אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שבע הנהדרות של וול סטריט אאוט - ארבע המופלאות אין מימין מארק צוקרברג וסאטיה נאדלה - המנכ"לים של מיקרוסופט ומטא | צילומים: Christophe Morin/Bloomberg Marlene Awaad/Bloomberg

שבע הנהדרות של וול סטריט אאוט - ארבע המופלאות אין

אף שמדד S&P 500 טיפס ב-10% ברבעון הראשון של 2024, מניות אפל, טסלה ואלפבית נשארו מאחור. לפיכך, מתוך 7 החברות החזקות של השוק ב-2023, רק 4 מממשיכות לרוץ קדימה גם בפתיחת השנה הנוכחית - אנבידיה, מיקרוסופט, מטא ואמזון

01.04.2024, 12:26 | חדשות חוץ

שבע המניות החזקות ששלטו בשנה שעברה בשוק ההון הצטמצמו מאז תחילת השנה לארבע בלבד. שבע המניות המדוברות, שזכו לכינוי "שבע הנהדרות" (Magnificent Seven) הן אפל, אמזון, אלפבית, טסלה, אנבידיה, מטא ומיקרוסופט.

מדד S&P 500 טיפס ברבעון הראשון ב-10%, הפתיחה המוצלחת ביותר לשנה מאז 2019. בה בעת, אפל וטסלה רשמו בשלושת חודשי השנה הראשונים ירידות בשיעור דו ספרתי – אפל נחלשה ב-11% וטסלה צנחה ב-30%. מניה נוספת מבין הגדולות שגמגמה מתחילת 2024 היא אלפבית, שהחלה אותה בירידות אך התחזקה בשלושת השבועות האחרונים.

לעומת זאת, ארבע החברות האחרות המשיכו ליהנות מרצף עליות ורשמו ביצועים טובים יותר משל השוק, מה שמזכה אותן בכינוי "ארבע המופלאות" (The Fabulous Four ובקיצור - Fab Four). כך למשל, מניית אנבידיה זינקה ב-87% מאז תחילת השנה, זאת לאחר ששילשה את השווי שלה בשנה שעברה. מניית מטא התחזקה ב-40% - חברת המדיה החברתית הודיעה לאחרונה כי תחלק את הדיבידנד הראשון שלה לבעלי המניות. מיקרוסופט הפכה לחברה האמריקאית בעלת השווי הגבוה ביותר - והדיחה מהפסגה את אפל; אמזון שיפרה את הרווחיות שלה.

לדבריו של האנליסט הווארד סילברבלאט, ארבע המניות הללו אחראיות לקרוב לחצי מהעליות שרשם מדד S&P 500 ברבעון הראשון.

טסלה מתמודדת עם קשיים במספר חזיתות, בהן התגברות התחרות מצד היריבות הסיניות ופגיעה בשולי הרווח. בדומה, באפל מתמודדים עם תביעת הגבלים עסקיים בארה"ב המאשימה את ענקית הטכנולוגיה בהתנהגות מונופוליסטית, וכן מול פעולות של האיחוד האירופי נגד חנות האפליקציות. זאת בנוסף להאטה בביקוש לאייפונים.

את החלל שהשאירו מאחוריהן ממלאות חברות אחרות, שכן כל הסקטורים הנסחרים במדד מלבד נדל"ן, רשמו עליות ברבעון הראשון של השנה. בולטות במיוחד היו חברות מתחומי השירותים הפיננסיים והתעשייה. לפי חלק מההערכות, ההכנסות של 493 החברות הנוספות הנסחרות במדד יעקפו את אלה של שבע המניות המובילות עד הרבעון הרביעי של 2024.

שווי החברות הנסחרות ב-S&P 500 טיפס מאז שלהי אוקטובר ליותר מ 9 טריליון דולר, והוא ננעל בשיא 22 פעמים בשיא תחילת השנה. עוצמת המדד, על אף הירידות במניות גדולות כמו אפל וטסלה, מעוררת בקרב האנליסטים תקווה שהכלכלה האמריקאית נחלצה ממיתון וכי בבנק הפדרלי המרכזי יחלו בקרוב בהורדות ריבית, אם כי בקצב איטי יותר מכפי שהעריכו בתחילה.

"העובדה שהשוק עדיין נסחר ברמות הללו ובעליות בלי הכוח המלא של שבע המניות החזקות הוא דבר חיובי ביותר", אמר לוול סטריט ג'ורנל האסטרטג ג'וזף פררה מ-Gateway Investment Advisers.


תגיות