אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
רוב בתי החולים לא מתכוונים לשנות את המדיניות שלהם בעקבות חוק החמץ שלט על איסור חמץ בפסח בכניסה לבית חולים | צילום: ליאור אל חי

בדיקת כלכליסט

רוב בתי החולים לא מתכוונים לשנות את המדיניות שלהם בעקבות חוק החמץ

בהדסה, איכילוב, וולפסון ותל השומר לא יערכו חיפוש של חמץ; וברמב"ם יציבו לראשונה שלטים על כך שבית החולים אוסר על הכנסת חמץ, אך לא יאכפו את האיסור בפועל; חוק החמץ, המתיר למנהלי בתי החולים לאסור הכנסת חמץ בפסח, עורר אמנם הרבה רעש, אבל לא נראה שישנה משהו בבתי החולים בפועל; מנהל איכילוב פרופ' רוני גמזו: "מעולם לא בדקנו חמץ בתיקים, וכך יהיה גם השנה, אני מבקש מכולם להימנע מפרובוקציות מיותרות"

29.03.2023, 18:24 | שקד גרין

רוב בתי החולים לא מתכוונים לשנות את מדיניותם בעקבות חוק החמץ שאושר אתמול בכנסת, כך עולה מפניית 'כלכליסט' אל בתי החולים. החוק מאפשר למנהלי בתי החולים במהלך חג הפסח לאסור או להגביל הכנסת חמץ לבית החולים. עם זאת, החוק אינו מאפשר לבתי החולים לאכוף את האיסור, וזאת בשונה מגרסאות קודמות יותר של ההצעה בהן נכללה אפשרות אכיפה.

בעקבות אישור החוק אתמול פנה 'כלכליסט' אל בתי החולים כדי לבדוק האם וכיצד תשפיע החקיקה על מדיניות בתי החולים. במרבית בתי החולים, ביניהם הדסה עין כרם והר הצופים, איכילוב, וולפסון ותל השומר השיבו כי בדומה לנוהג מזה שנים רבות, יוצבו שלטים המבקשים מהנכנסים בשערי בית החולים לכבד את מנהגי החג, אך לא יתבצע תשאול בכניסה וחיפוש בתיקי הנכנסים.

בבית החולים רמב"ם בחיפה הודיעו כי בשונה משנים קודמות, הפעם יוצב שילוט גדול בכל כניסה לבית החולים, לצד פניה שתסביר לקהל בעברית, ערבית, רוסית ואנגלית על כך שבית החולים אוסר על הכנסת חמץ בתאריכי החג, ובקשה להתחשב בשומרים על הכשרות. עם זאת מדגישים בבית החולים כי הם אינם מתכוונים לאכוף את האיסור ולחפש בתיקי הנכנסים.

מבית החולים לניאדו, שבו שומרי מסורת רבים, לא נמסרה תגובה.

פרופ׳ רוני גמזו, מנהל בית החולים איכילוב פירסם אמש בטוויטר כי: "בית החולים איכילוב הינו ציבורי ומכבד את מסורת ישראל. אני מבהיר - מעולם לא בדקנו חמץ בתיקים וכך גם השנה. אני מבקש מכולם להמנע מפרובוקציות מיותרות, בדגש על המרחב הציבורי ולכבד איש את אמונתו של רעהו."מבתי החולים הדסה בירושלים (הר הצופים ועין כרם) המשרתים שומרי מסורת רבים נמסר כי: "רוח הדסה וערכיה, מובילים את הטיפול המצויין ואת היחס האישי אותם אנו מעניקים לכלל בני העדות, הקהילות והלאומים השונים, תוך התחשבות בצרכיהם ובאמונתם. על פי אמות מידה אלו ובהתאם לחוק פעלנו תמיד ונפעל גם בחג."

לפני כשנתיים קבע בג"צ כי בתי החולים אינם יכולים לאסור על הכנסת חמץ לשטחם והמאבטחים אינם מוסמכים לתשאל אנשים, לחפש בתיקיהם ולהגביל את כניסתם. בממשלה ניסו לקדם חקיקה שתעניק סמכויות לבית החולים לאסור על הכנסת חמץ ולאכוף זאת, אך לאחר התנגדות היועצת המשפטית לממשלה בוצעו מספר שינויים, והגרסה הסופית שאושרה אינה כוללת סמכות אכיפה לבתי החולים.תגיות