אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
 מכה נוספת לרוני גת ושלמה רודב: מפעל תפוגן ספג פגיעה כלכלית מהותית בשל המלחמה מפעל תפוגן בשדרות | צילום: google maps

מכה נוספת לרוני גת ושלמה רודב: מפעל תפוגן ספג פגיעה כלכלית מהותית בשל המלחמה

הפגיעה בפעילות תפוגן שבשליטת קרור של רודב וגת נובעת, בין היתר, מקשיים בהשגת חומרי גלם, שכן 60% מגידולי תפוחי האדמה הם בעוטף עזה. מוקדם יותר דיווחה קרור כי אובדן ההפצה של מי עדן לטמפו יפגע מהותית בתוצאות יפאורה שבשליטתה

08.11.2023, 19:36 | נורית קדוש

קרור אחזקות של שלמה רודב ורוני גת סופגת עוד מהלומה פיננסית לאחר שמוקדם יותר השבוע שנודע כי איבדו את הסכם ההפצה של מוצרי מי עדן. היום (ד׳) דיווחה קרור אחזקות המחזיקה 37.74% ביצרנית הטוגנים "תפוגן" כי למלחמה עלולה להיות השפעה מהותית לרעה על תוצאותיה.

במשך כשבוע מפרוץ המלחמה הושבתה כליל פעילות מפעל תפוגן, הממוקם בשער הנגב. בנוסף, לקשיים התפעוליים כתוצאה מהמלחמה, כמו מחסור בעובדים, נרשמה ירידה משמעותית בביקושים ובמכירות מוצרי תפוגן, בשל סגירת חלק ניכר מעסקי ההסעדה, להם מספקת החברה צ'יפס קפוא להכנה במקום.

אלא שהבעיה עימה מתמודדת החברה אינה רק בצד הביקושים, אלא גם בהשגת חומרי גלם. שכן 60% מגידולי תפו"א מתקיימים במשקי עוטף עזה, ואלו נפגעו קשות במהלך טיהור השטח ממחבלים. תפוגן עודכנה על ידי מספר ספקי תפוחי אדמה המספקים לה את חומר גלם המרכזי לפעילותה, כי לאור הימצאות שטחי הגידול בשטח צבאי סגור, אין באפשרותם לעמוד בהסכמים ולספק לה תפוחי אדמה.

בהתאם לכך, החלה החברה לפעול לאיתור חלופות זמינות וכלכליות להשלמת כמויות תפוחי האדמה שלא יסופקו מאותם ספקים. בעקבות כך, החברה מעריכה בשלב זה, כי למלחמה צפויה להיות השפעה מהותית לרעה על תוצאות פעילותיה של תפוגן, ואין ביכולתה לאמוד את היקף ההשפעה, אם בכלל, על פעילותה של יפאורה. בנוסף, נכון לעכשיו, אין ביכולתה של החברה להעריך באופן מהימן את היקף ההשפעה העתידית של המלחמה על היקף פעילותה של החברה, לאור התנודתיות החריפה בשווקים, חוסר הוודאות בדבר משך זמן הלחימה ועוצמתה, כמו גם על השפעת לצעדים נוספים שיינקטו על ידי הממשלה.

בהקשר זה ציינה החברה כי התנודות הפוטנציאליות במחירי הסחורות, שערי מטבע חוץ, זמינות חומרים, זמינות כח אדם, שירותים מקומיים וגישה למשאבים מקומיים עשויות להשפיע על חברות מקומיות וכן שהמשכות המלחמה עשויה להוביל להתגברות האינפלציה, לתנודות בשער החליפין ולהיחלשות השקל, אשר לאלו השפעה שלילית על רווחיות החברה וחברות הקבוצה הרוכשות חומרי גלם וחומרי עזר במטבעות זרים.

הדיווח של קרור הערב, נרשם יומיים אחרי שהחברה חשפה לראשונה כי עזיבת מי עדן, שאת מוצריה מפיצה יפאורה מזה 17 שנים, תגרור פגיעה מהותית מאד בתוצאותיה. זאת שכן הפצת מי עדן היוותה בשלוש השנים האחרונות כ- 27% בממוצע ממכירות החברה והיתה אחראית ל- 21% מהרווח הגולמי. המידע דווח שנה אחרי חשיפת כלכליסט את החלטת מי עדן לעבור לטמפו, וכשבועיים אחרי שמי עדן הודיעה ליפאורה כי תחל להעביר את ההפצה כבר בינואר הקרוב ולא באפריל כמתוכנן, מה שצפוי להקדים את הפגיעה.

תגיות