אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"את בצד הלא נכון של ההיסטוריה": פעילי סביבה בישראל מתנערים מגרטה טונברג גרטה טונברג וחברותיה תומכות בעזתים | צילום: מתוך אינסטגרם

"את בצד הלא נכון של ההיסטוריה": פעילי סביבה בישראל מתנערים מגרטה טונברג

פעילת הסביבה חטפה אש מהגולשים לאחר שהעלתה תמונה שבה היא וחברותיה מחזיקות שלט עם הכיתוב "תשוחרר פלסטין". "אנשים עלולים לחשוב שהבורות שהפגינה ביחס לנושא מחייבת לפקפק גם בנכונות עמדותיה בנושא האקלים", כתבו גולשים רבים

22.10.2023, 13:56 | שני אשכנזי

גרטה טונברג, פעילת האקלים המוכרת ביותר בעולם יצאה נגד ישראל, חטפה אש מהגולשים וכעת אנשי הסביבה בישראל מתנערים מהזדהות איתה. "כשגרטה מתייחסת לנושא שאינו הנושא האקלימי, באופן שטחי ומוטה המתעלם מעובדות מהותיות, היא פוגעת בהכרח גם בתוקף של עמדותיה בנושא האקלים. אנשים מן השורה עלולים לחשוב שהבורות שהפגינה ביחס לנושא האחר מחייבת לפקפק גם בנכונות עמדותיה בנושא האקלים, ובעלי אינטרסים עלולים לנצל זאת כדי להציג את פעילי האקלים כטרדנים לא רציניים ולא מעמיקים. לכן, גם בלי להתייחס לאטימות המוסרית המחפירה שהפגינה, בנושא האקלים גרטה היא כבר לא מודל לחיקוי מבחינתנו. יש לנו מספיק אחרים, הנשיא ביידן למשל״, כך אמרו הבוקר בארגון הסביבה ״אדם, טבע ודין".

ביום שישי העלתה טונברג, פעילת האקלים השבדית שהצליחה לעורר את העולם לפני כ-4 שנים למחאת אקלים עולמית, לרשת הטוויטר ולאינסטגרם תמונה שבה נראתה לצד פעילות נוספות כשהן מחזיקות שלטים בהם כתוב "תשוחרר פלסטין", "עמדו לצד עזה", "היהודיה הזאת תומכת בפלסטין" ו"צדק אקלימי עכשיו".

טונברג, אחריה עוקבים יותר מ-5 מיליון בני אדם ברשת הטוויטר, צייצה כי היא וחברותיה עומדות בסולידריות עם פלסטין ועזה, וכי "העולם צריך לדבר ולקרוא להפסקת אש מיידית, צדק וחופש לפלסטינים ולכל האזרחים שנפגעו". בחלוף כשעה הסירה טונברג את הציוץ שכבר צבר תגובות זועמות רבות, לאחר שלדבריה הסבו את תשומת ליבה לכך שלצידה צולמה בובת תמנון כחול, סמל המזוהה כאנטישמי (אחד הדימויים המזוהים עם התעמולה הנאצית בשנות השלושים, הוא תמנון כחול אותו השוו ליהודים, כדי לטעון שהם מנסים להשתלט על העולם באמצעות זרועות לכל עבר). טונברג העלתה שוב את הציוץ ללא בובת התמנון, וטענה שלא הייתה ערה למשמעות הסמלית שלה, ושמדובר בבובה המסייעת לאנשים על הספקטרום האוטיסטי להביע רגשות.

הציוץ הגיע לחשיפה של 23 מיליון בני אדם עד עתה, וצבר כ-210 אלף לייקים וכ-36 אלף תגובות. ישראלים רבים הגיבו בזעם על הציוץ, וכינו את טונברג ״תומכת דעאש״. אלה קינן, בלוגרית טיולים העוסקת בשבועיים האחרונים באופן אינטנסיבי בהסברה ברשת, כתבה: ״שלום לכולם. גרטה טונברג שכחה לציין שחמאס טבח, אנס וערף ראשים של 1,500 ישראלים. זהו ארגון טרור דמוי דאעש שהאמנה שלו מציינת בבירור הרג של כל מי שאינם מוסלמים. חמאס הוא הגורם היחיד לסבל בעזה ובישראל כאחד. גרטה טונברג תומכת בדעאש״.

