אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הקרן הנורבגית ו־ION מהמרים במיליארד שקל על טבע יונתן קולבר, מנהל שותף של ION, לצד מפעל טבע בכפר סבא. "טבע מציעה יחס אטרקטיבי של סיכון לעומת סיכוי" | צילום: סיון פרג', נמרוד גליקמן

בלעדי

הקרן הנורבגית ו־ION מהמרים במיליארד שקל על טבע

הקרן של יונתן קולבר, סטיבן לוי ויונתן הלף, המנהלת השקעות עבור קרן העושר הנורבגית, החלה בתחילת השנה במסע רכישות של מניות טבע והגיעה להחזקה של 300 מיליון דולר: "אנחנו מאמינים שטבע מוערכת בחסר". הקרן הנורבגית מחזיקה גם במניות של בנקים ישראליים ב־450 מיליון דולר

11.09.2023, 06:00 | אלמוג עזר

הפוזיציה שבנתה קרן הגידור ION במניית טבע מגיעה לשיאים חדשים ונאמדת ביותר ממיליארד שקל. על רקע המומנטום השלילי במניית טבע במחצית הראשונה, קרן הגידור ION לונג שורט – בניהולם של סטיבן לוי, יונתן הלף ויונתן קולבר – הגדילה את אחזקתה בחברת הפארמה מדי רבעון, ונכון לסוף אוגוסט האחזקה במניית טבע של ION ושל קרן העושר הנורבגית, שעבורה היא מנהלת תיק השקעות, הגיעה לכדי 10.3% מתיק ההשקעות של הקרנות.

מנהלי הקרן החלו לרכוש מניות של טבע ברבעון הרביעי של 2022 כאשר המניה נסחרה במחיר שנע בין 8.8 ל־9.1 דולרים. בסוף הרבעון החזיקה ION מניות בשווי מוערך של 47 מיליון דולר (5.2 מיליון מניות). את רוב המניות רכשו מנהלי הקרן ברבעון השני של 2023 שבו המומנטום של מחיר מניית טבע היה שלילי ברובו. ברבעון זה ביצעה הקרן רכישה של 23 מיליון מניות נוספות, בעוד מחיר מניית טבע יורד ל־8.7 דולרים.

בעקבות הגדלת הפוזיציה, בסוף הרבעון הראשון של 2023 עלה שווי האחזקות של ION בטבע לכדי 245 מיליון דולר והמניה הפכה להיות האחזקה העיקרית של הקרן (כ־9%). ברבעון השני, בעוד מחיר מניית טבע כבר ירד ל־7.2 דולר הגדילה ION את אחזקתה ב־4.9 מיליון מניות נוספות וכך עברה להחזיק 33.1 מיליון מניות בשווי של רבע מיליארד דולר. בחודשים יולי ואוגוסט המשיכה ION להגדיל את אחזקתה בטבע וזו נאמדת היום בכמעט 300 מיליון דולר (1.1 מיליארד שקל).

משקיעים עבור הנורבגים

הכספים ש־ION השקיעה בטבע מתחלקים לשניים: השקעה עבור קרן גידור שהיא מנהלת באופן עצמאי והשקעה שביצעה עבור קרן העושר הנורבגית במסגרת תיק השקעות שהיא מנהלת עבורה. מסיבה זו הדיווחים שמוסרת ION לרשות ניירות ערך האמריקאית כוללים את האחזקות שרכשה עבור הקרן הנורבגית. על פי הערכות, קרן הגידור של ION כוללת היקף נכסים בהיקף של 650 מיליון דולר ותיק ההשקעות של קרן העושר הנורבגית המנוהל על ידי ION הוא בהיקף של יותר מ־2.2 מיליארד דולר. לקרן העושר של נורבגיה יש נכסים בכ־1.5 טריליון דולר והיא נחשבת לגדולה בעולם.

מנהלי ION הסבירו כי בדרך כלל האחזקות בקרן הגידור שלהם ובקרן הנורבגית הן באותן פרופורציות. לפיכך, קרן הגידור של ION מחזיקה היום במניות טבע בשווי של 70 מיליון דולר שמהווים 10.3% מהקרן, והקרן הנורבגית מחזיקה ב־227 מיליון דולר ממניות טבע ובאותה הפרופורציה. האחזקה של ION בצורה ישירה והאחזקה של הקרן הנורבגית בעקבותיה הפכו את ION למחזיקה השלישית בגודלה בטבע מבין הגופים המוסדיים, נכון לסוף יוני, לאחר בלקרוק (שמחזיקה מניות טבע ב־303 מיליון דולר) והפניקס (254 מיליון דולר).

