אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
וורן באפט על ההשקעה באפל: "זה פשוט עסק טוב יותר" צ'רלי מאנגר ווורן באפט | צילום: ערן-יופי כהן

וורן באפט על ההשקעה באפל: "זה פשוט עסק טוב יותר"

אתמול התקיימה הפגישה השנתית של וורן באפט וצ'רלי מאנגר עם בעלי המניות של ברקשייר האת'וויי. לדברי באפט בן ה-92, הנדל"ן המסחרי עלול להיאבק בשיעורי אשראי גבוהים יותר, והבנקים יעמדו בפני לחץ גובר, אך הפיקדונות בטוחים. ההאטה בפעילות הכלכלית תביא לרווחים נמוכים יותר של ברקשייר, אך היא תקזז זאת עם הכנסות גדולות יותר מהשקעותיה

07.05.2023, 11:16 | חדשות חוץ

שעות לאחר שברקשייר רשמה רווח רבעוני של 35.5 מיליארד דולר התקיימה הפגישה עם בעלי המניות. בפגישה השתתפו באפט, בן ה- 92, שהוא היו"ר והמנכ"ל של ברקשייר, וסגן היו"ר צ'רלי מאנגר, בן ה- 99. הם ענו במשך חמש שעות של שאלות של בעלי המניות. האדם השישי בעושרו בעולם, וורן באפט, מנהל מאז 1965 את ברקשייר, שעסקיה כוללים בין היתר את ביטוח הרכב Geico, מסילת הברזל של BNSF ושמות צרכנים כמו Dairy Queen ו-Fruit of the Loom. ברקשייר מחזיקה גם במניות של 328 מיליארד דולר, וקרוב למחצית ב-Apple Inc (AAPL.O).

למרות התנודתיות האחרונה בשוק והדאגות לגבי הכלכלה, סיפק באפט קול רגוע כשענה על השאלות. זה לא אומר שבאפט לא צופה זעזועים בהמשך. לדבריו, הנדל"ן המסחרי עלול להיאבק בשיעורי אשראי גבוהים יותר והבנקים עלולים לעמוד בפני לחץ גובר, אך הוא ציין כי הפיקדונות בטוחים. באשר לכלכלה, ציין באפט כי ככל שתהיה האטה בפעילות הכלכלית, עסקיו יראו רווחים נמוכים יותר משנה לשנה. אבל לדבריו, ברקשייר יכולה לקזז את זה עם הכנסות גדולות יותר מהשקעות, כולל 7 מיליארד דולר של שטרות אוצר שנרכשו באפריל.

באפט הגן על גודל ההשקעה באפל, 151 מיליארד דולר, "אפל שונה מהעסקים האחרים שבבעלותנו", אמר באפט. "זה פשוט במקרה עסק טוב יותר". ברקשייר החזיקה לאחרונה ב-5.6% ממניות אפל, ובאפט אמר שהיא יכולה לקנות יותר.

באפט המכונה גם "האורקל מאומהה", אמר שברקשייר האת'ווי לא תשלט על אוקסינדנטל פטרוליום. "יש ספקולציות על כך שאנו מנסים להשיג שליטה, אנחנו לא הולכים להשיג שליטה, אין לנו מה לעשות עם זה", אמר. "ב-58 השנים שאנו מנהלים את ברקשייר, עלה מאוד מספר האנשים שעושים דברים מטופשים", אמר באפט וכיוון לכך שיהיו יותר הזדמנויות להרוויח כסף.

לדעתו של באפט הדולר האמריקני לא יודח כמטבע הרזרבה של העולם בקרוב. באפט מתח ביקורת על הטיפול בבעיות האחרונות במגזר הבנקאי, ואמר ששינויים בתקרת החוב עלולים לזעזע את המערכת הפיננסית. הוא אף מתח ביקורת על האופן שבו פוליטיקאים, רגולטורים ועיתונות טיפלו בכשלים האחרונים של בנק סיליקון ואלי, בנק סיגנצ'ר ובנק פירסט ריפבליק, ואמר שהמסרים "הגרועים מאוד" שלהם הפחידו את המפקידים שלא לצורך. "הפחד מדבק", אמר, והוסיף כי "אי אפשר לנהל כלכלה" כאשר אנשים דואגים אם הכסף שלהם בטוח בבנקים. בעלי המניות והמנהלים בבנק צריכים לשאת בסיכונים של ניהול לא נכון. מאנגר מתח ביקורת על מנהלים שמודאגים יותר מהתעשרות מאשר בלקוחות.

צ'רלי מאנגר התייחס לבינה המלאכותית ואמר שאומנם נראה הרבה יותר רובוטיקה בעולם, אך הוא בספק אם לא מדובר בהתרגשות מוגזמת מהעניין.

את הפגישה שהתקיימה בשבת, מכנה באפט "וודסטוק לבעלי הון", והיא מושכת עשרות אלפי אנשים לאומהה, נברסקה. הנוכחות עלתה מהשנה שעברה, והמקום היה מלא עד אפס מקום. אלפי בעלי מניות התייצבו מחוץ לזירה לפני פתיחתה. רבים זיהו שזו יכולה להיות אחת ההזדמנויות האחרונות שלהם לראות את באפט ומאנגר, בהתחשב בגילם.

יונגשנג ז'או, המתגורר בשנגחאי וחוקר בחברת ניהול נכסים, אמר שהוא הופיע בחצות עם כיסא כדי לראות את באפט ומאנגר בפעם השמינית. "אני שואב השראה מהתשוקה והנורמליות שלהם", אמר. "הייתי מקווה שהם יוכלו להמשיך עוד חמש שנים, או יותר". ד"ר אלכסנדרה קוק מאוניברסיטת פאלם ביץ' אטלנטיק, היא בעלת מניות בברקשייר מזה חמש שנים, והביאה שלושה מתלמידיה כאורחים לאירוע, כדי שיוכלו להבין את ההשקעות של ברקשייר. אחד מתלמידיה אמר שהכנס היה "מאוד משפיע", סטודנטית למנהל עסקים בת 22, איזבל ריינהארט, סיפרה כי לאחרונה החלה לקנות מניות לאחר שדנה בהשקעות עם סוכן המניות שלה. "דיברנו על אפשרויות שונות להשקעה, וחיפשתי אפשרות בטוחה יותר, אז אני חושבת שזה טוב שזה כל כך מגוון", אמרה ריינהארט. "שמעתי על התעשיות השונות שהחברה מעורבת בהן, וזה חיזק אותי שזו החברה הנכונה להשקיע בה".
תגיות