אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לפיד מתקפל בפני המורים - ועלול להגיע לבחירות עם סכסוך עבודה ענק במשק ראש הממשלה יאיר לפיד | צילום: רויטרס

פרשנות

לפיד מתקפל בפני המורים - ועלול להגיע לבחירות עם סכסוך עבודה ענק במשק

נראה כי ראש הממשלה מנסה "להתנחמד" למורים בשל לחץ הבחירות והסקרים, אך בל נשכח כי התור לדרישות שכר עוד ארוך, והלחץ עליו רק יתחזק כאשר ייחתם ההסכם עם המורים. אתגר נוסף העומד לפתחו של לפיד הוא כיצד לממן את ההסכם, שהרי איזה שר יסכים בתקופת בחירות לפגיעה בתקציב משרדו?

29.08.2022, 20:25 | אדריאן פילוט

אין ישראלי אחד בכל רחבי המדינה שלא היה סמוך ובטוח כי ימים ספורים לפני פתיחת שנת הלימודים שר האוצר אביגדור ליברמן לא יישבר ויוותר ליפה בן דויד, גם על ירושלים בירתנו אם היתה דורשת זאת. בעיצומה של תקופת בחירות, ליברמן, שעדיין קרוב למדי לאחוז החסימה, יכול לחלק מיליארדים גם למורים הוותיקים בהתאם לבקשת ההסתדרות, ובכך לגמור את האירוע.

אחרי 12 שנה בהן ראש ממשלת ישראל היה האיש הגמיש בתבל והציג לקהל אלפי צורות התקפלות מול כל גורם שרק עיקם את פניו כאשר לא קיבל מה שדרש, התנהלותו של ליברמן היא הפתעה, אפילו מתעתעת.

ראש הממשלה יאיר לפיד, שכנראה לא עשוי מהחומרים של ליברמן, התברר כדומה לנתניהו - וכבר נשבר. בשבוע שעבר פתח בנאום לבבי שמסביר לאומה את התרומה הגדולה של המורים הוותיקים ועד כמה אסור להפגין כלפיהם כפיות טובה.

לפיד שוב מפספס את הנתונים העיקריים: המורים הוותיקים בישראל מרוויחים יותר מהמורים הוותיקים ברוב מדינות סקנדינביה לפי נתוני ה-OECD, כאשר המורים הצעירים בישראל בתחתית הטבלה במערב. ניכר כי הוא מבקש "להתנחמד" אליהם בגלל לחץ הבחירות והסקרים.

כמה שעות אחרי המילים החמות של לפיד כלפי המורים, קם ארגון מתמחים שמייצג כעשירית מהם ("מרשם") והכריז על התפטרות המונית בגלל תנאי ההעסקה שלהם. במסיבת עיתונאים הם הבהירו כי "הגיעה העת שראש הממשלה יתערב במשבר המתמחים". כלומר, הם ראו את ההתקפלות של לפיד מול הסתדרות המורים, וכעת הם מבקשים זאת גם אצל הרופאים. לפיד, בתגובה, פרסם פוסט תמיכה במתמחים.

לפיד משחק באש. אם הוא ימשיך להתקפל ולנסות למצוא חן, הוא עלול להגיע לישורת האחרונה של הבחירות עם סכסוך עבודה ענק במשק שיעיף אותו מכס ראש הממשלה לצמיתות ויכתיר את הנמסיס שלו. אסור לשכוח כי התור לדרישות שכר הוא אינסופי והאינפלציה רק הולכת וגוברת, כך שהנחיצות של אותם הסכמים רק הולכת ומתחזקת.

הסכם השכר עם המורים צפוי לעלות לפחות 4 מיליארד שקל. ממשלת ישראל בראשות לפיד תצטרך לשים על השולחן מיליארד שקל באופן מיידי, סכום לא זעום שאינו מתוקצב בתקציב המדינה לשנת 2022. המשמעות של כך היא שלפיד וחבריו לממשלה יבקשו להגדיל את הגירעון - אך זו תקופת בחירות ויש מגבלת הוצאה.

באגף התקציבים ובייעוץ המשפטי לממשלה כבר הבהירו בצורה ברורה וחדה שאין אפשרות לחתום על הסכם כזה ללא הצבעה לא פחות ברורה וחדה על מקור תקציבי. כלומר, יהיה צורך בקיצוץ תקציבי בסך מיליארד שקל. הדרך שממשלות ישראל לדורותיהן בחרו לעשות זאת היא באמצעות "קיצוץ רוחבי" – המכונה "פלאט". לפיד כבר הבהיר לפני 5 חודשים שהוא לא אוהב "פלאטים". אבל השד מזמן יצא מהבקבוק, ולכן הפלאט הוא עובדה מוגמרת לא פחות מאשר ההסכם עם המורים עצמו.

במסגרת קיצוץ רוחבי אסור לקצץ בשכר, כך שהפגיעה תצטרך להיות בתקציב הפעילות של המשרדים הממשלתיים - ואיזה שר יסכים בתקופת בחירות לפגיעה בתקציב משרדו?

לכן, לפיד יצטרך להפגין מנהיגות גם אחרי חתימת ההסכם, ולא נראה כי הוא יצליח להתחמק מהחלטות קשות. וכאמור, יש עוד הרבה איגודים וועדים שממתינים בתור ומסתכלים בכיליון עיניים על מה שמתרחש ברגעים אלו בחדר המו"מ מול המורים.

תגיות