אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ומה עושים הכוכבים? כל מה שקורה השבוע בספרות הישראלית שלמה ארצי ורוני קובן | צילומים : אבישג שאר ישוב , אוהד רומנו

ומה עושים הכוכבים? כל מה שקורה השבוע בספרות הישראלית

ספר חדש ל"מה עושים העצים" עם איוריו של דוד פולונסקי, ערב לכבוד תרגום חדש לפרימו לוי ושלמה ארצי מגיע לספרייה הלאומית

04.03.2024, 08:21 | שירי לב-ארי

• מקור: "סדר חדש: רומן עוסמאני" שכתב ההיסטוריון אבנר וישניצר (הוצאת עברית) הוא רומן היסטורי אינטליגנטי ומהנה לקריאה שחוזר אל מקורותיו של המזרח התיכון כפי שאנחנו מכירים (וגם לא מכירים) אותו. שזורה בו עלילת מתח המתרחשת בתחילת המאה ה־19 באימפריה העותמאנית (או עוסמאנית, כפי שנוהגים המומחים לומר), תקופה של שינוי, כשהסולטן סלים השלישי מנסה להנהיג רפורמה ברחבי האימפריה. הוא מנסה לבנות צבא מודרני וחדש, אליטיסטי, במקום צבא ההיניצ'רים שנחשב צבא פשוטי העם, אלא שסופו מר. אין בספר רומנטיזציה של התקופה אלא לא מעט אירוניה וביקורת על המתח שבין נאורות לבין שמרנות ושחיתות.

עטיפת הספר סדר חדש – רומן עוסמאני של ההיסטוריון אבנר וישניצר , הוצאת עברית עטיפת הספר סדר חדש – רומן עוסמאני של ההיסטוריון אבנר וישניצר | הוצאת עברית עטיפת הספר סדר חדש – רומן עוסמאני של ההיסטוריון אבנר וישניצר , הוצאת עברית

• תרגום: תרגום חדש של מירון רפפורט לספרו הידוע והחשוב של פרימו לוי "אם זה אדם" (הספרייה החדשה). לוי החל לכתוב את הספר בדצמבר 1945, כחודשיים אחרי שחזר מאושוויץ לטורינו, ובו הוא מתאר ללא פאתוס את השנה שעשה במחנה הריכוז. לוי, כימאי במקצועו, מתאר שלב אחר שלב את ההגעה וההיקלטות במחנה, את הנעשה שם, את המוזלמנים המאבדים צלם אנוש, ואת שרידי האנושיות שבכל זאת מתגלים. הטקסט הזה הוא מסמך תיעודי יפהפה שהיה עם השנים ליצירת מופת. לכבוד התרגום החדש יתקיים ביום רביעי בבית אריאלה אירוע מיוחד בנוכחותו של רנצו לוי, בנו של פרימו לוי, ובהשתתפות פרופ' מנחם פרי, מירון רפפורט, יעל נאמן וליאת אלקיים. קטעי קריאה מהספר יקריאו אפרת בן צור ואלמה דישי.

• ילדים: שיר הילדים היפה של ע' הלל "מה עושים העצים" ייצא לאור בשבוע הבא כספר בפני עצמו, עם איורים נהדרים של דוד פולונסקי (הקיבוץ המאוחד). השיר, הידוע גם בשם “אני שואל”, התפרסם לראשונה ב־1961 בספר “בוקר טוב” עם איוריה של מיכל אפרת. השיר הולחן בידי נעמי שמר וביצעה אותו שושיק שני, והשאר היסטוריה.

איור של דוד פולונסקי מתוך מה עושים העצים , הוצאת הקיבוץ המאוחד איור של דוד פולונסקי מתוך מה עושים העצים | הוצאת הקיבוץ המאוחד איור של דוד פולונסקי מתוך מה עושים העצים , הוצאת הקיבוץ המאוחד

• אירועים: "אחת ולתמיד" היא סדרת מפגשי קריאה מודרכת שיזמה הספרייה הלאומית בירושלים, במשכנה החדש, ובה סופרים מובילים קוראים מתוך יצירות חשובות של הספרות העברית. ב־18.3 שמעון אדף יקרא קטעים מתוך "אצל" של אורי ניסן גנסין וידבר עליו. זו הזדמנות להכיר מקרוב את אוצרות הספרות העברית. ולמחרת ב־19.3 יתקיים בספרייה הלאומית המפגש הראשון בסדרה בת שישה מפגשים – "מילים ראשונות", ובה מארח רוני קובן יוצרים ואנשי רוח ששבים אל ראשית כתיבתם. האורח הראשון הוא שלמה ארצי.

פרס שירה חדש על שם ארז ביטון נוסד ברמת השרון, והוא מוענק השנה למשורר רוני סומק; בציון לשבח זכו המשוררים זמירה פורן־ציון, עאידה נסראללה ועומרי דנינו, ובפרס למשורר בתחילת דרכו זכה בן־ציון גולדשטיין.

גובה הפרסים עומד על 18 אלף שקל. את הטקס ינחה המוזיקאי ערן צור. 20.3 ב־20:00 בבית יד לבנים ברמת השרון, פתוח לקהל הרחב.

תגיות