אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הדשדוש נמשך: היקף המשכנתאות החדשות צנח ב-27% תוך שנה בנייה באשקלון | צילום: Edi israel

הדשדוש נמשך: היקף המשכנתאות החדשות צנח ב-27% תוך שנה

מנתוני בנק ישראל לחודש נובמבר עולה כי היקף המשכנתאות החדשות עמד על 5.5 מיליארד שקל - 12% פחות מהממוצע בשנה האחרונה. שיעור הלוואות הבלון מתוך סך ההלוואות השתווה לשיא מ-2018 והגיע ל-11.5%

12.12.2023, 16:08 | שקד גרין

המלחמה ממשיכה למתן את שוק המשכנתאות. היקף המשכנתאות החדשות שנלקחו בנובמבר הסתכם ב-5.5 מיליארד שקל - 27% פחות מנובמבר אשתקד, ו-12% פחות מהממוצע ב-12 החודשים האחרונים, כך עולה מנתוני בנק ישראל שפורסמו היום (ג').

בשלוש החלטות הריבית האחרונות בנק ישראל הותיר את הריבית על שיעורה הנוכחי, מה שהיה אמור להגביר את הפעילות בשוק המשכנתאות, שהתכווצה בתגובה לתהליך העלאת הריבית בשנה וחצי האחרונה, אך המלחמה מקשה על הפעילות בשוק המשכנתאות להתאושש בין אם בגלל גיוס המילואים הנרחב ובין אם בגלל הגברת אי-הודאות במשק שגורמת לרוכשי דירות להקפיא את התקדמות העסקאות.
אמנם היקף המשכנתאות שנלקחו בנובמבר היה גבוה במיליארד שקל מהיקפן באוקטובר - אז נרשם שפל של 4 שנים, כשחלק מההאטה הוסברה גם ע"י ימי החג בחודש הזה - ועדיין מדובר באחד מהחודשים החלשים ביותר שהשוק ידע בשנים האחרונות.

בעוד שוק המשכנתאות מתכווץ, שיעור הלוואות הבלון (בולט) מסך המשכנתאות הגיע בחודשיים האחרונים ל-11.5% והשתווה לשיא שנרשם בספטמבר 2018. לצורך השוואה, באפריל 2022, בתחילת תהליך העלאות הריבית, שיעור הלוואות הבלון עמד על 4.7% בלבד.

המשך העלייה בשיעור הלוואות הבלון מהווה תמרור אזהרה. התקררות השוק דוחפת את הקבלנים ואת המערכת הבנקאית לצאת במבצעים שונים ולמצוא פיתרונות אשראי יצירתיים לרוכשים, ביניהם הלוואות בלון מסובסדות, אך לצד זאת עולה החשש שבעוד מספר שנים, עם סיום תקופת הבלון, משקי הבית יוכלו להתמודד עם החזרי המשכנתא.

במשכנתאות נובמבר נרשמה עלייה בשיעורי הריביות. כך לדוגמה, הריבית במסלול הקבוע לא-צמוד במשכנתאות הגיע ל-5.23%, זאת לאחר שבאוקטובר עמדה על 5.07%. בסך הכל, במסלולים הלא צמודים, הריבית הממוצעת במשכנתא שנלקחה בנובמבר חזרה לשיעור גבוה מאוד של 5.5% - בדומה לאפריל האחרון, מאז ועד נובמבר הייתה ירידה קלה, שכעת נמחקה כליל.

תגיות