בסוף השבוע ניסח "פורום נשים בסביבה" ביוזמת אשת הסביבה רוני בריל מכתב תגובה לטונברג, אליו כבר הצטרפו יותר מ-250 נשים וגברים העוסקים בסביבה בישראל – מאנשי אקדמיה וחוקרים לאנשי עסקים ופעילי סביבה. ״אנחנו פגועות עמוקות, מזועזעות ומאוכזבות מהציוצים והפוסטים שלך בנוגע לעזה. הם חד צדדיים להחריד, חסרי ידע, שטחיים ועומדים בניגוד מוחלט ליכולת שלך לצלול לעומק – במקרה הטוב. את תופסת את הצד של הטרוריסטים, עם הנציגים הגרועים והאפלים ביותר של בני האדם, וניצבת באופן ברור בצד הלא נכון של ההיסטוריה. את חושבת שחמאס מייצג זכויות אדם וחירות? תחשבי שוב! ביום שבת ה-7 באוקטובר התרחש טבח אכזרי בישראל. עד כה ספרנו 1,400 גופות של תינוקות, ילדים, נשים וגברים. כולם נרצחו באכזריות, נורו, נשרפו חיים, עברו התעללות לפני מותם. מאות נחטפו, כולל תינוקות ומבוגרים עם מחלות קשות (כמו סרטן, אי ספיקת לב, פרקינסון) ללא התרופות שלהם, ואנשים עם צרכים מיוחדים כמו אוטיזם ודמנציה. רבים נוספים עדיין נעדרים״.נשות הפורום הוסיפו: ״האם זו הדרך שבה את מדמיינת מאבק למען זכויות אדם? הרג בדם קר של אזרחים, עונש אלים של נשים וחטיפת תינוקות וקשישים? אנחנו רוצות לספר לך על ד״ר שושן הרן, מייסדת ונשיאת "Fair Planet", ארגון ללא מטרות רווח שמטרתו הצלחתם של חקלאים קטנים במדינות מתפתחות. ערכי הארגון שלה ועבודתה דומים לעקרונות שלך. שושנה ו-7 בני משפחה נוספים שלה נעדרים מאז אותו פיגוע מחריד בשבת השחורה. גופת בעלה זוהתה בתחילת השבוע. בבקשה תקדישי רגע אחד כדי להסתכל על התמונות שלה ולצפות בסרטונים עליה. האם משהו מכל זה נשמע כמו חלק מהמאבק לחופש? האם את ברצינות עומדת עם האנשים שמחזיקים סבתא עם נכדיה למעלה מ-14 יום? למען האנושות והטבע וכנשים שהחזיקו מעבודתך ומנהיגותך. אנו קוראות לך להסתכל שוב על הזוועות שחולל חמאס, לקרוא את סיפוריהם של מי שכבר לא איתנו, להתבונן בתמונות של המוחזקים בשבי וללמוד עוד על הסכסוך באזורנו. אנו מקווים שאת ומשפחתך לעולם לא תצטרכו לנוס על חייכם ולהתמודד עם נדודי שינה מדאגה עבור יקיריכם. אם זה יקרה אי פעם, אנו מבטיחים לא לעמוד לצד התוקפים שלכם״.

גם מטה ההסברה האזרחי, מיזם ההסברה הגדול ביותר בישראל שהוקם על ידי מתנדבים כדי להדהד חומרי הסברה אמינים ועדכניים לעולם ביותר מ-40 שפות בעת הזו, שיגר לטונברג ולעוקבים ברחבי העולם סרטון תגובה המתרעם על התעלמותה הבוטה מהמציאות בישראל. ד"ר מיכל ביטרמן, מנכ"לית ארגון הסביבה The Natural Step ישראל, הפנתה כלפי טונברג אצבע מאשימה: ״את טועה, מטעה, חסרת אחריות והשיח שלך מסוכן. זה שובר לי את הלב. דגלת בלהט למען זכויות ילדים בהקשר של צדק אקלימי. חמאס אינו תנועת שחרור לגיטימית. זה דעאש – ארגון טרור חסר רחמים ובלתי אנושי. התמיכה שלך בטרור מהסוג הגרוע ביותר לא רק שוברת את ליבי, היא מאפשרת לחמאס שימוש באנשים בעזה כמגן אנושי, ומסכנת ילדים ברחבי העולם. המאבק שלך למען הפלנטה עוסק בדאגה למה שנכון. איך הבנת כל כך לא נכון? זו לא יושרה, זה עיוות של המציאות. מה שקרה בישראל קרה לכל העולם. האם זו סוג הסביבה שאת רוצה שהעולם יחיה בה?״.

טונברג לא חזרה בה, אך צייצה אתמול (יום שבת) בלקוניות, לאחר התגובות הזועמות הרבות ותמונות הילדים החטופים שהציפו את הטוויטר שלה: ״זה ברור מאליו – או שחשבתי שזה ברור מאליו – שאני מתנגדת למתקפה המחרידה של חמאס. כמו שאמרתי, ׳העולם צריך לקרוא להפסקת אש מיידית, צדק וחופש לפלסטין ולכל התושבים שנפגעו״, ללא כל אזכור של ישראל או הישראלים.

תגיות