אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מגוגל ועד דיסני: חברות בארה"ב כופות חיסונים צילום: AP

זן דלתא טרף את הקלפים

מגוגל ועד דיסני: חברות בארה"ב כופות חיסונים

מעסיקות אמריקאיות בולטות במגוון מגזרים, מתעופה וטכנולוגיה ועד קמעונאות, דוחות את החזרה למשרדים אך מתנות את הנוכחות בהם בחיסון קורונה. נשיא CNN: "אימצנו מדיניות של אפס סובלנות"

08.08.2021, 22:00 | ליטל סמט

אל מול ההתפשטות המהירה של זן דלתא בארה"ב, מעסיקות בולטות התחילו להנהיג מדיניות התחסנות חובה לעובדיהן, או לפחות לחלקם. בעוד ענקית הקמעונאות וולמארט תחייב רק את עובדי המשרדים להתחסן, רשת CNN כבר הספיקה לפטר שלושה עובדים שהפרו את חובת ההתחסנות החלה על כלל עובדי החברה. גם ענקיות הטכנולוגיה גוגל ופייסבוק נערכות לחזרה למשרדים בסתיו הקרוב וינהיגו חובת התחסנות, בשלב זה רק עבור עובדיהן בארה"ב.   

קראו עוד בכלכליסט:

רשת CNN:

איש איננו פטור

רשת החדשות האמריקאית CNN אסרה על עובדים לא מחוסנים להגיע למשרדי החברה ואף פיטרה שלושה עובדים לאחר שהפרו את המדיניות. "הרשו לי להיות ברור, אימצנו מדיניות של אפס סובלנות בנושא", כתב נשיא הרשת ג'ף צוקר במזכר פנימי לעובדים שבו חשף את דבר הפיטורים, ואשר תוכנו פורסם ב"גרדיאן" הבריטי. "עליכם להיות מחוסנים כדי שתוכלו להגיע למשרד. ועליכם להיות מחוסנים כדי לעבוד מהשטח או עם עובדים אחרים, בין אם נכנסתם למשרד או לא", הוא הדגיש. 

בחברה לא סיפקו פרטים נוספים לגבי זהות המפוטרים או המיקום המדויק של עבודתם. אף כי מרבית המשרדים של החברה פעילים, אין עדיין חובת הגעה, אולם, לפי צוקר, יותר משליש מהעובדים כבר חזרו לעבוד במשרדים. עוד ציין במזכר, כי בשלב זה לא תיבדק הוכחת התחסנות, וכי ההנהלה סומכת על העובדים בעניין זה. עם זאת, בשבועות הקרובים עשויה הגישה הזו להשתנות. במקור קבעה הרשת את 7 בספטמבר כתאריך חזרה גורף למשרדים, אך כעת היא הודיעה כי התאריך יידחה עד אמצע אוקטובר לפחות, זאת בשל התפשטות זן דלתא ברחבי ארה"ב. "אנחנו נבצע הערכה מחודשת של המצב בעוד מספר שבועות ואני מתחייב שניתן לכם התראה של 30 יום לפני החזרה למשרדים", הוסיף צוקר. 

עוד ציין במזכר, כי העובדים במשרדים באטלנטה, וושינגטון ולונדון יידרשו לעטות מסכה בחללים הסגורים. "אני חושב שאפשר להודות שכולנו חשים שילוב של ציפייה, לחץ, תסכול, בלבול וכעס", סיכם. "אבל אנחנו נגיע לזה. תמשיכו לשמור על עצמם ואחד על השני".

גוגל ופייסבוק:

החובה תתחיל בארה"ב

ענקיות הטכנלוגיה גוגל ופייסבוק הכריזו עוד בסוף החודש שעבר כי יחייבו את העובדים בארה"ב להתחסן נגד קורונה לפני שיורשו לשוב לעבוד במשרדים ובמטה הראשי שלהן במדינה. ההחלטה התקבלה לנוכח ההתפשטות המהירה של זן דלתא, על כך דיווח "הפייננשל טיימס". 

