אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
רשות התחרות אישרה לטמפו להפיץ את מי עדן במקום יפאורה פס הייצור במפעל מי עדן | צילום: באדיבות מי עדן

נחשף בכלכליסט

רשות התחרות אישרה לטמפו להפיץ את מי עדן במקום יפאורה

יפאורה תפסיק להפיץ את מוצרי מי עדן לאחר 17 שנה, ותישאר רק עם מותג המים עין גדי; הממונה על התחרות: "קיים חשש ממשי להמשך פעילותה של מי עדן אם לא תופץ במסגרת הסדר עם חברת משקאות"

17.07.2023, 18:10 | נורית קדוש

תשעה חודשים אחרי שנחשף ב"כלכליסט" כי חברת מי עדן, שאת מוצרי המים שלה הפיצה יפאורה ב-17 השנים האחרונות, החליטה לסיים את ההתקשרות ולהעביר את הפצת מוצריה למתחרה טמפו, אישרה רשות התחרות את ההסכם.

"לאחר שבחנתי את ההסדר בין הצדדים ואת השפעתו על התחרות בשווקים הרלוונטיים ולאחר שהתייעצתי עם הוועדה לפטורים ולמיזוגים, שוכנעתי כי אין בהסדר כדי לפגוע פגיעה של ממש בתחרות בשוק המושפע מן ההסדר". כתבה מיכל כהן, הממונה על התחרות.

אמנם בנימוקי האישור כתבה כהן כי כתוצאה מההסכם, יפחת מספר שחקני המים הגדולים בשוק החם (מכולות ורשתות שיווק) מארבעה לשלושה בלבד ובשוק הקר (מקומות בילוי, פיצוציות ועוד) משלושה לשניים בלבד, אלא שירידה זו היא בהשוואה למצב בו היתה מי עדן מפיצה את מוצריה באופן עצמאי; ואילו בדיקת רשות התחרות העלתה כי הקמת מערך הפצה עצמאי על ידי מי עדן או הפצה על ידי חברה שאינה חברת משקאות אינן אפשרויות ריאליות בשל העלות הגבוהה של הפצת המים, שהם מוצר גדול וכבד ביחס למחירם.

ההסכם שאושר פוגע ישירות ביפאורה, שתישאר רק עם מותג המים עין גדי שבבעלות משותפת שלה ושל קיבוץ עין גדי, אך יש בו גם להשפיע לרעה על החברה המרכזית למשקאות (קוקה קולה ישראל), שנהנתה עד כה מתחרות מוגבלת בקטגוריית המים בה היא פועלת עם המותג המקומי נביעות. זאת, מכיוון שיפאורה פועלת רק ברשתות שיווק, מינימרקטים ומכולות, בעוד טמפו פועלת גם במסעדות, בתי קפה, ברים ועוד, ותרחיב את הפצת מי עדן לשווקים אלו.

במסגרת ההסדר נקבע כי טמפו תמונה למפיצה לא בלעדית של מוצרי מי עדן, כשהאחרונה תקבע את מחירי המוצרים שיופצו, ואילו טמפו תנהל משא ומתן לקביעת הסכמי הסחר, תגבה את התשלום ותהיה זכאית לעמלת הפצה. עוד נקבע כי אם לא תועבר כל הפעילות לטיפולה של טמפו, החברה תהיה זכאית לעמלה מינימלית בגין שירותיה. מנגד, אם היקף המכירות של מי עדן על ידי טמפו יפחת מהסכום שנקבע בהסכם, תהיה מי עדן זכאית לשיפוי מוסכם מאת טמפו.

ברשות מצאו כי השילוב של שתי התניות אלו מבטיח שטמפו תוכל להשקיע את ההשקעות הדרושות ממנה על מנת להפיץ את מי עדן ללא חשש מירידת השקעתה לטמיון, בעוד מי עדן מצידה תדע כי בתמורה לכך מובטח לה לכל הפחות היקף מכירות קבוע מראש.

"שוכנעתי כי בעת הזו - קיים חשש ממשי להמשך פעילותה של מי עדן אם לא תופץ במסגרת הסדר הפצה עם חברת משקאות. הנזק הגלום ביציאתה של מי עדן משוק בעל מאפיינים ריכוזיים הוא משמעותי, וקיומו של הסדר הפצה של מי עדן עם חברת משקאות עדיף מנקודת מבט תחרותית על האלטרנטיבות". נימקה כהן.

תגיות