קרן הגידור ION לונג שורט היא קרן שמתחרה מול מדד ת"א 125 ומדד S&P500 האמריקאי ואמורה להניב תשואה עודפת על פני אותם מדדים. הקרן נוקטת באסטרטגיה של רכישת מניות עם פוטנציאל לעלייה בשווי ושורט על מניות שמתומחרות במחיר גבוה מדי לדעת מנהלי הקרן.

על רקע האחזקה בטבע, מתחילת השנה הניבה הקרן תשואה של 0.98% לעומת תשואה של 2.5% שהציג מדד תל אביב 125 ותשואה של 16.1% במדד S&P. הקרן קיימת מאז 2006 והניבה תשואת יתר למול מדדי הייחוס עם תשואה שנתית ממוצעת של 10.2% בקרן לעומת תשואה של 8.7% במדד האמריקאי ו־4.2% במדד תל אביב 125. עם זאת, העלייה החדה במדד האמריקאי מתחילת השנה לעומת תשואת החסר של קרן הגידור משווה למעשה את התשואות של המדד עם הקרן.

מניית טבע ירדה 14% ברבעון השני של השנה, הרבעון שבמהלכו ION ביצעה את הרכישה הגדולה ביותר שלה, וכיום היא נסחרת בשווי של 10.7 מיליארד דולר. בשנים האחרונות טבע מתמודדת עם מעורבותה במשבר האופיואידים בארה"ב, עם חוב פיננסי של 18.5 מיליארד דולר ועם ביטול הפטנט על תרופת הקופקסון — תרופת הדגל שלה. את הרבעון השני של 2023 סיכמה טבע עם הכנסות של 3.9 מיליארד דולר לעומת הכנסות של 3.8 מיליארד שקל ברבעון המקביל. ההפסד של החברה עלה ל־863 מיליון דולר לעומת 232 מיליון דולר ברבעון המקביל. הרווח בניכוי הוצאות משפטיות, אופציות למנהלים והפחתת שווי נכסים לא מוחשיים הסתכם ב־629 מיליון דולר. בחודש יוני טבע חתמה סופית על הסכם פשרה לסיום חלקה במשבר האופיואידים תמורת תשלום פיצויים בהיקף 4.3 מיליארד דולר. בנוסף החברה תשלם 225 מיליון דולר על חלקה בתיאום מחירים בשוק התרופות בארה"ב.

אחזקות בבנקים בישראל

קרן ION התייחסה לראשונה לאחזקתה בטבע במכתב ששלחה למשקיעים בחודש אוגוסט לאחר פרסום הדו"ח הרבעוני של חברת הפארמה. במכתב ציינה ION כי "טבע דיווחה החודש את תוצאותיה לרבעון השני של 2023, והציגה ביצועים טובים יותר מהציפיות. נקודות חיוביות נוספות הן שהחברה העלתה את צפי ההכנסות שלה לשנה הקרובה, וסימנה שהציפיות של וול סטריט עשויות להיות נמוכות מדי. החברה סיפקה הערכה של 200 מיליון דולר להסדר פוטנציאלי עם משרד המשפטים האמריקאי בנוגע לתיאום המחירים".

עוד קבעה ION כי הדו"ח כלל תחזיות אופטימיות לגבי שתי תרופות שמוכרת טבע Austedo ו־UZEDY והקטנת החוב לכדי 18 מיליארד דולר. לסיום קבעה הנהלת הקרן: "התזה שלנו נותרה בעינה; אנחנו ממשיכים להאמין שהחברה מוערכת בחסר ומציעה יחס אטרקטיבי של סיכון לעומת סיכוי לאופק זמן של שלוש שנים".

קרן העושר של נורבגיה מחזיקה במניות טבע גם בצורה ישירה, בשווי של 104 מיליון דולר. הגדלת הפוזיציה בטבע על ידי ION החלה ברבעון הרביעי של אשתקד כאשר באותה תקופה הודיעה קרן העושר הנורבגית כי היא מבקשת להפסיק לעבוד עם המערכת הבנקאית בישראל במחאה על המימון שהיא מבצעת בהתנחלויות. הקרן מחזיקה בפורטפוליו של כ־9,000 מניות. בעשור האחרון היא מכרה את אחזקתה במאות חברות כדי להימנע מסיכונים סביבתיים, חברתיים ומנהליים שהן עלולות לייצג.

על פי הדיווח של ION, אין החזקות מהותיות במניות של בנקים בתיק שאותו היא מנהלת עבור קרן העושר הנורבגית. עם זאת, הקרן הנורבגית מחזיקה במניות של בנקים ישראליים בצורה ישירה. על פי נתוני הקרן, היא עדיין מחזיקה במניות בנק הפועלים בשווי של 245 מיליון דולר, במניות הבנק הבינלאומי בשווי 84 מיליון דולר, במניות בנק לאומי ב־74 מיליון דולר ובמניות של מזרחי טפחות בשווי 52 מיליון דולר.

תגיות