אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
תיקון עולם סוגרת שתי חוות קנאביס ומפטרת 35 עובדים; היו"ר איתן בן אליהו מוותר על שכרו חוות קנאביס של תיקון עולם, איתן בן אליהו | חן גלילי עמית שעל

תיקון עולם סוגרת שתי חוות קנאביס ומפטרת 35 עובדים; היו"ר איתן בן אליהו מוותר על שכרו

חברת הקנאביס הרפואי הסבירה כי מטרת תוכנית ההתייעלות היא לצמצם את הפעילות ההפסדית שלה, זאת לאחר שסיימה את 2022 עם הפסד של כ-49 מיליון שקל ואל דוחותיה השנתיים צורפה הערת עסק חי

10.04.2023, 17:04 | יובל אזולאי

חברת הקנאביס הרפואי תיקון עולם קנביט פותחת בהליך התייעלות מיידי, שבמרכזו סגירת שתי חוות ריבוי וגידול המשמשות אותה בכפר יהושע ובנאות הכיכר. כ-35 עובדים יפוטרו - 15 בכפר יהושע ו-20 בנאות הכיכר.

יו"ר החברה, מפקד חיל האוויר לשעבר האלוף (במיל') איתן בן אליהו, יוותר על השכר שהוא מקבל ממנה על עבודתו בשליש משרה - כחצי מיליון שקל בשנה. הקפאת השכר תחול ממשכורת מרץ ותימשך עד להודעה חדשה, וזאת לאחר שבספטמבר האחרון הוא כבר הודיע כי יוותר על כ-25% מדמי הניהול שלהם הוא זכאי מתוקף התקשרותו עם תיקון עולם.

חברת הקנאביס הוותיקה, שפועלת מזה כשני עשורים, הסבירה את מהלכיה בהדממה ובצמצום של פעולות הפסדיות, צמצום כוח אדם ונקיטה במהלכי התייעלות תפעולית נוספים. ברקע של כל אלה, הפסדים מפעילותה השוטפת בשנים האחרונות חרף הגידול שחל בהיקף ההכנסות שלה ממכירות.

ב-2022 הכניסה תיקון עולם כ-49.3 שקל אך הפסידה 49.1 מיליון שקל; ב-2021 הכניסה 37 מיליון שקל והפסידה 34 מיליון שקל. פעילותה התאפיינה אשתקד בתזרים מזומנים שלילי של מעל 18 מיליון שקל. הדוחות שלה ל-2022 שפורסמו בסוף החודש שעבר לוו בהערת עסק חי.

על רקע ההפסדים, הדירקטורים ירון נאור ועדי זבולון כמו גם בעל המניות הגדול בה, ברק רוזן שמחזיק בה 18% באמצעות בנו בן, יעמידו לה הלוואות מזכות בסכום כולל של 2.2 מיליון שקל. מדובר בהלוואת גישור לתקופה של 3 חודשים, בלי ריבית או הצמדה כלשהי.

מוקדם יותר החודש היא התקשרה בהסכם הבנות לא מחייב לבחינת מיזוג עם BOL, חברה בת שפועלת בענף הקנאביס ונמצאת בשליטת עמיר שיווק. מיזוג כזה, אם יקרה, יתבצע באמצעות החלפת מניות, ו-BOL תהפוך לחברה בת בבעלות מלאה של תיקון עולם. מיזוג כזה ידרוש את אישור רשות התחרות ורשות המסים.

בדוחות של תיקון עולם נכתב כי היא מנסה להשיג תזרים חיובי מפעילות שוטפת ובוחנת חלופות מימון נוספות בשוק ההון הציבורי או הפרטי. עם זאת, אין לה ודאות באשר ליכולתה להשיג מימון כזה ובאופן שמעורר ספקות משמעותיים בנוגע להמשך קיומה כעסק חי.

עלות המכירות של תיקון עולם הסתכמה ב-2022 בקרוב ל-31 מיליון שקל, כ-14.5 מיליון שקל מתוכם עלויות שכר ועוד כ-8.3 מיליון שקל שכר דירה, אחזקה ואנרגיה. לצד אלה, תיקון עולם מתמודדת עם ירידה בביקושים, בין השאר בשל התרחבות הייבוא של קנאביס מחו"ל וריבוי השחקנים בענף המקומי, ועם קשיים מול הרגולטור – בעיקר היחידה לקנאביס רפואי (היק"ר) שבמשרד הבריאות.

לפני כשבועיים החלה יפעת קריב בתפקידה הרשמי כמנכ"לית החברה. לפני כן היא שימשה סמנכ"לית לשיווק ולקשרי ממשל ומונתה לתפקיד במקום המנכ"ל לשעבר אבינועם ספיר שהתפטר בסוף השנה. בעבר קריב היתה חברת כנסת בשורות יש עתיד.

עלות שכרו השנתית של המנכ"ל הקודם ספיר עמדה על כ-2.2 מיליון שקל. הוא כיהן בתפקיד במשך כ-3 שנים, במהלכן בועת הקנאביס התפוצצה והשווי של תיקון עולם צנח מ-350 מיליון שקל בשיא. כיום היא נסחרת בתל אביב לפי שווי של 46 מיליון שקל, והודעתה מהבוקר על מהלכי הצמצום המיידיים שאליהם היא נדרשת הורידה את המניה שלה ב-9.28%.

תגיות