם היא בקלות על הפסקת האספקה הרוסית, לדברי פינגריד.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות