אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
קנס חריג בגובהו: סנו תשלם 16.5 מיליון שקל על הפרת הוראות חוק המזון יובל לנדסברג מנכ"ל סנו | מורג ביטן

קנס חריג בגובהו: סנו תשלם 16.5 מיליון שקל על הפרת הוראות חוק המזון

ספקית המזון הגיעה להסכמה עם רשות התחרות, מבלי שתודה בהפרה הוראות החוק בהתנהלותה מול הקמעונאיות הגדולות; סנו נחשדת בהתערבות בשטחי תצוגה, המלצות מחיר והעברות תשלומים לקמעונאים

03.04.2024, 10:36 | נורית קדוש

חברת סנו תשלם קנס חריג בגובהו של 16.5 מיליון שקל, על הפרת הוראות חוק המזון. זאת בהמשך להסכמה אליה הגיעה החברה עם רשות התחרות על קנס, ללא הודאה בהפרה של הוראות החוק, העוסקות בהתערבות בשטחי תצוגה אצל קמעונאים, בהמלצות מחיר לקמעונאים ובהעברות תשלומים לקמעונאים, בכסף ובשווה כסף, שלא כהנחות למוצרים אותם היא מוכרת להם. במסגרת הסדרים דומים, עמד הקנס הממוצע לחברה על כ-3.5 מיליון שקל.

ההסדר האמור אינו נוגע לחקירת סנו בחשד להסדר כובל, שבמסגרתה, פשטו בחודש שעבר חוקרי רשות התחרות על משרדיה ואספו חומרים וחקרו את אחד מעובדיה.

ההסדר הנוכחי הושג בהמשך לכך שבתחילת שנת 2022 פתחה הממונה בבדיקה רוחבית של כלל ההסכמות הקיימות בין ספקי המזון הגדולים לקמעונאי המזון הגדולים, וזאת כדי לבחון את עמידת הספקים הגדולים בהוראות החוק. ממצאי הבדיקה העלו הפרות מנהליות, והובילו להסכמות בין שבע חברות: תנובה, שטראוס, אסם, יוניליוור, ליימן שליסל, שסטוביץ ואנגל, שנקנסו בסכום כולל של 23 מיליון שקל, מבלי להודות בהפרות.

סנו סירבה באותו שלב להגיע להסדר והמשיכה בדיונים עם הרשות, עד לקבלת ההחלטה השבוע. מי שעוד לא הגיעה להסדר באותם ימים היא חברת נטו. הבדיקה העלתה כי לא העבירה את מלוא הנתונים שנדרשה. נטו סירבה להסדר, ובעקבות כך, הודיעה הממונה כי תטיל על החברה קנס בגובה 8.6 מיליון שקל, על אי העברת מלוא הנתונים. בהמשך הטילה על החברה קנס בגובה 15 מיליון שקל, כיוון שבמסגרת הבדיקה מצאה כי נטו פעלה להגדלת שטח המדף של נטו אצל קמעונאי גדול במקררי קפואים, מצוננים ומדפי מוצרים יבשים.

כמו כן, נשלחה מנציג נטו הודעת ווטסאפ לנציג של אותו קמעונאי גדול, ובה בקשה להקצאת שטחי מדף למוצרים שתמונותיהם הופיעו בהודעה. בפעולות אלה הפרה נטו לכאורה את הוראות חוק המזון האוסרות על התערבות של הספק בסידור מצרכים ובשטחי המכירה המוקצים לו אצל הקמעונאי הגדול. כל אלה הובילו להטלת העיצום הכספי כאמור.


תגיות