במייל לעובדים ציין מנכ"ל גוגל סונדר פיצ'אי, כי בשלב ראשון תחול המדיניות על המשרדים בארה"ב, אך בהמשך תהיה תקפה עבור כל 144 אלף עובדי גוגל בעולם. פיצ'אי הדגיש כי יישום המדיניות "ישתנה בהתאם לתנאים המקומיים ולהנחיות, והמדיניות תהיה תקפה רק כשהחיסונים יהיו זמינים בכל אזור נתון". ענקית החיפוש אף הודיעה כי תדחה את החזרה המלאה למשרדים בחודש וחצי לפחות עד 18 באוקטובר. "אני מקווה שהצעדים הללו ירגיעו את כולם לקראת הפתיחה מחדש של המשרדים. המראה של עובדי גוגל ביחד במשרדים מילא אותי אופטימיות בשבועות האחרונים, ואני מצפה לימים טובים יותר", סיכם פיצ'אי.


 ,   ,


בפייסבוק פרסמו הצהרה דומה והכריזו כי יחייבו את כל העובדים המגיעים למשרדים ברחבי ארה"ב להיות מחוסנים. "הדרך שבה ניישם את המדיניות הזו תהיה תלויה בתנאים וברגולציות המקומיים", מסרה לורי גולר, סגנית נשיא בפייסבוק למשאבי אנוש. "נגבש הליך עבור מי שאינם יכולים להתחסן מסיבות רפואית או סיבות אחרות, ונבחן מחדש את הגישה שלנו באזורים אחרים ככל שהמצב יילך ויתפתח". 

רשת חברתית נוספת, טוויטר, הודיעה לפני כשבוע כי על העובדים המגיעים למשרדים בניו יורק ובסן פרנסיסקו להציג תעודת התחסנות. עם זאת, טוויטר הודיעה כבר בתחילת המגפה כי תאפשר לעובדיה להמשיך ולעבוד מהבית לזמן בלתי מוגבל. 

יונייטד איירליינס:

בונוס למתחסנים

חברת  התעופה האמריקאית יונייטד איירליינס תחייב את כל העובדים הפעילים בארה"ב להתחסן נגד קורונה עד הסתיו. בכך היא הפכה לחברת התעופה הראשונה בארה"ב שמציבה את הדרישה. החברה הודיעה ביום שישי האחרון כי על כל העובדים להתחסן עד 25 באוקטובר, או עד חמישה שבועות לאחר שמנהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA) יעניק אישור מלא לחיסון — התאריך המוקדם מביניהם. עובדים שיציגו תעודת התחסנות עד 20 בספטמבר יקבלו בונוס של יום שכר. "אנחנו יודעים שחלקכם לא יסכימו עם ההחלטה הזו לחייב שכל העובדים יהיו מחוסנים", מסרו המנכ"ל סקוט קירבי והנשיא ברט הארט בהודעה לעובדים. "אבל האחריות הגדולה ביותר שלנו כלפיכם וכלפי שאר העובדים היא לשמור על הבטיחות שלכם כשאתם בעבודה, והעובדות ברורות ביותר: כולם בטוחים יותר כשכולם מחוסנים". 

עובדי יונייטד איירליינס. חברת התעופה הראשונה שמחייבת חיסון, צילום: AP עובדי יונייטד איירליינס. חברת התעופה הראשונה שמחייבת חיסון | צילום: AP עובדי יונייטד איירליינס. חברת התעופה הראשונה שמחייבת חיסון, צילום: AP

אף כי חברי איגוד הטייסים טענו כי יש לערוך משא ומתן בסוגיה, עורכי הדין של האיגוד מעריכים כי בית המשפט יקבע שהמהלך חוקי. לפיכך, באיגוד קראו לטייסים שלא התחסנו לפנות לממונים עליהם כדי להחליט מה לעשות במידה ויש להם סיבה רפואית או דתית לכך. בכוונת החברה לקיים אסיפות עובדים בשבועות הקרובים כדי להשיב לשאלות בנושא. "ב־16 החודשים האחרונים סקוט שלח מכתבי תנחומים לקרובי משפחה של עובדי יונייטד שמתו מקורונה", נכתב עוד בהודעה לעובדים. "אנחנו נחושים לעשות כל שביכולתנו כדי למנוע מעוד משפחה לקבל מכתב כזה". 

