אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
נחתם הסכם ההבראה בדואר ישראל: מעל 1,000 עובדים יפרשו מעמד החתימה על הסדר ההבראה בדואר ישראל | צילום: דוברות ההסתדרות

נחתם הסכם ההבראה בדואר ישראל: מעל 1,000 עובדים יפרשו

אחרי חמישה חודשים של מו"מ נחתם היום הסכם הבראה במסגרתו 1,050 עובדים יעזבו את הדואר עד אמצע 2023, זאת לקראת מכירת החברה. המימון לפרישת העובדים יגיע מהמדינה, ובתמורה יעביר הדואר למדינה נדל"ן בשווי של כ-800 מיליון שקל. לפי ההסכם, רוכש החברה יקבל אופציה לפיטורי 500 עובדים נוספים

19.09.2022, 21:35 | גולן חזני

בתום חמישה חודשים של מו"מ נחתם היום (ב') הסכם ההבראה של דואר ישראל. במסגרת ההסכם חתם החשב הכללי הסכם מימון המורכב בין השאר ממכירת חלק מהנדל"ן של הדואר למדינה. במקביל נחתם מול ההסתדרות וארגון העובדים הסכם קיבוצי שנועד לאפשר את פרישתם של 1,050 עובדים, ולהבטיח את הגמישות הניהולית הנדרשת לחברה המצויה בסביבה תחרותית.

המהלך נעשה לקראת מכירה של 100% ממניות הדואר בשתי פעימות, ולפי מתווה של משרד האוצר והתקשורת.

המימון לפרישת העובדים יגיע מהמדינה, ובתמורה יעביר הדואר למדינה נדל"ן בשווי של כ-800 מיליון שקל. המדינה תממן פרישה של 150 עובדים נוספים עליהם סיכמה החברה ב-2020, ותעמיד לחברה מסגרת הלוואה תזרימית בסך של עד 400 מיליון שקל. במידת הצורך תעמיד המדינה לדואר מסגרת נוספת של 180 מיליון שקל בתמורה למכירת נכסים נוספים למדינה.

במסגרת ההסכם יפרשו 650 עובדים ותיקים לפנסיה ו-400 עובדים יפרשו במסלול פיצויים עד אמצע 2023. רוכש החברה יקבל אופציה לפרישת 500 עובדים נוספים בתנאים זהים. מאות דוורים יהפכו לשליחים כדי לתמוך בצורך לדואר שליחים מול הירידה בדואר מכתבים. העובדים יקבלו מענק של 3% מתמורת המכירה, אבל מכסת העובדים שהחברה מחויבת להעסיק בוטלה.

הפסדי הדואר העמיקו השנה והגיעו ל-176 מיליון שקל במחצית הראשונה, בדומה להפסד של 2021 כולה. בדו"חות האחרונים לרבעון השני נרשמה הערת עסק חי, לאחר שהחברה הגיעה לחדלות פירעון.

מנכ"ל משרד האוצר רם בלינקוב אמר: "הסכם ההבראה יפתח את הדרך ליציאת חברת הדואר לדרך חדשה ובריאה, ויאפשר להנהלה להביאה לאיזון לקראת הפרטה מלאה במהירות המרבית".

מישאל וקנין, יו"ר דירקטוריון דואר ישראל, מסר: "תוכנית החירום לייצוב דואר ישראל, רגע לפני קריסה, היא משימה לאומית. ערב השנה החדשה הגענו להסכם הבראה מקיף וחסר תקדים, שמעניק לדואר הזדמנות לפעול כחברה עסקית, יציבה, עם בעלים פרטיים. התוכנית העסקית החדשה, אותה מגבש המנכ"ל החדש דוד לרון, תוצג במהלך החודש הקרוב והיא תהיה העוגן עליו יתבסס תהליך ההפרטה".

הממונה על השכר, קובי בר נתן: "ההסכם יאפשר לחברה לצאת לדרך חדשה לקראת הפרטתה, וייתן יציבות לעובדים. בתקופה הקרובה החברה צפויה להחיל מודלי שכר מתקדמים שישפרו את השירות לציבור, ייעלו את החברה ויאפשרו את צמיחתה כחברה עסקית".

יו"ר ההסתדרות ארנון בר-דוד: "מדובר בהסכם חשוב שמשקף את האיזון הראוי בין דאגה למעמד העובדים וביטחונם התעסוקתי לבין הבטחת חוסנה של חברת דואר ישראל מול אתגרי העתיד".

דוד לרון, מנכ"ל דואר ישראל: "זהו הסדר הבראה פורץ דרך הכולל הסכם קיבוצי שיוצר את התשתית להגעת החברה ליציבות פיננסית ומאפשר לה להיערך כנדרש להפרטה המתוכננת".

עורכי הדין רענן קליר ואלון בנימיני, ממשרד ארדינסט, ייצגו משפטית בתהליך את הדואר וחברי הדירקטוריון.תגיות