אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
למרות המלחמה: שיפור משמעותי בנתוני התעסוקה בדצמבר עובדים בהאניבוק | צילום: HoneyBook

למרות המלחמה: שיפור משמעותי בנתוני התעסוקה בדצמבר

לפי הנתונים שפורסמו שעור האבטלה המורחב ירד בחודש האחרון של השנה שעברה ל-7.5% מ-10% בנובמבר. לשם השוואה, בחודש ספטמבר לפני המלחמה עמד שעור האבטלה המורחב על 4.2%

15.01.2024, 13:02 | שחר אילן

שיפור משמעותי בנתוני התעסוקה בחודש דצמבר 2023. שעור האבטלה בחישוב המורחב ירד בנובמבר מ-10% שהם 448 אלף מובטלים ל-7.5% שהם 342 אלף. שעור התעסוקה, שאינו כולל אנשים בחל"ת עלה מ-56.9% בנובמבר ל-58.9% בדצמבר. כך עולה מנתוני סקר כוח האדם של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה.

כפי שקורה מתחילת המלחמה שעור האבטלה בהגדרה הקלאסית (בלתי מועסקים שמחפשים עבודה) כמעט לא השתנה. הוא עלה מ-3% בנובמבר ל-3.1% באוקטובר. את חוסר הרלבנטיות של הנתון הזה כרגע ממחישה העובדה שהוא נמוך יותר משעור האבטלה הקלאסית בספטמבר, לפני המלחמה, שעמד על 3.4%. עניין זה נובע מכך ששיעור האטבלה הקלאסי מאתר רק מי שאיבדו את עבודתם ומחפשים עבודה. הוא אינו כולל מצבי הביניים שמאפיינים את המלחמה כמו חל"ת או עובדים זמניים שמנוטרלים מעבודה.

שעור האבטלה כולל אנשים שנעדרו זמנית כל השבוע שלפני הסקר מעבודה מסיבות כלכליות ירד לעומת זאת מ-8.5% שהם 374 אלף איש בנובמבר ל-6.1% שהם 272 אלף בדצמבר. המשמעות היא שיש ירידה של כמאה אלף איש במספר הנעדרים מסיבות כלכליות כמו חל"ת.

שעור האבטלה במובן הרחב ביותר עדין מראה על נתון גבוה שרחוק מחזרה לשגרה. בחודש ספטמבר לפני המלחמה עמד שעור האבטלה המורחב על 4.2% שהם 192 אלף איש. המשמעות היא שמאז נוספו 150 אלף איש שנמצאים בחל"ת או מנוטרלים מעבודה מסיבה אחרת.

על העובדה שלמרות ההתאוששות המשק רחוק מחזרה לשגרה מעיד גם הנתון של שעור התעסוקה, כלומר אחוז העובדים מכלל בני ה-15 ומעלה לא כולל נעדרים בעבודה בשבוע האחרון. הנתון הזה טיפס מ-56.9% בנובמבר ל-58.9% בדצמבר שזה חיובי מאוד. עם זאת הוא עדין נמוך משמעותית מ-61.1% בספטמבר.


תגיות