וולמארט ונטפליקס:

לא כל העובדים יחוייבו

ענקית הקמעונאות וולמארט, המעסיקה השנייה בגודלה בארה"ב אחרי הממשל הפדראלי, עם 1.5 מיליון עובדים מקומיים, תחייב את עובדי המטה וההנהלה להתחסן עד 4 באוקטובר. עם זאת, ברשת הקמעונאית לא מתכוונים לחייב את עובדי החנויות להתחסן, חרף שיעור ההתחסנות הנמוך שלהם. כדי לעודדם בכל זאת להתחסן, וולמארט הכפילה את התמריץ שהיא מחלקת למטרה זו, ל־150 דולר. וולמארט מסרה כי תמשיך לעקוב אחר התפתחות משבר הבריאות כדי לקבוע האם יש צורך לשנות את תוכניות החזרה לעבודה. בשלב זה, ההערכה היא כי מספר העובדים במשרדים יהיה קרוב לרמות של לפני פרוץ המגפה, זמן קצר אחרי לייבור דיי, בתחילת ספטמבר. "אנחנו רוצים להגיע למצב שנוכל להשתמש במשרדים שלנו ולשהות יחד בצורה בטוחה", מסר לעובדים המנכ"ל דאג מקמילן. "זה חשוב לעסק שלנו, לתרבות שלנו, ולחדשנות שלנו". 

בדומה למדיניות בוולמארט, חברות שיתופי הנסיעות אובר וליפט הודיעו כי העובדים החוזרים לעבודה במשרדים יידשו להציג תעודת התחסנות, אך החובה הזו לא חלה בשלב זה על הנהגים. באובר מתכוונים לשוב למשרדים באוקטובר בעוד שבליפט, רק בפברואר 2022. 

גם ענקית הסטרימינג נטפליקס פרסמה הנחיות החלות רק על חלק מהעובדים. לפי אתר דדליין, נטפליקס תחייב את העובדים באתרי ההסרטה והצילומים להתחסן. החובה הזו חלה על שחקנים ושאר הצוותים באתרים שעובדים ישירות עם השחקנים. עם זאת, בשלב זה לא ברור האם המדיניות תורחב גם לעובדי המטה והמשרדים. 

דיסני:

ארכה של 60 יום

בעקבות התפשטות זן דלתא, גם ענקית הבידור דיסני, המעסיקה מעל 200 אלף עובדים בעולם, הודיעה בשבוע שעבר כי תחייב את רוב עובדיה בארה"ב להתחסן. "לעובדים שעדיין לא התחסנו, ומגיעים למקום העבודה, יינתנו 60 יום להשלים את פרוטוקול החיסונים. כל העובדים שעדיין עובדים מהבית יידרשו להציג תעודת התחסנות לפני חזרתם. יהיו רק יוצאים מהכלל מעטים", נמסר מטעם החברה. במקביל, בפארקי השעשועים של החברה יחוייבו העובדים והמבקרים לעטות מסכות במתחמים המקורים. דיסני תוכל לחייב גם את העובדים באתרי הסרטים והטלוויזיה להתחסן, זאת לאחר שבחודש שעבר הושגה הסכמה בעניין בין האיגודים בהוליווד ונציגי אולפני הסרטים. ההסכם שיאפשר להפקות לחייב את הצוות והשחקנים להתחסן, יהיה בתוקף עד 1 באוקטובר. 


שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות