אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
גרמניה: החליק בדרך מהמיטה לשולחן, והוכר כנפגע תאונת עבודה לפטופ מחשב נייד קפה עבודה מהבית | צילום: Unsplash

גרמניה: החליק בדרך מהמיטה לשולחן, והוכר כנפגע תאונת עבודה

העובד נפל במדרגות בדרכו לחדר העבודה שלו ושבר את הגב; הוא זכה בתביעה בבית המשפט הפדרלי הגבוה, שקבע כי מדובר בנסיעת עבודה לכל דבר; זאת לאחר שחברת הביטוח של מקום העבודה שלו סירבה לפצותו, ושתי ערכאות משפטיות נמוכות לא הגיעו להכרעה בעניין

11.12.2021, 11:09 | חדשות חוץ

בית משפט בגרמניה פסק כי אדם שהחליק בזמן שהלך מספר מטרים מהמיטה שלו לחדר העבודה בבית יכול לטעון שמדובר בתאונת עבודה, שכן מבחינה טכנית אכן היה בדרכו לעבודה, כך דיווח "הגרדיאן".


קראו עוד בכלכליסט:


לפי פסיקת בית המשפט הפדרלי הגבוה לענייני רווחה וביטוח לאומי, אותו אדם עבד מהבית והיה בדרכו לשולחן העבודה שנמצא בקומה מתחת לחדר השינה. בזמן שירד במדרגות הלולייניות לקומה התחתונה הוא החליק ושבר את הגב. לפי בית המשפט,  האדם, שזהותו לא נחשפה, החל לרוב לעבוד במשרד הביתי שלו "באופן מיידי בלי לאכול ארוחת בוקר קודם לכן". הסיבה לכך שציינו זאת היא כנראה שהתביעה של האדם נוגעת ליציאה הראשונית שלו לעבודה, ואילו אם היה מועד לאחר שכבר היה מגיע לחדר העבודה ויוצא ממנו כדי לאכול ארוחת בוקר, היא היתה נדחית. עבודה מהבית, צילום: שאטרסטוק עבודה מהבית | צילום: שאטרסטוק עבודה מהבית, צילום: שאטרסטוק


חברת הביטוח של המעסיק סירבה לאשר את התביעה שהגיש, ושתי ערכאות נמוכות יותר של בית המשפט לא הגיעו להסכמה אם ההליכה הקצרה אכן מהווה תחליף לנסיעה לעבודה. בבית המשפט הגבוה פסקו בסופו של דבר כי "היציאה הראשונית בבוקר מהמיטה לחדר העבודה בבית מהווה נסיעה לעבודה המכוסה תחת הביטוח". עוד הוסיפו בבית המשפט: "התובע סבל מתאונה בעבודה כשהוא נפל בדרכו למשרד הביתי שלו בבוקר". 

במדינות רבות חברות אחראיות לשמירה על בטיחות העובדים שלהן, ללא קשר למקום בו הם עובדים בפועל. "אם הפעילות המבוטחת מבוצעת במשק הבית של האדם המבוטח או במיקום אחר, הכיסוי ניתן באותה מידה כפי שהיה קורה לו הפעילות היתה מבוצעת בשטח החברה", נמסר עוד מבית המשפט הגרמני. 

לא ידוע אם התובע עבד מהבית בגלל הגבלות הקורונה או עשה זאת עוד קודם לכן. לפי הפסיקה, החוק תקף למשרות של "עבודה מרחוק", כלומר "תחנות עבודה ממוחשבות שמוקמות באופן קבוע על ידי המעסיק באזור הפרטי של העובד". 


תגיות