אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הדחת חגי טופולנסקי מסמנת: תם עידן המינויים המקצועיים שרת התחבורה מירי רגב ומנכ"ל שדות התעופה חגי טופולנסקי | צילומים: אלכס קולומויסקי, סיון פרג'

פרשנות

הדחת חגי טופולנסקי מסמנת: תם עידן המינויים המקצועיים

מנכ"ל רשות שדות התעופה היוצא הוא אולי הראשון ברשימת המודחים של השרה מירי רגב, אבל ממש לא האחרון; והיא לא היתה עושה זאת ללא גיבוי הבוס שלה, ראש הממשלה בנימין נתניהו, שגם הוא לא טומן את ידו בצלחת; בכך הממשלה מאותתת לכל בן אדם עם שכל ישר שכדאי להתרחק כמו מאש מעבודה במגזר הציבורי - בשביל מה?

23.02.2023, 17:54 | יובל שדה

מנכ"ל רשות שדות התעופה, אלוף במיל' חגי טופולנסקי, התפטר היום (ה') וזאת לאחר שמועצת הרשות המליצה לשרת התחבורה מירי רגב להדיח אותו. בהודעה שפרסמה המועצה לא צוינו נימוקים להדחה, כאילו מדובר בעניין שולי ולא רלוונטי לציבור. הכי חשוב שיידעו שהוא בדרך הביתה, השאר לא מעניין.

על אף שמי שהוביל את המהלך להדחת טופולנסקי בפועל הוא יו"ר הרשות יצחק (ג'רי) גרשון, רוחה של השרה רגב ריחפה כל העת מעל ההליך. האמירות שלה על כך שהיא באה למשול וש"פקידים הם רק פקידים", יחד עם דרישות שיצאו ממשרדה בנוגע לרשימות של פקידים שניתן לפטר ולמנות במקומם את אנשי שלומה, עשו את שלהן – וחברי המועצה הרלוונטיים הבינו את הרמז הדק.

טופולנסקי הוא הראשון ברשימה אבל ממש לא האחרון. בקרוב נשמע ככל הנראה על כך שמנכ"ל הרכבת גם חייב לסיים את תפקידו בגלל סיבה כזו או אחרת, ואחרי זה נשמע שהגיעה העת לומר תודה רבה ובהצלחה גם למנכ"לי חברת נתיבי ישראל ונת"ע. הנימוק, אם חיפשתם כזה, הוא פשוט: זה לא הם, זה אנחנו, ואנחנו עכשיו בשלטון.

אבל אין סיבה לעצור בחברות התשתית ובמשרד התחבורה. רגב לא היתה עושה את הדברים הללו ללא גיבוי של הבוס, וכשראש הממשלה בנימין נתניהו מנסה למנות פעיל ליכוד למנהל הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (למ"ס), ודיווחים מדברים על כך שמועמדו לתפקיד נגיד בנק ישראל הוא מקורבו כלכלן החצר, אז ברור לכולם שהסכר נפרץ כבר מזמן.

במודע או לא במודע, הממשלה מאותתת לכל בן אדם עם שכל ישר שכדאי להתרחק כמו מאש מעבודה במגזר הציבורי. בשביל מה? הרי כל מי שמוכשר ומגיע לתפקיד ניהולי צפוי להתבזות בהדחה ברגע שיתחלף השלטון, ובישראל הממשלות הרי מתחלפות כמו גרביים. גם חבל ללמוד, בזבוז זמן. בשביל מה להתאמץ להיות פרופסור לסטטיסטיקה או מומחה לתעופה אם אפשר פשוט להיות פקוד למפלגה הנכונה?

תם עידן המינויים המקצועיים. אם המגמה הזו תימשך, תוך כמה שנים אנחנו נחיה במדינה בה האנשים שמפקחים על בניית גשרים, מסילות ובניינים במדינה יהיו פעילים פוליטיים, ובבניינים הללו יישבו פעילים פוליטיים שישחקו עם הנתונים הכלכליים שעל בסיסם פעילים פוליטיים אחרים יכריעו על גובה הריבית. אבל אני סתם מגזים, זה תסריט הזוי, מופרך לחלוטין, כמעט כמו למנות עבריין שהואשם בהעלמת מס לשר אוצר.


תגיות